Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump versus Hillary


Recommended Posts

Eu nu pricep de ce partidul democrat nu a venit cu un canditat credibil, charismatic, care sa il faca praf pe Trump? Toti l-au luat in ris, au crezut ca e o gluma si uite cine ride ultimul! Mare, mare greseala a partidului democrat. Cum am scris si la inceput, sint aproape sigura ca iese Trump.

 

Si daca venirea lui la putere nu stirneste un al 3 lea razboi mondial, un razboi civil in America, intre cei de culoare si albi tot incepe! Nici nu vreau sa ma gindesc ce ne asteapta, ca tot ce se intimpla in America se rasfringe asupra tuturor. Sper si eu ca congresul sa aiba puterea sa-l opreasca in a lua decizii pripite, la nervi, avind in vedere cit e de coleric.

 

Letitia, din pacate, partidul democrat este aproximativ la fel de corupt ca si partidul republican cu mica diferenta ca inca (asa anemic) sustine niste cauze mai umane.

 

Masinaria politica democrata a decis ca este rindul lui Clinton indiferent de calitatile/perceptia publica a ei. S-a hotarit sa se impinga pe Clinton strivind grosier orice alt candidat mai calificat si mai lipsit de bube. Hillary considera ca Obama i-a "furat" mandatul care i se "cuvenea" ei (ma rog, considera ca i se cuvine) in 2008.

 

Eu (in opinia mea personala) consider ca fix aceasta intertie la nesfirsit ne-a dus in punctul in care sintem, politica nu mai este o chemare ci o cariera si eu as vedea rezolvarea la toata buba asta un numar limita la cit poate fi un om in politica. Avem congressmani care sint acolo de 40-50 de ani. Congressmani care predau scaunul copiilor lor. Am vazut sotii alese cind a murit sotul-congressman, samd. Am ajuns la dinastii politice care nu au nimic in comun cu omul de rind. Daca le-ar limita mandatele in COngress la 2...hai maxim 3 si s-ar schimba oamenii des, atunci aceasta plaga a lobbyingului se ma diminua (nu va disparea) si puterea nu va mai fi asa de consolidata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Glicina, nu e frumos ce faci.

 

Discutam idei, nu persoaane. Nici eu nu sunt de acord cu Michelle dar de aici pana la a raspunde asa agreivo arogant e mult.

 

 

Sincer, Xio, daca e sa ne recitim mesajele de pe acest forum, nu stiu care dintre noi doua e mai agresiva si mai aroganta in raspunsuri :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, Xio, daca e sa ne recitim mesajele de pe acest forum, nu stiu care dintre noi doua e mai agresiva si mai aroganta in raspunsuri :)

 

Cu siguranta nu eu. :)

Acum ai trecut de la Michelle la mine? Ca nu vad relevanta, si daca as fi fost eu agresiva si aroganta, ce legatura are cu mesajul tau de acum? Nu e ok sa te iei asa de Michelle. Asta e tot. :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off topic

Michelle chiar nu ai pasaport american? 

Ca parca mai demult ziceai ca nu mai ai acte romanesti,

Daca doamne fereste se intimpla ceva in Romania cu ai tai, tu cum te duci? 

Sau trebuie de urgenta sa calatoresti undeva. Ce faci? 

Eu cred ca as avea cosmaruri sa nu am nici un act cu care sa pot sa calatoresc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu votez la alegeri, nu sunt cetatean si sincer nici nu planuiesc sa fiu. Dar Trump mi se pare cea mai proasta solutie. Nu are nici un fundament in planul politic, e clar un caz de "tell them whatever they want to hear to get elected". 

Zidul pe care il vrea Michelle va fii greu de ridicat si finantat  pentru ca nu e de ajuns sa ridici zidul ca sa blochezi emigrarea, trebuie pazit, trebuie monitorizat. Or asta inseamna o groaza de bani, deci ce iei pe pere dai pe mere cum s-ar spune, numai ca in proces devii un individ ipocrit care se preocupa sa-i blocheze pe altii din a beneficia de ceea ce el sau familia lui a beneficiat.

Argumentul gratuitatilor de care beneficiaza ilegalii, sau cei care sunt on wellfare e o prostie. Nu ne-am dorii sa traim intr-o societate care nu ofera paturii sarace un modicum de sansa la supravietuire, societatea aia ar fii extrem de periculoasa pentru cei care au un venit mediu (am fii omorati la colt de strada pentru cativa dolari, si Mr Trump ascuns dupa serviciule de securitate pe care il plateste scump ne-ar rade in nas si ne-ar spune "Pai nu v-am zis ca fac asta?").

Pe plan extern,mai are rost sa arat ca ultima data cand niste tari au decis ca e prea "scump" sa respecte tratatele prin care se obligau sa garanteze granitele altor state am avut un razboi mondial. Interventia US a fost decisiva in WWII si NATO e o gura de aer pentru tari ca Romania, Polonia si Tarile Baltice, nu pentru declansarea unui razboi ci pentru prevenirea unuia.

Trump nu poate forta the manufacturing industry sa aduca inapoi joburile, "free economy" este un principiu foarte important pentru republicani. Ca presedinte are nevoie de sustinerea republicanilor in Congress ca sa-si treaca legile altfel pateste ca Obama, iar republicanii (ce surpriza)  sunt puternic lobbied si au investitii in the manufacturing industry. Si deci in concluzie Michelle, crezi ca ei isi vor taia craca de sub picioare financiar pentru ca Trump a promis?

 

 

Si in final va zic opinia unui coleg care e republican convins. "Trump is the result of the republican party not wanting to assume governing a country in crisis. They offered only candidates that were unconvincing and controversial to make sure they would not be in the leading seat". 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am mai spus in urma cu citeva pagini...as fi preferat un alt candidat nu pe trump dar daca e sa aleg unul dintre trump si Hilary il prefer pe el.

 

stiu ca nu va face tot ce spune, stiu ca poate nu e chiar asa de bun pe cit se lauda...iar ca orice "afacerist" oricind I se pot gasii bube...stiu ...dar personal am mai multa incredere in el,

 

sper sa faca zidul,

 

 

si la nord? sau numai la sud?

 

sa stim daca prindem vreo excursie la NY fara viza vreodata.. :))) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si in final va zic opinia unui coleg care e republican convins. "Trump is the result of the republican party not wanting to assume governing a country in crisis. They offered only candidates that were unconvincing and controversial to make sure they would not be in the leading seat". 

Dar de data asta s-ar putea sa fie ales. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...