Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Calendarul gradinarului vesel (31)


Recommended Posts

    Azi am reusit sa scot dovlecii la lumina si sa plivesc rosiile si sa le leg din nou.Am mai recoltat un dovlecel(deja sunt pe duca),cativa castraveti si jumatate de galeata de vinete.Saptamana asta nu voi mai intra ingradina decat sa ud,pregatim logodna unui nepot si oricat as avea de lucru nu-mi pot lasa cumnata de izbeliste.Nu stiu daca mi se vor prinde fructele de padure,dupa ce le-am plantat s-au uscat frunzele lor de tot.Le-am udat si dimi si seara pe racoare...dar radacina conteaza sa reziste,vedem ce-o fii.

   Va pun cateva poze cu florile ce le mai am si cu lufele

post-130405-0-27394900-1470677852_thumb.jpg

post-130405-0-32128900-1470677878_thumb.jpg

post-130405-0-38848600-1470677914_thumb.jpg

post-130405-0-59225500-1470677939_thumb.jpg

post-130405-0-61802300-1470677976_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 536
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Dea,ce este in utlima poza?

    Lufele.Sunt un fel de dovlecei-castraveti din care se face lufa naturala(buretele ala de spalat).Din vreo 100 de seminte mi-au iesit vreo 20 de fire dar numai 5dovleci momentan.E cam complicat procedeul,cel putin asa suna...dar n-o fii capat de lume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Lufele.Sunt un fel de dovlecei-castraveti din care se face lufa naturala(buretele ala de spalat).Din vreo 100 de seminte mi-au iesit vreo 20 de fire dar numai 5dovleci momentan.E cam complicat procedeul,cel putin asa suna...dar n-o fii capat de lume.

Si ce faci cu ei?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si ce faci cu ei?

    Buretele ala de spalat:))).Samanta mi-a trimiso o prietena si daca doar astia 5 vor fii voi opri pt mine unul si restul ii trimit ei.Cand intru de pe laptop iti pun un link despre lufa.

    Eu am probleme cu alergiile,la multe nivele(nas,piele,inclusiv alimente) si incerc sa folosesc cat pot de mult chestii naturale.Tipa care mi-a trimis e nutritionist cu specializare in acupunctura,reflexoterapie,etc.Si daca a facut efortul de a mi le trimite pot face si eu efortul de a incerca sa cultiv si sa produc lufa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AAaaa...deci il fac burete de spalat!!!!

 

Eu ma gindeam ca e de mincat,ca orice leguma din gradina!!!! [batcap] [batcap] [:D]

    Daca e un soi de dovlecel-castravete poate n-o fii rau la gust:))).Aveam intr-un niste dovlecei cataratori cu o coaja f lemnoasa care daca rupeai din dovlecel(rupeai o bucata din leguma) crestea mai departe.Erau tare dubiosi dar buni la gust.Batranii faceau din aia un fel de scula de suflat in vin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Uite Dana lufa-burete-natural

 

Ce tare! Am mai invatat ceva nou.

 

Cum se numeste floarea din a doua poza? si cead in a treia? am plantat si eu cand eram copil dar am uitat [:I]

 

Eu am cumparat flori duminica de nu imi incapeau in masina. Am luat 4 muscate rosii curgatoare sa pun in jardinierele de la balcon unde mi s-au uscat garofitele. Si-s mai lungi decat cele care le aveam desi sunt aceleasi soi. Tare rau imi pare ca nu am luat eu pentru toate jardinierele la fel in primavara. Acum se vede ca o carpeala.

Am mai pus niste flori perene in gradina si niste margarete asa pentru strop de culoare.

Si inca nu m-am hotarat unde pune cele 3 clematis care le-am cumparat.

Am luat si un trandafir dar aceluia i-am gasit repede loc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Din a doua poza e crin de toamna(Hosta),iar din a treia am auzit ca se spune regina noptii(seara i se deschid trompetutzele doar si poate varia in culori)...alta denumire nu stiu.Ambele miros demential si nu sunt pretentioase(nu le place soarele puternic).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...