Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Calendarul gradinarului vesel (31)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 536
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu se pun in ghivece mai mari. Se taie din rădăcini, fara probleme. Tai din ele cat sa rămână atat cat sa încapă in acelasi ghiveci cu aprox aceeasi cantitate de scoarța. Cele albicioase subt moarte. Scoarța se schimba total cand faci asta. 

Eu cred ca "cite bordeie ,atitea obicee"si mai cred ca asa cum obisnuiesti planta [:D] ,as ao ai.

 

Eu stiam8din diverse surse)ca orhideele astea de le avem noi,mor daca le schimbi "pamintul",iar taiatul radacinilor e in mare "no,no,ni"pentrz orhideele de camera.

 

Insa vad ca orhideele deei merg bine si dupa ce le-a schimbat pamintul(sper ca si a lui ab...)ale Mihaelei traiesc desi le taie radacinilie...

 

Eu cum fac rost d eun ghiveci transparent am sa schimb "pamintul"la orhideea asta pitica  cu frunze uriase [:D]

 

Ca am uitat,dea mie la florarie mi-au spus ca orhideele se uda odata la 10-14 zile.Deci in nciiun caz mai des...Cum am urmat sfaturile lor,cum am orhidee de aproape 5 ani.Deci s-ar putea ca udatul prea des sa nu le priiasca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   La noi cand le cumperi au etichete pe care sunt scrise un fel de instructiuni.La timpul de udare e trecut 7-14z,dar temperatura la care stau e 20-25grade.Cum la noi erau peste 25gr in bucatarie m-am gandit ca poate daca le udam la 5-6z le era mai ok.In fine,bine ca nu au murit:)))

   Ingrasamant special pt orhidee trebuie pus la udat in perioada de inflorire sau de oricare?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea, eu așa procedez. Ingrasamant special pt orhidee, in apa in care pun ghivecele, cat plantele au flori.

Adica le ferilizezi doar cit planta are flori?

 

(pe fertilizantul meu scrie perioada,sunt citeva luni pe an care nu se fertilizeaza,daca intereseaza pe cineva ma uit si spun,insa nu spune nimic de plante cu sau fara flori)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...