Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Calendarul gradinarului vesel (31)


Recommended Posts

Am dat bretelele jos, si sutienul l-am tinut pe mine  [:-)))] sa nu inervez pe cineva cu albiturile mele  [:-)))]

 

      [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

     Dana,pai cam lunga e pauza asta a lor.De pe la sf lui iunie sunt in standby.Le-am curatat,doar ingrasamant le mai trebuie.Tks girls!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 536
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

    Hy!

    Inca nu am apucat sa ma ocup de muscate,azi cred ca le va veni randul.

    Si sa spun si de ce nu am apucat.Am scos cartofii si am avut productie destul de mare,anul asta ne vom "cartofii" serios.Nu am cantarit ce am scos,dar ca idee erau vreo 50 de galeti.Aseara am scos si varza de vara,am mai lasat vreo 5 capatani pt gatit iar restul voi face azi salata de toamna la borcan.Am cules si gogonele,kapia,gogosari,sfecla si morcovi,ca sa fie cat mai colorata.Am mai facut o tura de bulion saptamana trecuta si cred ca gata cu bulionul pe anul asta.Ce rosii se vor mai face curand,mai ales din cele mici vreau sa le pun asa in congelator pt sosuri sau ghiveci.In rest ud,recoltez cate putin ardei,kapia,vinete,pastai galbene.

    Si alta actiune care mi-a ocupat restul de timp e terasa...tot asteptam sa vina Ab sa ma ajute la lacuit,dar se pare ca fomeia e ocupata [:-)))] .Cand va fii gata va pun poza.Nu-mi simt mana dreapta,cred ca si noaptea dau din ea ca si cum as vopsi sau as smulge ceva...dar mai putin si terminam cu nebuneala(vrabia malai viseaza).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ab, incepe luni munca ...in sfirsit ca sa citam barbatul  [:-)))]

Azi la dentist citeam intr-o revista (ca eu nu cumpar reviste) ca cica daca vrei sa ai muscate superbe trebuie sa le pui ingrasamint saptaminal (?!) ..eu am 2 muscate jigarite, la anu' ma ocup si eu de ele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea, cum faci salata de toamna!

 

Ab, poti sa le pui ingrasamant si acum, la ce toamna lunga e aici s-ar putea sa te mai bucure inca 1-2 luni cu flori.

 

La mine in gradina nimic nou. Am cules 4-5 zmeurici pe care le-au ras fetitele si am o tufa de capsun care a legat iar rod. Si inca nu stiu ce sa fac cu clematisurile alea 3...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Hai Abule maine sa ne ocupam de muscate:)))(eu mi-am pus ingrasamantul langa ceasca de cafea ca sa nu mai uit [:-)))] )

   Ioana,reteta originala e asa:

-2kg varza

-1kg de gogosari

-1kg de castraveti

-1kg de gogonele

-1kg de morcovi rasi

-0,5kg de ceapa

-100gr usturoi.Totul se toaca fideluta(nu exagerat de fin ca ele oricum se vor inmuia) apoi se adauga peste 250gr sare grunjoasa neiodata,200gr zahar si 100ml de otet.Se lasa peste noapte,chiar si 24h apoi se stoarce in maini si se pune in borcane.O apesi putin ca sa nu aibe bule de aer(si nu umpli pana sus borcanu,lasi cam 1-2degete gol) si pui din zeama ramasa.Se astupa cu capac,dar nu strans si se lasa la loc racoros la fermentat.Cand se limpezeste se strange capacul bine,eventual mai completezi cu zeama initiala(surplusul il pastrezi in sticla).Daca optezi sa pui conservant sau aspirina nu trebuie lasat la fermentat.

   Eu nu am facut acum dupa reteta,adica nu prea fac niciodata dupa ea.Pastrez doar cantitatea de sare,zahar,otet la cantitatea de legume.Acum am pus:varza,kapia,gogosari,gogonele(aproape rosiatice),sfecla rosie,ceapa,morcovi si usturoi(pun cam ce am prin gradina la momentul respectiv).Si voi pune aspirina ca e f cald chiar si in casa(o aspirina/borcan de 800gr).Nu am facut de ani de zile,dar anul trecut socrela tot cerea la o verisoara cate un borcan.Si daca i-a venit pofta am zis sa fac si eu anul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un lichid concentrat. Trebuie sa pun 20 e ml de ingrasamant intr-o sticla de 2L de apa. Asa ca le ud pe cele de la balcon cu apa+ingrasamnt.

 

Eu am plantat clematisurile pe langa gardul din spatele gradinii. Sotul a zis ca nu prea e de acord sa pun espalier pe peretele debaralei ca in timp se va tine acolo umezeala de la planta. Espalierele oricum sunt nesimtit de scumpe. Adica 50 de euroi unul cu stinghiile de lemn pe diagonala. Si eu am nevoie de 3.

Nasol este ca am reusit sa si rup 2 vlastari. Sunt foarte foarte fragili. Eu am incercat sa-i rasucesc catre nuielele de la gard si asa am reusit sa rup unul. Celalat l-am sectionat cand am incercat sa il leg de gard cu o sforicica. Un singur clematis a scapat intreg.

 

Nu mai stiu daca v-am scris ca m-am trezit pur si simplu intr-o zi cu o gladiola mov inflorita. Iar eu care le barfeam ca sunt doar frunze si nici o gladiola anul acesta. De fapt, sunt chiar trei. Doua inca nu au inflorit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

vad ca vorbiti de ingrasamant. Eu din primavara pana toamna le pun ingrasamant, o data la 7-10 zile. Am incercat multe feluri pana acum, dar anul asta am ajuns la concluzia ca doar 2 feluri sunt cele mai bune, ce am vazut ca le prieste plantelor mele. Poate gasiti ceva asemanator si pe la voi pe unde sunteti.

 

Fetele din UK am vazut in Homebase ca au bagat bulbi de lalele foarte frumoase, lacramioare, alliums, ghiocei, brandus, narcise, zambile si alte flori de primavara. Vreau sa imi iau si eu cateva pungi de blubi de lalele ca tare-s frumoase, culori si forme neobisnuite. 

 

https://www.amazon.co.uk/Bayer-Science-Phostrogen-Purpose-Plant/dp/B01B5UZWFG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1472823909&sr=8-1&keywords=phostrogen

 

https://www.amazon.co.uk/Westland-20600010-Blood-Purpose-Plant/dp/B001P3QHXA/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1472823795&sr=8-6&keywords=westland+plant+food

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...