Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Calendarul gradinarului vesel (31)


Recommended Posts

Salutare!

 

Am revenit de ceva timp din vacanta dar inca tot nu am terminat de aranjat gradina. De cum am coborat din taxi am observat o planta plina de flori mov. Eu am lasat-o cand am sapat inainte de concediu ca parea de decor, frunzele erau chiar frumoase. Si cand colo, surpriza, am gasit-o cu flori. Ulterior mi-a picat fisa ca este unul din cei doi Platycodon pe care i-am cumparat anul trecut de la IKEA. Se pare ca nu am dat atentie ca sunt plante perene si nu apareau pe harta mea din cap. M-am uitat in mesajele mele vechi si am scris anul trecut de unul mov si unul roz. Ce bine ca mai scriem pe aici ca se pare ca ma lasa memoria. Bine ca am ratat radacina cand am tot sapat pe acolo.

 

Aseara am reusit sa iau 2 plante albe care atarna. Nu-s prea incantata dar altceva nu am gasit la 3 magazine. Am avut niste garofite care s-au uscat. Vecinei nu i-am spus sa imi ude si plantele de la balcon. Muscatele curgatoare insa le-am gasit pline de flori. Ce inseamna sa fie o planta rezistenta.

 

Am pierdut si cateva orhidei, vreo 3. Nu stiu cum a udat vecina plantele lasate in cabina dusului. Sau poate le-a lipsit lumina in caz ca a inchis usa de la baie. In fine, sa vad daca recuperez cumva 2 din ele. Daca stiam le aduceam la servici.

 

Spatifilum dintr-un ghiveci l-am gasit pleostit de numa. Am taiat cateva frunze, l-am udat si in 3 zile era deja bine.

 

Mi-a facut sotul niste jardiniere noi ca ne-au ramas niste scanduri. Le-am vopsit frumos cu vopsea care o avem si la casa si acum astept sa imi faca gauri sa plantez in ele. In una pun plante aromatice ca e la capatul terasei si cand gates e usor sa ies pe terasa si sa culeg frunze din ea. Am luat menta, patrunjel, marar si cimbru. In cealalta care vine mai jos, pe pietris nu-s sigura ce voi pune. Poate nemtisori, poate trandafiri urcatori sau clematis. Depinde cum imi face gaurile. Eu i-am zis sa nu ii puna fund ca vroiam sa plantez in pamant trandafiri si cutia sa tina doar pamantul dar radacina sa se poata extinde. Asa cum sunt acum merge sa pun doar ceva plante anuale, nu perene. Oricum, bine ca am o jardiniera mai la umbra ca imi doream sa plantez nemtisori si in soare nu le place.

 

Treaba la gradina nu se termina niciodata. Mai am sa scot bulbi de la niste lalele pitice si sa ii pun mai rar ca s-au inmultit prea mult. Am plantat bujori si crini adusi de mama. Dar as mai cumpara niste bulbi de lalele. Sa vad ce gasesc.

 

Andacos, ce iti mai fac cele doua Phlox plantate anul trecut. Eu am doua puse in primavara si imi plac foarte mult. Una s-a triplat in diametru asa ca o voi imparti si planta separat. Eu as vrea sa mai cumpar cateva dar nu le-am gasit in ultimele zile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 536
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Strumpfita,cred ca lobeliile nu au o viata chiar asa lunga,adica indiferent cit de bine le ingrijesc,uite una a murit,cealalat merge ok insa se vede ca nu mai are viata lunga.

 

Imi spunea o cunostinta gradinareasa ,ca se tund si isi revin.La mine s-au uscat de fiecare data ,nu si-au mai revenit!

 

Otilia,am pus undeva in urma poze cu phloxul de anul trecut si la mine a crescut frumos si a infloritfrumos anul asta.Acum se scutura florile si doua tulpini mi l-ea dat la pamint plaoa,nu sunt rupte insa nici nu vor sa mai stea drepte.Insa a fost frumos anul asta,sper sa-l am si la anul!

 

In rest nu prea am cu ce sa ma laud.Impatines sunt in continuare foarte,foarte frumoase,insa astira le place temperatura si ploaia multa de aici,muscatelor din baliuta ,nu le-a mers absolut deloc,cele plantate in ghivece sunt frumoase si cred ca acolo unde sunt amplasate,vir inflori pina tirziu in toamna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphitza, eu am luat o esarfa pentru vecina. De fapt am luat doua si sa vad pe care i-o dau. Una e lana cu matase si alta e bumbac cu matase. La esarfe nu e o problema cu marimea. Si in cazul ei este si usor de carat. Orhideea i-o poti comanda direct sa ajunga l noua adresa. Altfel trebuie sa o care si poate are deja ceva bagaje.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, alta surpriza placuta. Margaretele mele distruse de grindina. Le-am tuns atunci in primavara. Cand am plecat aveau deja frunze si boboci. Acum sunt pline de flori. Incredibil ce bine si-au revenit. tunsul a facut minuni.

 

Pun o poza cu gradina de zilele trecute. Se vede si margareta in dreapta si cea mov in stanga. Intre timp am mai plantat si niste rasaduri de garofite, am mai scos din gurita leului rasarita peste tot. Nu le arunc ci le plantez in alte zone. Am dat si la prieteni care au cerut ca nu am ce face cu atatia puiuti si trebuia sa ii scot mai ales pe cei iesiti intre dalele de piatra. Imi place tare mult asa in toate culorile si ca-i rezistenta la daunatori, la vreme capricioasa.

post-11723-0-32095400-1470299878_thumb.jpg

post-11723-0-40739300-1470300058_thumb.jpg

post-11723-0-53653300-1470300198_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia,asta e phloxul meu,fara nicio legatira cu phloxul tau [:-)))] [:-)))] eu am eticheta si asa scrie pe el.Prima poza e de anul trecut,a doua de anul asta,insa uitindu-ma aucm prin comparatie,la mine s-a triplat si-n inaltime si.-n tulpine [:)] ,fata de anul trecut:

 

 

post-33577-0-47832400-1470301033_thumb.jpg

post-33577-0-57812700-1470301044_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Hy,hy,hy!

    Am zis ca intru cand reusesc sa recuperez din restante,dar se pare ca nu voi recupera cu ele curand [bang]  [bang]  [bang] .Marti seara am ajuns acasa si dupa despachetarea bagajelor mi-am facut curaj sa intru sa vizionez gradina.Prapad...asa mi s-a parut la prima vedere:iarba mare de 1m,multi pari de rosii cazuti si tzantzari in roiuri uriase.

    Miercuri m-am inarmat cu sapa si galeata si am trecut la treaba.In prima faza am mai scos din ceapa,socrela incepuse si mai ramasesera 9randuri.Apoi am scos ultimele 3randuri de usturoi.Am si impletit din ele,dar mai am ceva si pt maine.Apoi am curatat terenul acolo...munca de sisif.Pana seara am cules o galeata de ardei gras, una de vinete si am cules si rosiile,vreo 3,5galeti.

    Joi am curatat ardeii si i-am expediat in congelator,vinetele de asemeni(le copsesem miercuri seara) si socrela a facut bulion din rosii.In gradina am continuat sa curat unde scosese si ea ceapa,mi-am cules cativa morcovi mai mari si i-am trimis la congelator,la fel si vreo 8dovlecei.Am mai plivit zona unde ud si am si sapato pt ca era batatorit bine pamantul.

    Vineri mi-am cules nautul,nu am reusit sa-l desfac,la fel si samanta de mazare,fasole verde pastai si cea de sfecla rosie.Mi-am plantat si ultimele 15fire de varza de toamna si cand sa verific daca conopida a inceput sa faca buchete vad ca leaga capatana si de fapt va fii tot varza:(((.Am continuat cu plivitul la dovlecei,pepeni galbeni si castraveti.

    Sambata am reusit sa curat terenul unde aveam vreo 2m de capsuni si sa plantez  5afini adusi de la munte.La fel am curatat si intre 2aluni putin,acolo am pus fragii(20fire),3afini,1zmeur si 1mur.Seara am udat ardeii,varza,vinetele,gogosarii,etc si am continuat cu plivitul.

    Mai am zona unde am dovlecii de placinta de plivit si rosiile,restul "D-zeu cu mila".Nu fac fata singura si faptul ca a plouat de doua ori cat am lipsit si a fost si canicula a pus capac.A crescut buruiana de nu se vad plantele si unde nu mai am de recoltat nici nu voi mai curata,voi incerca sa cosesc doar.Cam atat de pe frontul de vest al tarii.Despre flori nu am ce spune,doar ca azorelele care le-am directionat sa astupe un zid urat al vecinii si-au facut treaba in proportie de 75% si mi-au inflorit niste tufe cu trompetute visinii care-mi incanta mirosul seara(atunci se deschid).Voi pune poze la urmatoarea pauza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...