Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Calendarul gradinarului vesel (31)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 536
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

    Mihaela la flori eu nu sunt experta...cand vorbiti de soluri,aciditati,etc parca vorbiti de limbi straine pt mine.La florile cu bulbi am patit ceva asemanator.Erau in pamant de cand era socrela fata,dar cum noi tot am construit in zona unde era gradinuta le-am cam ingropat mai adanc(pusesem pamant peste).Au iesit in primii 2-3ani,tot mai slabut in fiecare an si anul asta abia am avut cateva lalele.La fel si ghioceii si strugureii aia albastri.

   Dar florile de piatra le am langa alee.Cum pica semintele pe alee,le matur in zona cu pamant...ies anual indiferent cat de rece e iarna(si la noi ajunge la -20 lejer) si nu fac rasaduri.Ce am observat e ca nu le place unde e pamant batut,unde e plin de pietris sunt si ele prezente(le mai imprastie si vantul).Expertele noastre in flori te vor indruma bine [:D] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat ani de zile cu semințe direct in pamant si nu au iesit niciodata florile de piatra...nici nu am vazut defel pe la noi. Aici e solul aparte, nu creste orice. Cei care au grădini acasă, isi fac in lădițe. E calcaros si bazic, cum spuneam. O sa mai incerc anul asta cu semințele astea proaspete :). Poate poate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai am si niste flori de piatra, in ghivece ca in pamant nu s-au facut niciodata, am incercat an de an si in sfârșit am reușit! Sunt atat de frumoase...dar nu stiu ce sa fac! Sa le aduc in casa? Sa le las afara? Stiu ca nu sunt perene, o sa incerc sa adun sâmânța ca sunt pline de flori...probabil nu contează daca le las afara sau nu... Tot cu răsaduri va trebui sa incep anul viitor.

 

Eu as aduce in casa ghivecele cu flori de piatra. Le-am vazut pe FB, sunt superbe. Ma gandesc ca daca le bagi in casa ghivecele vei obtine si rasaduri din semintele scuturate mult mai repede si mai usor. Ca vor germina de la caldura din casa. Plus ca nu le zboara vantul precum pe cele de afara. Tare micute sunt semintele si usor de luat de vant. Singurul dezavantaj este ca trebuie sa le uzi pe cele actuale sau daca se trec ele tot putina  apa in ghiveci ca sa iasa din seminte altele. Parca vad ca la anul o sa ai rasaduri multe de tot.

 

O alta problema. Am avut lalele tare frumoase, dar anul asta nu s-au mai facut, nu stiu de ce. Mama zicea sa iau pamant de la magazin si sa il pun peste ce e acum ca sa il reînnoiesc putin, si sa pun bulbi noi. Dar am si crocusi si bulbi de lalele care totusi au iesit, narcise, zambile...ma gandesc ca astea vor fi îngropate prea adânc atunci?

Am o experienta similara cu doua din soiuri. Am si umblat la ele sa le aranjez altfel si uite asa am pierdut o parte din elesau au iesit doar frunze. A trebuit sa le mut ca erau in fata unle mai inalte si cele din spate nu se mai vedeau. Teoretic ar fi trebuit sa aibe aceeasi inaltime dar nu a fost asa. In schimb am unele pitice care s-au inmultit teribil. Au facut si cate 3 flori dintr-un bulb. Pe acestea tot zic ca le mut ca nu e cale de intors, sunt prea inghesuite. Dar o fac cu teama ca voi pierde din ele in urmatorul an. Chiar ar trebui sa numar bulbii cumva.

 

Am editat ca sa va arat despre ce soi pitic am scris. Si inca poza e facuta acum un an. Intre timp s-au mai inmultit putin. Vrea usa merg la magazin sa iau 2 pungi cu bulbi. Sa gasesc timp intr-o zi.

post-11723-0-95242000-1473145810_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seamana la prima vedere. Noptitele au insa semintele ca niste boabe de piper. Iar planta e destul de robusta, creste pe inaltime binisor. Ea de fapt e perena dar ierniel din Ro sunt grele si nu rezista. Cand eram copl puneam pe langa aleea pricipala un lung sir de noptite in toate culorile. Ei, ce vremuri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Otilia, cred ca voi face un compromis. Voi lasa un ghiveci afara, cu semințe in el sa vad cum se comporta, restul le aduc in casa :). Trebuie sa ma mobilizez si eu cu bulbii de lalele si narcise! 

 
Florile astea de miros așa frumos nu sunt regina nopții? Ah, trebuie sa ma uit daca gasesc semințe de regina nopții pe aici...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat si eu astazi erica calluna

 

https://www.google.de/search?q=erica+calluna&biw=1536&bih=701&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi52dD8rvvOAhXFwBQKHRkqAuMQsAQIGw

 

mi-am amintit ca anul trecut Otilia spunea ca tin toata iarna si cum le-am gasit la reducere...le-am luat.

 

Miine sotul o sa replanteze cele 3- 4 galbioare ce mai traiesc [smulgpar]  in alte ghivece sia oclo unde au fost galbioarele,o sa planteze ericele [:-)))] [:-)))] dar sin alte ghivece ca spune ca-s cam multe(am luat 12 bucati,cam micute insa el spune ca nu incap in jardiniere.Iar eu il cred ca el e gradinar sef  [:D] ).

 

Urmaresc sa cumpar si crizanteme,frumoase si iefteine ...daca se poate! [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...