Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trump versus Hillary


Recommended Posts

ce funny!

 

eu credeam ca doar impartim pareri...habar nu am avut ca se oboseste cineva sa ma convinga sa-mi schimb parerea.

chiar ca e funny ! sa creada cineva ca iti poate schimba parerea!

 

subiectul este intr-adevar despre parerile pe care le avem despre cei 2 care participa la presedentie  , ( ca nu sunt singurii)   pareri formate in urma unor impresii personale , studii, ce cred altii in jurul nostru si asa mai departe.  

 

mie imi place ca absolut orice subiect ne descopera din ce in ce mai mult pe cei care scriem la el.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

deci eu am spus si spun Obamacare - Affordable act  nu este  ceea ce credeti voi si ce grozav este.  Cind adun la legea asta imi da cu minus nu cu plus.

Buflea multa sanatate la toti ai tai.

In cazul tau -nu a fost Obamacare law care ti-a facilitat enrollment in afara  celor 12 luni de plan. A fost Life event pre/ post obama rule la mai toate companiile.  Multe  asigurari platesc 100% hospital altele mai putin. Diferenta vine la pacient acasa. Daca asigurarea ta este f buna tu nu ai mai platit nimic. 

 

Pre Obama Care si amindoi fara servici ce se intimpla in cazul asta : Sotul putea primi cobra 0,3,4,6, luni - fiecare companie oferea diferit. Daca oferea asta inseama ca pe perioada aia ai aceeasi asigurare ca si pina atunci. Cind se termina asta puteai cumpara o asigurare buna ( madanic a spus 500-600  nu e pe familie, e pe persoana) sau puteai cumpara o asigurare mai putin buna la 300 si te trezeai cu bill acasa.

Post ObamaCare- Cobra cam dispare- este affordable act so multe companii nu mai sunt asa de generoase la plecare ( compania mea a oferit in 2004 3 luni acum nu ofera nimic). Deci din start te duci si cumperi ai piata plina : de la 500 pina la produsul legii aia de 80 de dolari.  In situatia descrisa fara servici amindoi nestiind pe cit timp pe care o alegi ?  Daca nu ai sti ca tot necazul se sfirseste cu un bill de 240 K ?  Nu toata lumea e consienta sunt asa semi care pt 80 pe luna cred ca sunt asigurati. Si bat din palme la obamacare. D'aia nu imi place Obamacare.

 

Degeaba ati interpretat voi ca am spus e ok sa nu ai asigurare. Eu am spus ca daca omul este obligat prin lege deci  OBLIGAT sa cumpere asigurare o sa cumpere exact produsul pe piata - cheap. Dupa ce se duce la dr si primeste acasa o factura isi pune problema what is in for me on this obama care ? Sau are probleme asa cum are si Michelle cu doctorii pt ca nu toti accepta asigurarile alea- pt ca e greu sa lucrezi cu o asigurare care iti spune nu acoper, 

 

Pai daca inainte de Obamacare puteai sa platesti 300 pe persoana sa cumperi o asigurare proasta de ce nu poti sa folosesti acei 600 de dolari si post Obamacare si sa vezi ce optiuni ai?

Daca sunt amandoi someri nu pot sa aiba un venit anual mai mare de 40,000. Cu  $200 subventie pe care ii primesc la venitul asta plus cei 600 ai lor cred ca pot cumpara o asigurare destul de buna.

Tu vorbesti din experienta proprie sau stii pe cineva care a cumparat asigurare ieftina de pe marketplace si a primit bill de 240k? Poate ne spui concret  ce fel de asigurare a cumparat ca sa stim sa  o evitam. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din start trebuie sa recunosc ca atunci cand se pune vorba de taxe, mi se ridica parul in cap. Mi se pare cel mai nasol si greu de inteles subiect. 

Am citit ce scrie Trump in plan, am citit ce scrie Clinton in plan si tot acolo am ajuns. 

Dar sunt curioasa ce e asa de avantajos la Trump? Faptul ca cica elimina income tax la cei care sunt sub 30k? Dar in acelasi plan a zic ca toti care sunt de la 200K in sus platesc 25%, adica onor domnia sa si restul ca ei trec de la 30-40% (pe care oricum nu-i plateau ca e mai usor sa platesti un avocat specializat pe tax sa te scape de taxe) la 25%. 

Nu stiu de ce am senzatia ca a dat small change la amarati si bucata de placinta la aia care au partea leului.

 

Cei sub 30k nu platesc nici acum mai deloc sau extrem de putin datorita numeroaselor deductions si credits asa ca tax rate pe care o micsoreaza Trump nu ii afecteaza deloc. Potrivit IRS "people with incomes of less than $50,000 accounted for 62.3% of all individual returns filed, but they paid just 5.7% of total taxes. Their average tax rate was 4.3%."

 

Cei  cu venituri mari vor beneficia cel mai mult. Pe langa faptul ca li se reduce tax rate de la 39.6% la 25% vor castiga si din faptul ca se reduce tax rate pe investment. In present platesc 20% plus 3.8% acea taxa suplimentara pe investment introdusa de Obamacare iar Trump va elimina cei 3.8%.

 

Teoretic e o scadere a taxelor pe toate nivelurile de venit dar practic doar cei cu venituri mari vor beneficia cu adevarat. Tax Policy Center care analizeaza de regula toate propunerile candidatilor la presedentie spune ca “Overall, the plan would cut taxes by an average of about $5,100, or about 7 percent of after-tax income. However, the highest-income 0.1 percent of taxpayers (those with incomes over $3.7million in 2015 dollars) would experience an average tax cut of more than $1.3 million in 2017, nearly 19 percent of after-tax income. Middle-income households would receive an average tax cut of $2,700, or 4.9 percent of after-tax income.” In plus, planul lui Trump va reduce veniturile la buget cu 1.1 trilions in urmatorii zece ani pe care nu ne-a explicat inca cum o sa ii acopere.

 

Planul lui Hillary va introduce o suprataxa de 4% pentru cei cu venit peste 5mil deci vor plati 43.6% fata de 39.6%, va mentine Obamacare tax de 3.8% pe investment si va mari taxele pe investment mult peste cei 20% propusi de Trump. In plus, va introduce asa numita “Buffett Rule” potrivit careia cei care au mai mult de 1 mil AGI vor trebui sa platesca taxe de cel putin 30%. Planul lui Hillary va aduce venituri de $498 billion in urmatorii zece ani care se vor folosi, zice ea, pentru investitii majore in infrastructura si programe sociale.

 

Sa vedem cu ce mai vine fiecare in urmatoarele trei luni…

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chiar ca e funny ! sa creada cineva ca iti poate schimba parerea!

 

subiectul este intr-adevar despre parerile pe care le avem despre cei 2 care participa la presedentie  , ( ca nu sunt singurii)   pareri formate in urma unor impresii personale , studii, ce cred altii in jurul nostru si asa mai departe.  

 

mie imi place ca absolut orice subiect ne descopera din ce in ce mai mult pe cei care scriem la el.

 

 

ma cunosti asa de bine...ar trebui sa scrii in locul meu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma cunosti asa de bine...ar trebui sa scrii in locul meu!

niciodata nu as putea scrie in locul tau pentru ca pentru mine totul e ok asa cum e lasat sa fie.  indiferent de cine iese la putere mie imi va fi bine pentru ca eu consider ca traiesti exact ceea ce gandesti.  din proprie experienta spun asta, nu pentru ca am citit undeva sau mi-a spus-o  cineva.

 

dar  ai dreptate, te cunosc foarte bine asa cum cunosc foarte multi membri de pe acest forum de atatia ani. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

niciodata nu as putea scrie in locul tau pentru ca pentru mine totul e ok asa cum e lasat sa fie.  indiferent de cine iese la putere mie imi va fi bine pentru ca eu consider ca traiesti exact ceea ce gandesti.  din proprie experienta spun asta, nu pentru ca am citit undeva sau mi-a spus-o  cineva.

 

dar  ai dreptate, te cunosc foarte bine asa cum cunosc foarte multi membri de pe acest forum de atatia ani. 

 

incep sa cred ca m-am procopsit cu un online stalker.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tinind cont de faptul ca noul presedinte va nomina probabil 4 "justices" in Supreme Court, va duce la o schimbare considerabila si probabil creearea unei majoritati.

Asa ca am mai multa incredere in Trump decit in H, ca va nomina persoane(conservatori crestini) care prin aplicarea Constitutiei in felul in care a a fost original facuta, vor duce valorile crestine mai departe.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...