Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trump versus Hillary


Recommended Posts

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

deci eu am spus si spun Obamacare - Affordable act  nu este  ceea ce credeti voi si ce grozav este.  Cind adun la legea asta imi da cu minus nu cu plus.

Buflea multa sanatate la toti ai tai.

In cazul tau -nu a fost Obamacare law care ti-a facilitat enrollment in afara  celor 12 luni de plan. A fost Life event pre/ post obama rule la mai toate companiile.  Multe  asigurari platesc 100% hospital altele mai putin. Diferenta vine la pacient acasa. Daca asigurarea ta este f buna tu nu ai mai platit nimic. 

 

Pre Obama Care si amindoi fara servici ce se intimpla in cazul asta : Sotul putea primi cobra 0,3,4,6, luni - fiecare companie oferea diferit. Daca oferea asta inseama ca pe perioada aia ai aceeasi asigurare ca si pina atunci. Cind se termina asta puteai cumpara o asigurare buna ( madanic a spus 500-600  nu e pe familie, e pe persoana) sau puteai cumpara o asigurare mai putin buna la 300 si te trezeai cu bill acasa.

Post ObamaCare- Cobra cam dispare- este affordable act so multe companii nu mai sunt asa de generoase la plecare ( compania mea a oferit in 2004 3 luni acum nu ofera nimic). Deci din start te duci si cumperi ai piata plina : de la 500 pina la produsul legii aia de 80 de dolari.  In situatia descrisa fara servici amindoi nestiind pe cit timp pe care o alegi ?  Daca nu ai sti ca tot necazul se sfirseste cu un bill de 240 K ?  Nu toata lumea e consienta sunt asa semi care pt 80 pe luna cred ca sunt asigurati. Si bat din palme la obamacare. D'aia nu imi place Obamacare.

 

Degeaba ati interpretat voi ca am spus e ok sa nu ai asigurare. Eu am spus ca daca omul este obligat prin lege deci  OBLIGAT sa cumpere asigurare o sa cumpere exact produsul pe piata - cheap. Dupa ce se duce la dr si primeste acasa o factura isi pune problema what is in for me on this obama care ? Sau are probleme asa cum are si Michelle cu doctorii pt ca nu toti accepta asigurarile alea- pt ca e greu sa lucrezi cu o asigurare care iti spune nu acoper, 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca ati interpretat ca e mai bine sa nu ai asigurare. Eu spun nu e corect legea sa te oblige. Ati dat exemplu cu masina.  Nu vrei asigurare la masina nu iti lua masina.Legea nu te obliga sa iti iei masina.  Ai masina si nu ai asigurare- vorbim de aceleasi persoane care nu vor cumpara nici asigurari de sanatate, sau care vor lua cheap. Si pe urma ajungem tot acolo providerul medical creste preturile. Cresc asigurarile. Daca voi lucrati la companii mamuth care au leverage la negociere inca e bine. Dar asigurarile nu vor sa piarda, providerii medicali nu vor sa piarda. In final pretul la asigurari  creste. Crestea si inainte, acum are fuel sa o faca. 

Nu imi place Obamacare pt ca nu vad cum a rezolvat situatia- ba a creat mai mult stress si confuzie pt cei care dorm pe o ureche a sunt acoperiti. Si iar ne ducem in cercuri cu era mai bine inainte, cind nu aveau- ba aveau, nu cumparau.

Cei care nu puteau ca erau denied due pre existing conditions- aici obama le-a dat o factura, nu ajutor. Ginditi singuri, oamenii cu pre existing conditions au  mult mai  multe cheltuieli.  Calitatea vietii lor depinde de aceste cheltuieli. Au nevoie de asigurare. Or sa ia una buna ca sa fie siguri ca sunt acoperiti.  Ce ajutor le-a dat obama ? Multi dintre ei renunta la alte cheltuieli care ii ajuta sa funcioneze asa disabled cum sunt, pt   o asigurare. Unde e cistigul ? Cei cu pre existing conditions va spun sigur ca se uita dispreati dupa medicate ( ceea ce au facut si pre obama care cu mult ajutor din partea dr ca stia sigur ca isi incaseaza banii).Legea asta nu a fost gindita sa ii ajute dar sa le puna un bill in mina. Nu vad si pace cum aceasta lege e asa great si almighty . Cum vad eu legea asta : si  batuta ( taxele) si cu banii luati ( asigurarile) iar voi vreti sa mai si bat din palme faca consimtamint la tratamentul aplicat. zau ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca sunt de acord cu tine ...

 

Exemplul cu Cobra este nefericit, dupa mine ... Daca ramai fara serviciu, Cobra nu face decat sa iti asigure aceeasi acoperire pe care o aveai ca asigurat prin companie, deci aceleasi beneficii, la peretul negociat de companie, care este discounted pentru ca compania are alti termeni de negociere ...dar premium-ul il plătești tu din buzunar. Stii cat este premiumul asigurarii mele medicale ? In jur de $2000 pe luna, plus/minus niste sute de dolari. Suma asta este platita lunar, 70%-80% de companie si 30%-20% de angajat. Fara serviciu, trebuie sa platesti tu toata suma ...mie nu mi se pare deloc o solutie, sa trăiești din unemployment si sa trebuiasca sa plătești $2k pe luna asigurarea medicala. Refuzi Cobra, nu mai ai deloc asigurare ... Din compania lui barbata-meu, care a mers in declin vreo 8 ani pana sa dea faliment, si care in decursul acestor 8 ani, a dat afara cam 1500 de oameni ...numai vreo 10 au optat pentru Cobra, si astia erau cei care au iesit cu pachete mari, officers si nu angajatii de rand.

 

Cei $80/luna a lui ObamaCare iti asigura un minim ...ceea ce pentru o familie, cu copii, care de regula se imbolnavesc des, de diverse chestii minore, sunt acoperite. ObamaCare este o solutie minima de acoperire cand nu ai nimic mai bun ...companiile continua sa ofere asigurari de sanatate cu acoperire mai mare, cu costuri mai mari, ca parte din beneficii. Lui barbata-meu i-a luat 9 luni sa-si gaseasca alt job ...9 luni e foarte mult sa stai neasigurat si pe masura ce avansezi in vârstă si in profesie, perioada de a-ti gasi un nou job crește exponențial.

 

 

Si exemplul cu mașina este nefericit ...pentru ca stii foarte bine ca masina nu e un lux, este o necesitate. Nevoile cotidiene de baza tin de necesitatea unei masini.

 

Dar daca iti urmaresc rationamentul, ce ar fi sa se dea o lege ca daca nu vrei asigurare medicala, ok, nu te forteaza nimeni si daca te prezinti la doctor, sa nu te primeasca ...asa cum te privește cum traiesti fara mașina, asa sa te priveasca cum traiesti bolnav, fara servicii medicale, dentare, fara medicamente, doar aspirina de la over the counter ...si daca se intampla sa mori de la o banala infectie bacteriana, tough luck si aleluia ...

 

Asta propui, pentru asta militezi ? Intr-o asemenea societate doresti sa traiesti ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In plus, am impresia (nu sunt sigura totusi ...) ca exista o lege prin care companiile sunt obligate sa ofere asigurare medicala angajatilor ... tocmai pentru ca companiile au capital mai mult, au putere de negociere mai mare si pot oferi mai mult coverage la preturi mai mici decat daca ai cumpăra pachetul individual.

 

ObamaCare nu si-a propus sa limiteze/regularizeze profiturile companiilor de asigurari ...nici nu cred ca poate face asta. Nu poate o lege sa impuna preturi, mai ales intr-un business care functioneaza mult pe predictii si coeficienți de risc ...orice tranzactie economica ia in calcul coeficienți de risc si cu cat asta e mai mare, cu atat se reflecta acoperitor, in pretul oferit ...asa este si la produse, si la servicii, nu numai in lumea asigurărilor.

 

Legea asta si-a propus sa faca accesibile serviciile medicale celor care nu-si permit sa-si cumpere o asigurare privata individuala, mizand pe faptul ca accesul la ObamaCare este temporar si ca oricine tinde in a cauta solutii mai bune decat asta.

 

P.S. Scriu de pe telefon, formatez editand mesajul, scuzati greselile

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buflea, imi pare rau pentru amicul tau si familia lui.

 

Daaaa ...înfiorător. 

 

Partea buna este ca nici unul din ei patru nu a ramas schilod ...el a fost operat, am inteles ca i-au taiat o parte din intestin care a fost perforat, dar e pe picioare ...parca batrana ar fi platit pentru ei.

 

Sunt de asemenea șocată de implicatiile psihice ale unui asemenea incident ...nu mai sunt oameni, efectiv. Si iar tinerețea isi spune cuvantul. Copiii sunt cel mai bine, si-au reluat vacanta ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Ei doi insa ...ii simti cum încearcă sa uite, sotia lui nu se mai poate concentra, m-a sunat de vreo doua ori din greșeală, au probleme cu memoria scurta, el pare foarte afectat, si-a pierdut si mama, le e teama sa plece in concediu ...se duc la terapie.

 

Asta era o paranteza off topic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Michelle, dar unele fete incearca de 25 de pagini sa te convinga sa nu votezi cu Trump. Daca spuneai de la inceput ca nu votezi, poate nu se mai oboseau atita. [:)]

 

 

ce funny!

 

eu credeam ca doar impartim pareri...habar nu am avut ca se oboseste cineva sa ma convinga sa-mi schimb parerea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Cei $80/luna a lui ObamaCare iti asigura un minim ...ceea ce pentru o familie, cu copii, care de regula se imbolnavesc des, de diverse chestii minore, sunt acoperite. ObamaCare este o solutie minima de acoperire cand nu ai nimic mai bun ...companiile continua sa ofere asigurari de sanatate cu acoperire mai mare, cu costuri mai mari, ca parte din beneficii. Lui barbata-meu i-a luat 9 luni sa-si gaseasca alt job ...9 luni e foarte mult sa stai neasigurat si pe masura ce avansezi in vârstă si in profesie, perioada de a-ti gasi un nou job crește exponențial.

 

 

cu ObamaCare, la un income de 50k pt o familie de 3,e peste 400/pe luna pt doar o persoana....si deductible peste 2500...

deci nu e chiar asa ieftin...sa-si permita lumea si doar de moft sa nu isi ia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...