Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trump versus Hillary


Recommended Posts

cred ca glumesti, nu?

asta cu avortul e praf in ochi...e lege data...si care nu va mai fii schimbata, indiferent de ce judecator va fi pus.

 

apropo de avort, nu mai vroiam sa spun, dar daca ai adus vorba, fie.

 

la conventia democratilor a aparut madama de la planned parenthood si loud and proud a spus ca a facut avort....iar lumea in sala a aplaudat.

 

pot sa incerc si sa imi imaginez sa inteleg ca se allege avortul in anumite cazuri...ca situatii de extreme, si fiind o decizie luata cu foarte multa greutate si mult regret...dar ca se aplauda???

femei, mame care aplauda avortul?

scuza-ma dar asta imi lasa un gust f amar.

 

 

Tu nu intelegi un lucru absolut esential...pe tine nu te obliga nimeni sa faci avort, da? Nimeni nu vine cu forta sa iti faca avort.

 

Eu sint mama a doi copii cu nici un avort la activ...dar asta nu inseamna ca nu voi sustine dreptul femeilor de a alege. Pentru mine, nu as alege avort...dar pentru altii, nu imi permit sa impun valorile mele asupra celorlalti.

 

Aici e diferenta ep care refuzi in ruptul capului sa o admiti.

 

Tu te bucuri de toate drepturile posibile...fa loc si altora sub acelasi soare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Poate ca femeia a fost aplaudata pentru ca a avut curajul sa recunoasca, sa admita in public, sa aiba curajul sa spuna ca a avut un avort. Sa stii ca putine femei au. Pentru ca pot fi judecate, pentru ca pot fi aratate cu degetul, pentru ca avortul inca este ceva tabu, pentru ca atatea si atatea fete, femei au fost nevoite sa avorteze pe ascuns, sa plece de acasa, sau chiar din tara lor pentru ca sa poata face acest lucru. Pentru ca atatea femei au fost insultate, agresate, unele chiar ucise.

 

Daca ati stii cate femei nu au curajul sa vorbeasca despre asta in public... sau nici macar cu familiile lor...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

atita timp cat nu sunt obligata sa fac avort, de ce as pleca?

ce legatura are asta cu mine?

cand nu imi va mai convine, imi fac bagajele si plec ...doar nu ept prima data.

 

scuza-ma dar nu am vrut sa te insult. e foarte multa lume care nu stie ce inseamna crestinismul....si nu e o insulta.

 

Dar de ce sustii sa obligi pe altii sa nu aleaga ce vor sa faca cu propria viata atunci cind legea permite si in mod activ militezi pentru interzicere?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca femeia a fost aplaudata pentru ca a avut curajul sa recunoasca, sa admita in public, sa aiba curajul sa spuna ca a avut un avort. Sa stii ca putine femei au. Pentru ca pot fi judecate, pentru ca pot fi aratate cu degetul, pentru ca avortul inca este ceva tabu, pentru ca atatea si atatea fete, femei au fost nevoite sa avorteze pe ascuns, sa plece de acasa, sau chiar din tara lor pentru ca sa poata face acest lucru. Pentru ca atatea femei au fost insultate, agresate, unele chiar ucise.

 

Daca ati stii cate femei nu au curajul sa vorbeasca despre asta in public... sau nici macar cu familiile lor...

 

 

vorbim de America...avortul nu mai e un tabu de mult.

 

asta nu e curaj de aplaudat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce sustii sa obligi pe altii sa nu aleaga ce vor sa faca cu propria viata atunci cind legea permite si in mod activ militezi pentru interzicere?

 

 

atita timp cat legea permite, eu nu oblig pe nimeni....nu inteleg de unde aceste atacuri la persona.

eu -michelle- oblig pe cineva sa nu faca avort??

poti sa-mi spui si mie cum ai ajuns la concluzia asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

atita timp cat legea permite, eu nu oblig pe nimeni....nu inteleg de unde aceste atacuri la persona.

eu -michelle- oblig pe cineva sa nu faca avort??

poti sa-mi spui si mie cum ai ajuns la concluzia asta?

 

Chiar glumesti, nu?

 

Atitea pagini au curs in care iti doresti judecatori care sa termine cu avortul si casatoriile intre parteneri de acelasi sex si acum te faci ca ploua? 

 

Nu este atac la persoana deloc...iti exprimi nemultumirea fatis cu privire la clinicile Planned Parenthood si le vrei anihilate cu totul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tinind cont de faptul ca noul presedinte va nomina probabil 4 "justices" in Supreme Court, va duce la o schimbare considerabila si probabil creearea unei majoritati.

Asa ca am mai multa incredere in Trump decit in H, ca va nomina persoane(conservatori crestini) care prin aplicarea Constitutiei in felul in care a a fost original facuta, vor duce valorile crestine mai departe. 

 

Clinton dupa cum s-a vazut in anii Obama, nu va face decit sa fav. avorturile, casatoriile same sex si transgenders right. 

 

 

 

Asta ai scris...

 

Deci ai incredere intr-o persoana de o moralitate mult mai mult decit dubioasa (ca sa ma exprim fin) sa puna in pozitii cheie, judecatori crestini.

 

Judecatori crestini sa faca ce, mai exact?

 

Care este valoarea crestineasca pe care trebuie sa o impuna un judecator crestin? asa ca exemplu...cel mai fierbinte punct din agenda?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu se aplauda avortul, se aplauda DREPTUL de a decide in a-l face sau nu.

 

 

Uite, eu am facut un avort ...de sarcina gemelara. L-am facut pentru ca unul dintre embrioni avea probleme de dezvoltare. Am cugetat mult atunci, am plans, am vorbit cu barbatul daca ne permitem fizic, financiar si psihic sa ne inhamam la aceasta experienta si am decis ca NU. A fost intrerupere de sarcina la cerere, facuta la o clinica ...cand am intrat acolo, erau niste persoane ca tine pe trotuar, cu plancarde, care țipau tot felul de porcarii, te intimidau efectiv ...imi aduc aminte ca barbatul a spus ca daca cineva dintre ei ne ating, cheama poliția ...si eu aveam 33 de ani, mahala faceam acolo, eram stapana pe mine ...dar un copil de 15 ani ??? Pai o intorc aia din drum.

 

Motivele mele sunt doar unele dintre multele motive pentru care o femeie poate opta pentru intrerupere de sarcină ...ma privesc pe mine personal si nu are nici un republican dreptul sa mi le nege, sa ma judece, sa mi le declare nefondate, sa mi le scoata in ilegalitate.

 

Dupa sarcina aceea, am nascut doi copii normali, pentru care m-am simțit pregătită sa ma angajez la cresterea lor. A fost iar decizia mea ...

 

Sunt foarte împăcată si mulțumită cu alegerile mele, nu mi-e frica de nimic, dorm foarte bine noaptea, nu am nici o remuscare si ...astept sa fiu aplaudata ... nu ca am facut avort, ci ca am avut înțelepciunea sa gandesc in viitor, sa imi evaluez resursele si sa dezvolt o familie asa cum vreau eu si nu cum vrea nu stiu ce Divinitate prin gura republicanilor.

 

Ce ai de comentat la alegerile mele si cu ce te deranjeaza povestea mea ?

 

 

Daca nu iti convin drepturile astea, de ce nu emigrezi tu in alta parte ? Iti convine ca tu ai dreptul sa iei decizii conform valorilor tale, dar sugerezi ca cei ce au alte valori, sa paraseasca tara ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare inconstienta sa spui ca nu vrei sa iti faci asigurare pt ca esti tabar si mananci mancare organica sau in familie nu sunt probleme de sanatate.

Si mi se pare normal sa fie asigurarea obligatorie pt ca nu garanteaza nimeni ca banii pe care nu ii dai pe asigurare, ii strangi intr un cont.

Daca Doamne fereste ajungi la spital si nu ai bani de tratament si op ce faci? Nu te trateaza? Te chinui dupa aia sa faci rost de bani?

 

 

Si in Germania cu cat castigi mai mult cu atat platesti mai mult.

Toata lymea e asigurata si orice om care ajunge la spital e tratat. Nu ii poti spune ca nu primeste tratament pt ca asigurarea nu ii acopera ceva. Mi se pare incredibil.

Pai daca toti sint tratati indiferent daca au sau nu asigurare, sau daca asigurarea acopera sau nu un tratament, ce rost are sa-ti mai faci asigurare?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...