Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Calendarul gradinarului vesel (31)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 536
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si eu tot spalier  (in engleza trellis) stiu, dar la noi nu sint asa scumpe. 

 

http://www.homebase.co.uk/en/homebaseuk/searchterm/trellis

Da,la noi in magazine gen Praktiker(din Romania)se pot cumpara si nici la noi nu sunt extrem de scumpe.So oricun inainte de a-l pune acolo,de a-l monta il dai cu solutii gen bait de lemn ,cu lac,care ii prelungesc viata.Cu ingrijire ...il ai o viata intreaga...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Solutia ieftina pentru plantele cataratoare e sa faci tu singura leasa (eu stiam ca spalierii sunt aia cu sfori orizontale intre ei-

da' cred ca ne referim la acelasi lucru).

 

Varianta cea mai ieftina dar consumatoare de timp e sa faci din rafie sau alta sfoara decorativa. Fixezi cuie in colturile lesei si legi intai cadrul dreptunghiular. Apoi faci diagonalele mari ca sa ai repere. Dupa aia mergi cu diagonale la distanta egala. Cred ca daca te ajuta si fetele, le faci relativ repede. Eu am facut figura asta, fara sa respect diagonalele, pur si simplu am legat forme care mi-au fost la indemana. Am avut asa si clematis, si zorele si le-a mers bine.

 

O alta varianta care cred ca e mai ieftina decat cei 50e e sa cumperi plasa de gard, ori cu cadru, ori la sul. O tai la dimensiuni si o fixezi usor in perete cu coliere sau bride.

 

Am mai vazut si leasa facuta din bete legate cu sfoara, daca ai o padure pe langa voi, sa mergeti sa culegeti ceva crengi. Numai ca arata a o scara: din sfoara erau facute picioarele si treptele din bete.

 

Daca te uiti pe net dupa clematisuri s-ar putea sa gasesti chiar mai multe idei.

 

 

Eu as vrea sa fac asa ceva, dar de dimensiuni mai mici, cu raze mai putine, pentru clematisurile mele.

 

Ioana, am plantat deja clematisii. Gardul din spatele gradinei e numai bun pentru catarat ca e placat cu nuiele pe ambele parti. E gard pentru izolare fonica dar numai bun pentru clematisi si trandafiri cataratori.

Ce spui tu de cuie si sfoara de rafie eu am mai facut. Dar sotul nu vrea sa gauresc peretii de lemn ai casei asa ca am zis pas daca tot aveam alta varianta.

Pun o poza cu gardul de acum 3 ani.

post-11723-0-80639300-1472939323_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...