Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Calendarul gradinarului vesel (31)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 536
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ericele cresc la noi sălbatice in padure, e plin acum de ele. Pe aici nu prea vad prin curți :)), dar e normal, la fel imi zicea colega filipineza cand a vazut cum se vând orhideele aici :). Despre Erice spune lumea pe la noi, sa nu le duci in casa, e o prejudecata. Ca ar trage dupa ele răul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, nu stiu ce sa zic de portulace... 

 

Anda, in Uk am impresia ca le zice Heather la Ericele tale, si am vazut niste tufisuri mari de tot (ca un tufis de bujor sau mai mare). Asta, ca sa stii sa te astepti sa creasca.

Depinde de soi. Nu toate cresc mari.

In UK cresc salbatice si pe dealuri. 

Edit: Da in engleza e heather si in romaneste denumirea populara eu stiu ca e 'iarba neagra'.  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 
Florile astea de miros așa frumos nu sunt regina nopții? Ah, trebuie sa ma uit daca gasesc semințe de regina nopții pe aici...

 

    Asa stiam si eu,dar pe aici sunt multe alte flori la care se spune "regina noptii".

    Intrasem la magazinul de seminte dupa bulbi(care inca nu au aparut) si cand am vazut plicul mi-am adus aminte de Otilia.

    Nu v-am spus,din cele 20fire de fragi 18 s-au prins.Afinii,zmeurul,murul inca nu fac nimic:(((

    Orhideele iar le-am hranit.Cand plecasem in concediu aveau vrej cu boboci 3 dintre ele,cand m-am intors incepusera sa li se usuce vrejul.Probabil pt ca nu i-am cumparat nimic celei care le avea in grija [:-)))] .Mi-am salvat totusi imaginea floricicilor pe care le-au facut(ca 1-2 floricele tot au facut) ca sa stiu ce culori mai am.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Nu le ingrijesc nu stiu cum.Le ud saptamanal prin scufundare(duminica e ziua de udat),le sterg frunzele de praf,le pun ingrasamant o data la 3luni.Nu stau la expuse la soare,stau la lumina pe pervazul interior(dar la bucatarie doar seara bate soarele).Ori le-a scos afara la soare ori nu le-a udat ori nu are mana buna:(((Prima se vede cum se usuca vrejul,iar la cea de-a doua au picat din boboci si doar doua au ramas.La cea pe care nu am pozato s-a uscat vrejul total.

post-130405-0-27819500-1473231293_thumb.jpgpost-130405-0-66316300-1473231320_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noptite am si eu aici din seminte aduse din Ro. Cresc mari in fata casei , ca acolo e soare dupa amiaza. De ani de zile ies singure , fac multe seminte si eu le arunc inapoi pe pamant . Pt siguranta,  adunam si pastram niste seminte anual dar nu am avut probleme pana acum. Pt cine doreste regina noptii, se gasesc mai multe culori dar trebuie sa stiti ca nu au parfum  cum au cele din tara. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea,nu cred ca vrejul ala s-a uscat ca nu au fost ingrijite...cred ca face parte din ciclul lor de viata,de regenerare.Am si eu una pititca ,primita la ziua mea si la fel s-au uscat(ambii vreji)dintr-odata pur si simplu.

 

Cum le merge orhideelor ce le-ati replantat,tu si ab...?

 

A, una pitica,care creste  foarte mult(are frunze foarte mari)pur si simplu e prea mic ghiveciul pe care acum il are,trebuie neaparat s-o replantez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea, faci bine ce faci cu orhideele. Dar: in perioada de înflorire, pune-le ingrasamant in apa in care la scufunzi. Sa stea acolo min. 30 min. Le place mult ploaia in mediul natural, fa-le dus prelungit cand le pui la udat. Cu apa la 25 de grade, călduță adica, ele sunt plante tropicale. Si apa in care le scufunzi sa fie tot călduță.

Apoi dupa ce au căzut toate florile si inainte sa se usuce vrejul, musai sa il tai intre al doilea si al treilea nod de jos in sus. Cand s-a uscat de tot il poti rupe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...