Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Calendarul gradinarului vesel (31)


Recommended Posts

     Eu sunt pe brazda azi....vreau sa recuperez la sapat,plivit,etc azi si maine ca de duminica vin iar ploile.Strumphy,honeysuckle in ro cum se numeste?Imi place enorm sa-i pap nectarul:))).

    Si floricelele mele de piatra de la strada au inflorit

 

Ce frumoase sunt florile de piatra. Am avut cateva anul trecut intr-un ghiveci si erau asa frumoase. Anul asta nu am mai gasit rasaduri. 

 

Nu stiam ca se poate manca necatrul la caprifoi. Nici numele nu il stiam decat varianta englezeasca. In Ro mama are ditai tufa urcata pe casa in fata casei si pe un copac. Miroase asa e frumos si tine floarea pana tarziu in toamna. 

 

Marox, mie numai asta alb-crem imi place, cea rosie cu alb nu, dor ca aspect. Are vecina mea si nu miroase deloc. Eu mirosul la asta a mea il simt in bucatarie si e ceva distanta.. asa parfumata e. Are 3 ani si ar fi trebuit sa fie si mai mare si intinsa dar somnul sot in martie cat am fost eu o sapt in Ro la mama mi l-a rupt, ca a vrut el sa fie breaz si sa imi faca o surpriza si a curatat si sapat gradina si precum crengutele lor sunt tare fragile a smuls nu stiu ce buruiana si jumate din floare am gasit-o ofilita si moarta, la pamant. Ce m-a suparat atunci, nici nu credeam ca isi revine asa frumos.. ca ramasese doar o parte, vreo 2 crengute fragile, dar l-am oblojit si ingrijit, i-am pus toate cele ajutatoare si uite-l ce frumos e intins iar! Ma bate gandul sa mai iau un pui sa il pun in spate acolo pe dreapta langa liliac. 

 

Apropo de liliac, luasem un pui mic de liliac cu floarea mov inchis si batuta si vad ca a murit, nu stiu de ce!? Mai incerc si la anu`... poate am mai mult noroc. 

 

La noi ieri dupa o zi cat de cat ok, nu mult soare si nici ploi, dupa ce a venit Sophia de la scoala, iesise in gradina sa se joace in nisip si eu ingrijeam florile au venit niste nori, deodata s-a intunecat ca noaptea afara si a inceput o furtuna de abia am reusit sa punem capacul pe testoasa/groapa cu nisip si sa inchid usile la bucatarie ca ii daduse drumul atat de tare si stropii asa mari, ma gandeam ca o da cu gheata ca si pana sa vina furtuna cam frigea soarele. Nici azi nu e stralucit, dar macar nu foarte negru cerul, doar gri si destuld e rece pentru iunie, cam 14-15 grade. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 536
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

    Ca sa papi nectarul(practic sa-l sorbi) rupi codita dar in asa fel incat sa nu rupi si pistilul.Si tragi incet de pistil ca si cum l-ai scoate.Iese un suc f dulce si aromat din floare,nu e gros chiar ca mierea dar e super.

    Eu flori de piatra am la strada de vreo 3ani,am avut in curte si de acolo am pus rasadurile si de atunci tot ies singure.Cele batute/duble vad ca nu au mai iesit...doar cand le-am semanat.V-as fii pozat cum se vede toata bordura de flori de piatra...dar casa inca arata naspa:((( si mai bine nu.

    Nu am terminat in gradina,m-au scos musafirii de acolo:(((,iar acum in caldura asta ar trebui sa fiu nebuna sa mai continui.Deseara plecam la chef...asa ca s-a dus si ziua asta:(((.Ramane pe sapt viitoare dar tare mi-as fii dorit sa termin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, felicitari si sa va fie de bine!

 

Eu sint verde de ciuda. Aveam o singura capsuna coapta, frumoasa, rosie, maricica. Ma tot gindeam la ea, daca are soare suficient, ca de apa nu-i problema. De dimineata m-am gindit ca-i fac felul. Problema mea era cum o s-o impart la 2 copii. Ei, as! Dupa ce-am cules-o am vazut ca avea o maaare gaura pe partea nevazuta si ca de fapt era toata mincata de limace in interior!!! Bleah!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Hy!

    Ruga de ieri mi-a fost auzita si am terminat in final cu tot,multam Doamne!Incepuse sa adie un vant mai rece,numai bine sa pot lucra.Si am promis cateva pozite.

    Primele gogonici

post-130405-0-56495800-1466349195_thumb.jpg

    Aici ultima brazda de ceapa(era neterminata cand am facut poza,dar am terminato),cea pe care am calarito cel mai mult

post-130405-0-00734900-1466349239_thumb.jpg

    Aici e mazarea(cum arata vrejul si planta toata,comparativ cu a Strumphynei)post-130405-0-92243700-1466349325_thumb.jpg

    Aici primele pastai de naut(au intr'adevar numai un bob pe pastaie)

post-130405-0-75267900-1466349420_thumb.jpg

    Aici e zona unde am plantat ardeii,etc...aici voi avea de lucru toata varapost-130405-0-44309400-1466349486_thumb.jpg

     Si aici e fasolea verde culeasa aseara...cam asa recoltez la 2z maximpost-130405-0-74127700-1466349554_thumb.jpg

     Sa aveti pofta la capsunele Ioana!Marox cunosc sentimentul incercat de tine cu capsuna:(((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...