Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump versus Hillary


Recommended Posts

in tara/lumea asta sunt probleme mai imp decit ca a zis trump despre fiica-sa... ori sa facem presupuneri atit de avansate ca legea asta va putea fii candva reversata.

 

astazi au anuntat ca, conventia rep a avut success si trump e inaintea lui Hillary la pools...

 

din cite am auzit alegerea vp democratilor nu e prea bine primita de ...iar cu scandalul lui Bernie(tot emaluri despre care madam , desigur...nu stie absolut nimic)cred ca ii vor creste procentele lui trump.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

am tot sta si m-am gandit daca am vreun input la subiectul asta :)

 

de fapt, tot ce am e o speranta ca sistemul politic din US e suficient de bine asezat incat sa fie cineva care sa stea sa-i dea cu rigla peste deste' lui trump cand o vrea sa apese butonul rosu sau ceva de genul asta.

 

cu alte cuvinte, parca din discutiile vostre inteleg ca exista suficienta putere in congres si in sistemul de lobby incat un grandoman supra-excitat sa nu poata sa aiba o putere de decizie atat de mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, ca presedinte trebuie sa ai o anumita prestanta si nu ar fi rau sa nu incurajezi ganfurile de genul ce as f... pe fiica mea.

Nu mai spun de iesirile in decor cu Obama, de delirul lui de grandomanie samd. Asa un presedinte vrei? Care spune ca imigrantii sunt cah, cand nevasta sa e straina? :)))))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

de fapt, tot ce am e o speranta ca sistemul politic din US e suficient de bine asezat incat sa fie cineva care sa stea sa-i dea cu rigla peste deste' lui trump cand o vrea sa apese butonul rosu sau ceva de genul asta.

 

[:-)))]  [:-)))] exact pe asta ne bazam si noi! Speram ca cineva se va gasi sa il opreasca la momentul oportun, daca sare calul!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum puteti vedea, votantii republicani voteaza in bloc fara discernamint si paradoxal, contrar proprului beneficiu. 

 

Deci zone intregi ale tari vor vota republican INDIFERENT de faptul ca rezultatul politicii republicane duce la un trai din cei in ce mai anevoios.

 

Multe, multe zone care benficieaza cel mai mult de bani de taxe federali, vor vota pe dos. Intrebati-va de ce?

 

Nu ne trebuie scoli.

Nu ne trebuie asigurari medicale pentru toti.

Nu ne trebuie emigranti.

Nu ne trebuie sa dam ajutor pentru studenti la universitate.

Nu avem nevoie sa miscoram populatia incarcerata si sa reabilitam.

Nu ne trebuie decit sa avem dreptul sa ne amestcam cu nerusinare in drepturile femeii cit putem de mult si sa avem liber la arme cit putem duce.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dupa atitia ani cu presedinte democrat care nu a facut nimic bun pt tara...si nimic din ce a promis, prestanta lui imi este egala cu "0".

 

-scolile sunt f aglomerate, cel putin in zona mea e belea.iar standardele de invatamant care le ofera sunt cu ?

-asiguraril emedicale au crescut cu Obama f mult. multi mai bine platesc amenda decit mii de $ pe asigurare, deci la ce e buna?!

-cu imigrantii ilegali ca de astia vorbim.s-a vazut prea clar , mai ales zilele astea.

-ajutor pt student, e chiar de ris...cred ca s-a dublat tuitia de acum 8 ani. ori esti sarac lipit sa-ti poti da copilul la facultate, ori ramii dator pe viata.

-cu populatia incarcerata.e cu dus si intors. nu cred ca prefer criminali pe strada. as vrea ce-i drept cit stau acolo sa faca ceva folositor pt societate in loc sa faca mushchi.

-dreptul femeii exista si nu I-l va lua nimeni(e trist insa cand are dreptul sa ucida...dar hai sa nu mai vorbim despre asta.fiecare va sta in fata lui Dumnezeu si sper sa gaseasca scuze valabile)

-iar dreptul la arme , e drept dat, constitutional sper sa se modifice cu mentiunea, ca sa se faca regulatii cine si ce primeste.

 

 

conducatorul stilat si cu prestanta al democratilor nu si-a tinut promisiunile nici pe departe, nu a facut nimic cu wall streetul (decit daca vrem sa consideram prieteniile si banii luati de la ei pt buzunare prorpii),politica externa dusa in acesti ani a pus America intr-o lumina f proasta, relatiile cu Israel s-au stricat...viata s-a insaprit, economia schioapata in continuare.

 

bottom line e ca lumea nu mai vrea conducator democrat, si va vota peorice e republican,hotarit sa puna America first.

nu un conducator care s-a aratat ce poate sa faca atitia ani, a avut sansa sa straluceasca dar de fapt s-a murdarit de noroi.., care face jocurile altora(sustinatori corupti) , o mincinos(a) care ar treb sa fie dupa gratii nu in libertate...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si de ce nu a putut Obama sa faca nimic, Michelle?

 

Obama a intrat in office dupa un dezastru lasat de Bush Jr....cumva republicanul ala nu il socotesti??? ne-a bagat in razboaie si a dat cu economia de pamint.

Economia era in picaj liber, stock marketul era la subsol si unemploymentul saltat bine de tot.

 

Astazi Dow Jones duduie...daca ai 401k sau investitii in stock market, astazi esti infint mai bine decit erai la inceputul lui 2009.

Economia s-a redresat si a crescut.

Unemploymentul a scazut.

Obamacare pentru foarte multi (in ciuda faptului ca iti doresti cu ardoare ca doar familia ta sa aiba asigurare medicala) a ajutat milionae de familii.

 

Si toate astea au fost facut cu un Congress ca singurul lucru care si l-au propus a fost sa il stopeze pe Obama in orice initiativa. Republicanii au blocat orice fel de propunere, orice proient de lege. Au adus tara la nivel de criza prin blocarea bugetului.

 

Cam ce ai fi vrut sa faca Presedintele cind TOTI REPUBLICANII au declarat pe fata ca singura lor ambitie este sa il blocheze? Unde este patriotismul care ii consuma cind fac discursuri sforaitoare?

 

Noroiul este pe republicani...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dovada clara cum madam e buna doar sa isi traga jar pe turta ei si sa-l ia pe "nu stiu" in brate...cat de convenient e iar cu emalurile...

scapa de unele...da de altele...

 

sutn curioasa cat o sa mai rabde lumea, chiar si democratii si mami ales ai lui Bernie sa fie asa de manipulati si mintiti...

asta da democratie la democrati!

 

tocamai ca ai mentionat stock market...si ce a facut oabama cu cei care a ingenuunchiat lumea financiar si I-a distrus pe viata?

nimic!

 

chiar vorbele lui Bernie"“No Wall Street executive has been prosecuted,” Sanders noted"

 

oare asta a promis Obama la alegeri? eu nu eram in tara asta cand a fost ales Obama...dar din ce imi amintesc parca, prin discursuile lui f selecte promitea ca ii va pedepsii pe toti etc...etc...

eu nu am auzit ca ar fi fost cineva pedepsit, pus la coltz pe coji de nuca, pt dezastrul financiar...decat tot multimea.

madam s-a imbogatit cu banii luati pe discursuri si donatiile pt campanie de la "pretinii" de pe wall street.

 

ps. republicanii au luat controlul senatului daca nu ma insel in 2014...dupa 7 ani de control al democratilor.

 

nu au avut timp sufficient democratii sa faca tot binele promis?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]  [:-)))] exact pe asta ne bazam si noi! Speram ca cineva se va gasi sa il opreasca la momentul oportun, daca sare calul!

 

Asa ne-am bazat si noi pe voi ca ne refugiem cu copiii pe la scolile voastre daca se impute treaba pe aici  [:)]

 

Ca sa va raspund la amandoua, si tie si lui Aqai, teoretic exista celebrul sistem de checks and balances potrivit caruia oricare din cele trei branches of government poate sa limiteze puterea celorlalte in caz ca o ia una razna, in cazul de fata presedintele. Dar eu nu cred ca se aplica la fenomenul Trump si nu sunt singura care crede asta.

 

Ideal ar fii sa nu ajunga presedinte dar e foarte posibil sa se intample. Daca ar fii alegerile azi, conform sondajelor, ar castiga. [bang]  

Nu cred ca mai e nevoie sa explic cum e posibil, sunt sigura ca ati inteles deja.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...