Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trump versus Hillary


Recommended Posts

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle eu cred ca in epoca moderna ne-am indepartat de cea mai importanta valoare crestina "dragostea de aproapele nostru". Nu degeaba Isus a adus o schimbare completa a valorilor Vechiului Testament. Biserica crestina a fost fondata pe iubire si intelegere, pe faptul ca in ochii lui Dumnezeu samariteanul care nu credea in el a avut calitatea pe care Dumnezeu o iubea, milostenia fata de aproapele in necaz. 

 

madanic, valorile VT nu au fost schimbate...e ca si cum ai spuen ca Dumnezeu si-a schimbat parerea...dimppotriva Domnul Isus a spus ca implineste de fapt VT. Legile VT aveau in esenta dragoste , mila, iertare...dar au fost innecate de mindria fiintei umane.

In care omul si atunci , ca si acum, se crede mai destept , si adduce la cuvintul lui Dumenzeu priopriile idei si il schimba dupa propriile dorinte.

 

In toata Biblia de la un cap la altul...iubirea lui Dumenzeu fata de om e nemarginita...dar ce e pacat, ramine pacat, fara iertare, jertfa si si pocainta.

 

un parinte isi iubeste copilul pana inchide ochii, dar asta nu inseamna ca accepta ca fiind ok, tot ce face acest copil.sunt 2 lucruri distincte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica in opinia ta eu nu pot fi crestina atata timp cat nu sustin exact ce sustii tu.

Si dupa cum vezi nu imi e rusine sa-mi declar valorile spirituale si sa le sustin, doar le discut pe forum. 

 

 

madanic,un crestin isi bazeaza valorile spirituale pe Cuvintul lui Dumenzeu.

In Biblie nu am gasit altceva decit ceeea ce am spus.

 

nu spuen ca e ok ca un barabt sa se culce cu alt barbat...ca , casatoria e intre 2 personae, ca sa omori o fiinta care nu se poate apara e ok, ca astazi poti sa fii barbat si miine femeie, daca asta e ce simti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca, crestin nu imi voi schimba valorile crestine, si nu voi interpreta Cuvintul Domnului dupa bunul plac ...doar ca 51% din populatie o face.

 

edit.

cu totii vom sta cindva in fata Domnului...credeti ca o scuza de genul"am fost ca cei 51% din populatie" va fi o scuza acceptabila?

credeti ca parerea la 51% din populatie sterge , elimina parerea si Cuvintul Domnului?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

La fel si cu taxa pe mostenire. Ce sa spun 40% din nimic e .... NIMIC, dar 40% din cateva miliarde e o buna bucata de avere pe care Trump offsprings  o pierd nu? 

da asta cu taxa de mostenire e un alt punct de vedere care personal il agreez. nu am milioane...dar daca as avea, de ce sa dau statului 40%...din munca mea? de ce copiii sa plateasca ca sa mosteneasca ce e de fapt dreptul lor?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

madanic,un crestin isi bazeaza valorile spirituale pe Cuvintul lui Dumenzeu.

In Biblie nu am gasit altceva decit ceeea ce am spus.

 

nu spuen ca e ok ca un barabt sa se culce cu alt barbat...ca , casatoria e intre 2 personae, ca sa omori o fiinta care nu se poate apara e ok, ca astazi poti sa fii barbat si miine femeie, daca asta e ce simti.

Michelle, in biblie nu spune nici ca e ok sa-ti faci un transplant cu organe de la alt om, sau ca ai voie sa corectezi un defect genetic. Spune ca suntem toti creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Tot ce ne este propovaduit este o interpretare, o interpretare data de oameni a acelorasi cuvinte scrise acolo acum cateva mii de ani. Societatea moderna a creeat probleme pe care societatea antica nu le avea. Valorile fundamentale le-ai zis si tu dragoste mila iertare. Acuma spune-mi cum se incadreaza acuzatia, dispretul, ostracizarea in valorile anterior mentionate? 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...

 

nu mie rusine sa spun ca vreau un presedinte si guvernanti care au la baza valori crestine.

carora nu le e rusine sa isi declare valorile spirituale si sa le sustina.

Adica Trump sustine valorile crestine!  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Michelle, vezi sa nu se sparga bula in care traiesti si sa dai cam brusc de realitate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, in biblie nu spune nici ca e ok sa-ti faci un transplant cu organe de la alt om, sau ca ai voie sa corectezi un defect genetic. Spune ca suntem toti creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Tot ce ne este propovaduit este o interpretare, o interpretare data de oameni a acelorasi cuvinte scrise acolo acum cateva mii de ani. Societatea moderna a creeat probleme pe care societatea antica nu le avea. Valorile fundamentale le-ai zis si tu dragoste mila iertare. Acuma spune-mi cum se incadreaza acuzatia, dispretul, ostracizarea in valorile anterior mentionate? 

 

 

madanic, hai sa nu trecem cu vedere de ce scrie clar in Biblie....

 

ai citit in Biblie ce am scris eu mai sus, cum poti sa treci cu vederea peste asta?

 

de fapt nu am nevoie sa-mi raspunzi...e intre tine si Dumnezeu.

 

scuzati-ma,dar nu pot sa trec cu vederea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...