Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Calendarul gradinarului vesel (31)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 536
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Faptul ca ikea si praktiker folosesc o dunumire nu inseamna ca este si corecta. [:D] O cautare rapida in dictionar poate sa rezolve neintelegerile, la o adica.

Pai tu ne-ai intrebat sub ce denumire stim noi respectivul...obiect!

 

Si am spus... [:)]

 

(m,-am uitat de curiozitate in dictionar on line si este folosit si explicatia data de tine si explicatia data de noi

https://dexonline.ro/definitie/spalier)

 

edit Ia uite ce spune la leasa:

 

LEÁSĂ1, lese, s. f. 1. Împletitură de nuiele, care servește ca grătar pentru uscarea legumelor, fructelor (v. lojniță), brînzei (v. comarnic) etc. sau la bătut porumbul și fasolea pentru a le desface boabele. Știuleții de păpușoi se pun în podul casei... pe o leasă. PAMFILE, A. R. 221. Așază [peste groapă] o leasă de nuiele numai înținată și niște frunzari peste dînsa. CREANGĂ, P. 29. Păstrăvii sărați... se usucă și se afumă puindu-i pe o leasă. I. IONESCU, M. 66. 2. Construcție cu pereții din împletitură de nuiele pentru păstrarea la loc uscat și aerisit a porumbului, paielor etc.; coșar2. 3. Zăgaz de nuiele făcut pentru oprirea apei (v. iezătură) sau spre a opri peștii să treacă în josul apei (v. gard). La capătul șanțului despre Dunăre fac țarcă și pe dînsa pun o leasă prin care apa se scurge. I. IONESCU, M. 530. Se strîng peștii la leasă. TEODORESCU, P. P. 388. ♦ Coș de nuiele pentru prins pește.

 

edit2 :Cum spuneam anterior ,eu nu am auzit de leasa pina acum [:)]  si cred ca nu-s singura,de asta am si intrebat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! N-am mai intrat demult pe aici...eu am Incercat clematis de ani de zile, nu s-a facut. Vecina are unul atat de frumos...nu stiu de ce la mine nu le place. Mai incerc la primavara cu inca unul.

 

Acuma am intrat sa va cer sfaturi, daca știți. Am un hibiscus căruia i-am schimbat pământul in primavara si i-a mers tare bine afara toata vara, e plin inca de flori si boboci. Cand ar trebui sa il aduc in casa? La noi sunt 12-14 grade noaptea si 17-20 ziua. El e la soare deci e si mai cald cateva ore pe zi.

 

Mai am si niste flori de piatra, in ghivece ca in pamant nu s-au facut niciodata, am incercat an de an si in sfârșit am reușit! Sunt atat de frumoase...dar nu stiu ce sa fac! Sa le aduc in casa? Sa le las afara? Stiu ca nu sunt perene, o sa incerc sa adun sâmânța ca sunt pline de flori...probabil nu contează daca le las afara sau nu... Tot cu răsaduri va trebui sa incep anul viitor.

 

O alta problema. Am avut lalele tare frumoase, dar anul asta nu s-au mai facut, nu stiu de ce. Mama zicea sa iau pamant de la magazin si sa il pun peste ce e acum ca sa il reînnoiesc putin, si sa pun bulbi noi. Dar am si crocusi si bulbi de lalele care totusi au iesit, narcise, zambile...ma gandesc ca astea vor fi îngropate prea adânc atunci?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  Bine ai revenit Mihaela!Eu florile de "casa" le bag in casa cand se anunta putin sub 10grade noaptea(daca ajunge temperatura la 5grade noaptea le cam "ingheata").Florile de piatra oricum nu vor rezista prea mult nici in casa.Dar daca scuturi samanta aia chiar in ghivecele unde sunt(de cand se usuca samanta o poti scutura) la anul iti vor rasari singure.Bulbii de plante vor inflori si daca sunt mai adanci...dar dupa vreo 2ani se vor pierde(probabil putrezesc) pt ca la mine au iesit 2-3ani si apoi nimic...s-au dus:))) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Dea! Nu prea stiu cum sa procedez cu florile de piatra...cred ca le voi lasa semințe sa cada si in giveci sa testez daca ies așa, dar o sa strâng sa le fac răsaduri. Anul asta așa am facut, nu am pus semințe direct afara, ci in răsaduri in casa. Si-au dat drumul tare tarziu, desi din mai erau afara, abia acum la sfârșit de August au inflorit. Dar au explodat pur si simplu! 

Sunt cam in dubii daca vor iesi din semințe, afara. 

 
Lalelele...eu am bulbi care erau in pamant cand am cumparat casa, acum aproape 9 ani. Si inca înfloresc...ceea ce am pus eu, acum 3-4 ani, au iesit anul asta dar tare anemice...o sa pun iar acum toamna, dar ma pregătesc ca nu tin decat 2-3 ani...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah am si doi afini la care o colega mi-a spus ca trebuie sa le pun pamant acid ca sa faca fructe, la noi e pamant calcaros deci bazic...ea mi-a zis sa ii scot din pamant si sa le sap o groapa mai mare, sa umplu cu pamant de rododendron (este de cumparat la magazin, se foloseste exact la fel ca sa crească rododendronul, la noi nu creste altfel). Sa vad cand apuc sa fac si asta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...