Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Calendarul gradinarului vesel (31)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 536
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • 2 weeks later...

Stie cineva cum se numeste floarea asta? 

 

 

 

In rest la mine in gradina a venit toamna. Nu m-am ocupat de ea de mult timp. Dar tot cu lenea mea inca am flori inflorite frumos, desi nu le-am pus nici un ingrasamant de vreo 2 luni cred, de prin august. Muscatele sunt cele mai rezistente. Au mai inflorit inca odata trandafirii si clematisul. S-au topit de tot daliile si petuniile, Se tin tare pe pozitii si impacients, begoniile curgatoare si panselutele. Ar trebui sa tund iarba si cred ca o sa mai sap si printre flori in weekend daca e vreme buna. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphitza, e kniphofia tritoma. E foarte decorativa. Am si eu in gradina 2 tufe, una plantata in primavara trecuta, a facut 2 flori in vara asta (iunie), cealalta, plantata toamna, nu a dat floare. Nu e pretentioasa, numai ca ocupa destul de mult loc, are multe frunze. Florile nu sint numeroase, nu au miros si nu dureaza mult, insa sint foarte interesante si ilumineaza gradina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Hy,hy,hy!

   Eu am cam lichidat in gradina,mai am vreo 5tufe de vinete ,10 de ardei,dovleacul de placinta si ce-a mai rasarit de la sine putere:marar si spanac.Am scos si gladiolele si am bagat si muscatele curgatoare in casa.Au inceput sa infloreasca si nu stiu cand sa le piltui.Cand nu vor mai inflori?

   In gradinuta de flori trebuie sa curat terenul,sa smulg noptitele,sa rup frunzele de la crinul de toamna,eventual sa mut trandafirul catarator(poate reusesc sa-l impart in 2).Se pare ca nu-mi va ramane spatiu pt flori pe langa terasa...unde e spatiu nu e soare si pun chestii cataratoare.Unde e spatiu e gazon si daca iau din spatiu nu vom putea intra cu tractorul in curte...cred ca raman la ghivece si jardiniere.Voi vedea la anul cum ma voi organiza.Am o mimoza in ghiveci de vreo 2-3ani si inca nu stiu unde sa-l plantez [batcap] ...si nu-i place deloc acolo,dar nu am ce sa-l fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mihaela, poti lasa in stopitoare apa 24 h si o folosesti pt udat, dar nu pe toata. Eu asa ud plantele de interior si la noi e apa dura.

 

Am strâns ceva apa de ploaie. Ud numai Gardenia cu ea, restul plantelor nu au treaba. Dar iese duritatea daca sta apa? Ca eu nu vad cum. Nu se depune nimic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...