Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Calendarul gradinarului vesel (31)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 536
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am vazut Ioana si eu un soi anul asta tare ciudat.Capsuna era turtita bine si mare cat jumatate din palma mea,m-am gandit ca va fii fara gust...dar tare aromata a fost.Si cica sunt mame si tati...si numai una din ele fac capsuni:))).

Si eu ador fasolea cu usturoi...asta e mancarea mea preferata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

     Ioana daca nu le poti indeparta manual le poti afuma putin.Bunicii mei asa faceau cand apareau omizile,dar eu sincer nu am incercat niciodata.Daca incerci asa ai grija sa nu arzi coacazul.

Imi aduc si eu aminte de operatiunea asta,noi aveam un agud(dud) in curte si asta atrage omizile...valeuuu!!!1

 

Insa ardeau si frunzele mincate,nu numai afumau.

 

Asta este un motiv pentru care eu nu suport nici agudele,nici omizile..erua ani in care era plin,plin pur si simplu,misunau!!!!Brrrr.... [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Bunicii mei stiu ca aprindeau ceva paie uscate(f putine) si deasupra puneau iarba mai verde ca sa nu mai arda...era un fum de mureai.Cred ca la noi de aia nu prea sunt omizi ca aici fiecare ce pliveste,arde...si dau foc cand inca nu e uscat perfect si ne afuma toata ziua [batcap] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, Strumpf, Am gresit eu. Langa crini eu am hortensia, si fara sa ma mai uit la poza, cand ati zis de floare mov, m-am gandit la hortensie, credeam ca am prins-o si pe ea in poza.

Am culesc si noi mazarea, am facut 2 galeti de teci si au iesit vreo 4 pungi zdravene de boabe. Copilit rosiile, legate, udat la greu, am fost la mare plecati si luni cand ne-am dus erau pleostite toate...

Am cules si primii castraveti, dovlecei vreo 5-6 cred ca am luat pana luni, sa vedem maine ce s-a mai facut!

Am de cules zmeura, sa fac o zmeurata si poate 2-3 borcanele de dulceata.

S-a facut si fasolea, si eu ca si Dana, abia astept sa-mi fac inabusita cu mujdei.

Spor tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello si de la mine unde ploua de nu se mai opreste de vreo 3 saptamani. Cred ca deja unele flori incep sa putrezeasca in ghivece. Eu sper sa nu, dar muscatele cu frunza creata incep sa se ingalbeneasca. Capsunii mei au flori si ceva capsunele mici, mazarea, care cred ca e intr-adevar bob, a legat pastai si le tot analizeaza Sophia de zor... Trandafiri au inceput sa infloreasca, cei de pe partea stanga, ca cei cataratori i-au cams cuturat ploile si furtunile, dar inca au foarte multe flori. Hortensiile sunt frumoase acum, incep florile sa se deschida si am 2 roz superbe, una alba si una lila.. dar si cea rosie incepe sa se deschida. Furtuna de azi noapte le-a cam turtit si pleostit pe toate si mai urmeaza o furtuna pe dupa amiaza, ne ameninta astia la meteo. In sudul LOndrei au fost inundatii mari, noi stam in nord, dar a turnat-o sanatos toata noaptea si au fost descarcari electrice puternice. 

 

Ahh.. sa va zic de dragele mele veverite care mi-au rupt cateva crengi de la clematis, cele mai frumoase si pline cu boboci de flori pe care abia asteptam sa le vad inflorite. Mi-au mai sapat si intr-un ghiveci mare din colt de pe dreapta unde am avut allium ul, pe jumatate!  [alcool]  [mai] Imi vine sa le spanzur de gard! 

 

Azi dimineata dupa ce se oprise ploaia ma duceam eu relaxata in bucatarie si cand colo vad in gradina pe iarba, stand pe fund si admirand injur, pe coana vulpe!  [doh]  A fugit cand m-a vazut ca ma aproprii de usi. Dar asa relaxata era, nu avea o treaba. Oricum, la noi in Londra e problema mare cu vulpile, nu e prima data cand le vad in gradina. Ma enerveaza mult cand le simt mirosul in zona cand e perioada de imperechere si pp ul lor puteeeee de nici ploaia nu il spala. 

 

Abia astept sa se termine ploile astea si sa pot sa intru in gradina sa tund iarba si sa smulg buruienile. Voiam azi sa curat putin, dar precum a plouat cu butoiul peste noapte, ramane pe luni poate.... daca nu mai ploua si cred ca o sa o mai toarne, dupa cum arata prognoza pe urmatoarele zile! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...