Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Calendarul gradinarului vesel (31)


Recommended Posts

[umbrel] Ploua marunt de dimineata... dar nu destul. Nici macar sub flori/copaci nu a ajuns. Doar cat sa stranga praful si cam atat. Dupa multe zile calduroase, sa nu zic saptamani, ar cam trebui apa pentru ca e foarte uscat. Eu ud florile in fiecare seara, dar nu si iarba, desi o mai uda Sophia cu stropitoarea ei. Iarba in parcuri e galbena/maro uscata, multe locuri nu mai are iarba deloc.. in special pe unde sta lumea la picnicuri e roasa pana la pamant. Pe saptmana viitoare arata iar calduri destul de mari, deci nu am scapat de udat gradina. 

 

Sa va arat cum arata acum gradina. Poze de saptamana asta, cred ca de luni si marti, nici nu mai stiu cand le-am pozat. Oricum pe fuga ca am fost plecata de acasa cu Miss ca e in vacanta si mereu ma scoate afara din casa, alergam ici si colo zici ca suntem la maraton ori se muta LOndra in alte zari [:D] Saptamana viitoare daca apuc sa curat putin buruienile si sa tund iarba, e crescuta in palcuri, care mai mare pe unde a mai prins ceva apa de la Sophia sau udatul meu la flori. Am luat si un trimmer nou sa imi fie mai usor sa nu mai tund la foarfec pe margini. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 536
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu am apucat sa pozez si muscatele din fata casei dar sunt atat de mari si pline de flori ca nici nu-mi vine sa cred. Mai multe flori decat frunze. Cred ca le place locul ori nu stiu de ce au crescut asa mari si au asa de multe flori?! [il]  Si-s batrane de vreo 3 ani, ori mai mult? Nici nu mai stiu, am uitat. Le-am jupuit in primavara ca aratau cam rau dupa iarna si si-au revenit miraculos. Radea o vecina de mine in primavara cand a vazut cum am jupuit eu muscatele, dar s-au facut si mai faine decat anii trecuti. Toate babele intorc capul cand trec prin fata casei  [:-)))]Sper sa reziste peste iarna si sa le am si la anu`. As vrea sa imi cumpar un green house in toamna sa pot sa salvez cat mai multe flori de anul asta ca la primavara sa nu dau iar sute de lire pe flori. Sper sa gasesc ceva bun si nu foarte scump, ca de altfel renunt ca nici loc nu prea as avea unde sa o pun si o sa cumpar iar flori in primavara. Oricum nu ma abtin sa nu intru pe la garden centres mereu sa ma uit ce e nou si sa imi mai iau. Chiar zilele astea mai voiam sa iau niste flori dar parca nu as mai pune acum ca e tarziu, desi iarna trecuta aveam muscate si flori la geam inflorite si colorate, de ziceai ca vine Pastele nu Mos Craciun. Era faina vederea de pe canapeaua mea, bradul cu luminite in casa, foc in semineu si afara la geam muscate inflorite! [:D]  [:-)))]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Mey,asa ceva nu se poate!Ma trezesc plina de energie(vorba vine,ca toate oasele ma dor) si ma apuc de munca.Si cand lucru mai cu spor ma lasa balta sapa...apoi incep tantarii (ca doar daca a plouat putin aseara trebuiau sa-si faca aparitia) si ca sa fie cu capac,un broscoi imi sare in brate cand pliveam de zor dovleceii.

    Am iesit la o pauza,imi bate inima ca la un iepure speriat,de sperietura trasa...si fug si la un dus ca m-a apucat scarba de la broscoi...am impresia ca am raie acum.

    Un we minunat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si nu l-ai pupat ? .....nu vei sti niciodata ...

 

Imi plac gradinile cu flori dar mai mult cele cu legume si pomi. Parintii mei intotdeauna au avut o gradina imensa de legume , si cat de frumos aranjate sunt toate acolo. Cand merg acasa imi place sa gatesc numai cu ce culeg din gradina . Am mancat anul acesta niste castraveti murati cu sfecla rosie de parca niciodata nu au fost atat de racoritori si gustosi.

Compotul de prune era primul lucru la care ma gandeam dimineata .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Si mie imi plac gradinile de legume,dar sa fie aranjate cum trebuie...nu ca a mea.Atata timp cat socrela isi baga nasul la greu si merge tot pe idei "colectiviste" nu stiu cat voi reusi sa fac treaba sa fie cum mi-as dori.Acum ne certam toata ziua pe tema : sa nu lasam iarba smulsa aruncata in gradina.Din punctul meu de vedere:o scot si o pun la gramada de gunoi care il voi folosi ca ingrasamant.Din punctul ei de vedere:s-o lasam sa se usuce si sa-i dam foc.Si ne miram atunci ca pamantul e sarac in nutrienti si plin de viermi...si ca prin uscare numai bine cade si samanta si avem din nou recolta de buruieni.Dar fiecare cu a lui:(((

    Am pupat odata un "broscoi" care s-a transformat in Fat Frumos,dar a devenit iar broscoi:(((...asa ca pass.

    Gradinile de flori imi plac...dar mai mult sa le privesc.Nu stiu daca as avea atata energie sa muncesc sa pot avea asa gradinuta...dar nu zic niciodata,niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Si din jurnalul de seara putin:

-am cules jumatate de ardei,unii sunt buni de copt,altii mai slabuti vor fii trimisi in congelator

-am copilit ardeii si vinetele ca mi se pareau ca nu prea au spor

-am scos agrisele,zmeurii,coacazii,lufele(astea toate le am langa un spalier) la iveala ca sa nu mai existe accidente

-am sapat varza de vara [:-)))] ,rad pt ca ar trebui sa o recoltez si sa fac ceva cu ea...poate o salata asortata murata

-si am cules iar boabe de coriandru...nu as suporta sa folosesc frunzele,ma termina mirosul lor

    Si cam atat pe saptamana asta.Pe saptamana viitoare se anunta ploi si vroiam sa scot cartofii...dar poate e numai zvon [:-@] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...