Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Calendarul gradinarului vesel (31)


Recommended Posts

    Am zis ca nu mai intru in gradina...dar chiar nu m-am putut abtine [:D] .Am mai cules jumatate de galeata de vinete si 5 de rosii...maine fierbem bulion din nou.Alta activitate avuta a fost sa cosim locurile de izbeliste...adica soata cosea si eu greblam si scoteam.Si cica va ploua...ma scuteste de udat cateva zile:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 536
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

    Am zis ca nu mai intru in gradina...dar chiar nu m-am putut abtine [:D] .Am mai cules jumatate de galeata de vinete si 5 de rosii...maine fierbem bulion din nou.Alta activitate avuta a fost sa cosim locurile de izbeliste...adica soata cosea si eu greblam si scoteam.Si cica va ploua...ma scuteste de udat cateva zile:))

 

Dea imi place de voi ca sunteti harbici si aveti si ceva productie. De-ar fi toata lumea asa prin Ro...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai fac gradinaresele?

Eu azi trebuie sa tund iarba si sa mai arunc din plantele ofilite. Cit am fost plecati s-au pirjolit......si gata de azi ma apuc de vopsit gardul. Ma tot laud ca il fac , am luat vopsea, pensule ....eu sa ma mai urnesc. 

 

Trebuie sa fac o poza sa va arat firul de rosie ....am una a crescut cit o tufa si are la rosii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca numai eu mai sint pe aici  [:)]

Ieri am reusit sa vopsesc cam jumatate din gard, azi chiar vreau sa-l termin....dar am o febra musculara. 

Ce ma enervat e ca toti vecinii se opreau sa vorbeasaca cu mine, chemati-ma domnule la o cafea daca vreti sa ma conversati.  [:-)))]

O vecina mi-a adus si o tarta cu fructe ca sa am energie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Nu esti singura Abule,dar pana ieri am fost prinsa tot la logodna."Sa ai spor la vopsit!",iar cand termini poti veni si la mine ca trebuie sa ne apucam de lacuit lemnaraia pt terasa(intai o lacuim si apoi o montam,asa ne-a zis nenea meseriasul).Dau si cafa si praji...si-o bere sau ce mai doresti...numai sa lacuiesti:)))

    De aseara am inceput sa intru in gradina sa curat padurea de buruieni.Intr-o ora fac cam 5m patrati...si am cam 500m patrati de curatat:(((.La flori nici nu am curaj sa ma uit...am inceput sa recoltez din semintele de coriandru,ca nu se coc toate de'odata si sa nu le pierd si cred ca azi-maine o punem iar de un bulion.

    Ioana,tu ai spus ca o las pe socrela paza la pepeni...ea s-a gandit ca daca lasa buruiana sa creasca nu ii va vedea nimeni si vor fii safe:(((.

     Soata mi-a cosit putin ca sa ma vad totusi printre buruieni si mi-a taiat un zmeur:(((.Mi-e ciuda pt ca avea cel putin 20 de fructe aproape coapte pe el.In rest culegem zilnic alune si prune...si udam pt ca ploaia ne amageste profund.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu esti singura Abule,dar pana ieri am fost prinsa tot la logodna.

 

 

Ce logodna? Spune tot! [:D] 

 

 

 

Ioana,tu ai spus ca o las pe socrela paza la pepeni...ea s-a gandit ca daca lasa buruiana sa creasca nu ii va vedea nimeni si vor fii safe:(((.

 

[:-)))]  [:-)))] Socrella ta e o mare figura! Nu ziceai ca in primavara jumulea din rasaduri ca le confunda cu buruienile? Acum isi ia revansa.

 

Soata mi-a cosit putin ca sa ma vad totusi printre buruieni si mi-a taiat un zmeur:(((.Mi-e ciuda pt ca avea cel putin 20 de fructe aproape coapte pe el.In rest culegem zilnic alune si prune...si udam pt ca ploaia ne amageste profund.

 

Cu taiatul stiu cum e, si Balaurul meu a taiat gazonul si cu ocazia asta si lastarii de zmeur si o tufa de agrise- asta in 2009. Dupa aia invatat si ma intreaba inainte sa faca vitejii din astea.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna gradinareselor!

Eu, dupa o luna de stat la mosie, facusem niste poze la tot ce inflorise in perioada asta, si ca desteapta mi-am resetat telefonul fara sa salvez pozele, si le-am pierdut...

Da sunt in grafic, am facut bulion, suc de rosii, udat si iar udat, am mancat la porumb fiert si copt de m-am spart, d'astea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu taiatul stiu cum e, si Balaurul meu a taiat gazonul si cu ocazia asta si lastarii de zmeur si o tufa de agrise- asta in 2009. Dupa aia invatat si ma intreaba inainte sa faca vitejii din astea.

     Cica trebuia sa pun un par cu stegulet...ca sa vada.

     De logodna?!A fost logodna nepotului meu cel mai mare(25ani).Am 4nepoti principali(3 baieti si o fata) dupa fratii sotului(o sora si un frate).Am inceput de miercurea trecuta sa prajiturim(partial),joi au taiat un porculet,vineri am prajiturit din nou si am umplut prajiturile cu creme.Sambata eu am fost responsabila cu taiatul prajiturilor si aranjatul in caserole si altii au inceput gatitul.S-a facut sambata seara o ciorba de peste si ceva pulpite cu pireu si s-a continuat cu aranjatul meselor si a ambientului(curtea) pt duminica.Duminica s-a gatit ciorba de gaina cu legume,sarmale cu varza acra,gratar de porc si pui cu pireu,iar seara un gulas de porculet.Totul a iesit super,mancarea a fost buna,distractia pe masura,iar copiii incantati ca au iesit pe plus bine.Luni am mai tras o tura de chefuiala ca si asa era sarbatoare,dupa care ne-am pus sa strangem in mare.Ieri am terminat cu stransul si aranjatul si noi eram caput.Inca sunt in reluare...nu mi-am revenit cu somnul si as da iama numai in prajituri cand trec pe langa frigi.Va pun si poza cu turta si tortul si daca reusesc sa intru de pe laptop,cred ca am una si cu viitoarea mireasa.

post-130405-0-54817000-1471439420_thumb.jpg

post-130405-0-41363100-1471439458_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...