Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Calendarul gradinarului vesel (31)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 536
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sa va spun povestea acestui cactus. E draguta.

Cand a terminat fii-mea gradinita, toti copiii care mergeau la gradinita in acel an (cred ca erau 8 sau 9, nu mai tin minte) au primit de la una din educatoare cate un cactus mic cat o unghie, intr-un ghiveci la fel de mic. Le-a spus ca va inflori pentru prima data cand vor fi ei in clasa a 7-a. Si asa a fost!

Am adus cactusul dupa noi din Romania. [:)]

Anul trecut a facut 5 flori. Acum numai una si mai are un bobocel micut. Ceva nu i-a placut. Probabil ca l-am tinut toata iarna in baie si a fost cam cald. Nu a iernat cum a trebuit.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

     F frumoasa floarea cactusului Mianda!

     Se spune ca nu e bine sa daruiesti cactus unei persoane dragi pt ca relatia va deveni spinoasa.Asta am citito acum multi ani chiar cand vroiam sa-i cumpar sotului un cactus(avea apartamentul plin de flori) [:-)))] .

     Ma doare spatele Marox,dar moderat.Eu lucru mai mult stand pup(ciuci),dar fac pauze dese.Daca am de sapat(asta o fac stand in picioare) dupa 30min fac pauza 5-10min si sunt prietena buna cu magneziu(ori sub forma de capsule ori cioco amaruie).

     Cineva m-a intrebat ce fac cu rosiile...fac bulion,imi bag in congelator si papam cat e sezonul.De 3ani am cumparat rosii si nu am facut nimic,nici pt mancare nu am avut si cam tot atatea fire am pus dar nu au stat pe pari.Le-au halit melcii si broastele [batcap] .Daca va fii an bun voi avea si de daruit,ca "dar din dar se face rai".Cine are prieteni la tzara nu cred ca a plecat vreodata cu mana goala de la ei:)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello gradinarese vesele! [flo]

 

Dea, deci ai si padure pe langa ogor! [:D] multe rosii ai, foarte multe! Cred ca iti iese o gramada de bulion... ai ceaun de ala mare de il pui afara pe pirostei la foc si mesteci in el cu linguroi/scandura?  [fri]

 

Mianda, superb cactusul, floarea si frumoasa povestea lui!  [il]  Am avut si eu un cactusmicut pe geam la bucatarie, dar dupa ce i-au murit florile l-am aruncat. La mine orice nu mai are flori ia calea gunoiului! [batcap]  [:-)))]  Stau cam prost la capitolul rabdare, cred ca de aia!  [fri]

 

Andacos, ai mai descoperit ce floare era aia de ti-a ocupat ghiveciul? Ziceai parca de crini ca erau in el, au iesit? sau ma lasa memoria de tot? [:D]

 

Coca, eu reteta pentru pureci cu piper nu stiu, poate aia cu ceapa si usturoi?  [:)]   Sa imi arati orhideele tale sa imi dai curaj sa nu le arunc nici eu pe astea ale mele, ca prea-s frumoase si pacat de ele. TRebuie sa le gasesc si loc unde sa le tin. Am mai avut una alba de la 8 martie parca si au tinut florile ff mult dar dupa ce s-au trecut am aruncat-o , desi erau florile mari superbe.. acum imi pare rau parca, dar poate imi cumpar mai incolo alta. 

 

La noi iar a plouat cu bulbuci si numai ce pusesem dimineat agranule pentru melci. Era invazie cand am tras un ochi in gradina dimineata.  [smulgpar]  am si legat si am pus suport lacateva flori sa nu mi le mai doboare la pamant vantul si ploaia puternica. Abia astept sa treaca nebuna asta de vreme sa pot sa mai ies in gradina si sa ma bucur de flori. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumph, orhideele nu trebuie tinute in soare puternic, lumina dar nu direct razele pe ele. Udate, odata la 2 saptamanai si lasate in voia lor. Sor-mea are vreo 20 cred, eu niciuna!

Mianda, superba floarea de cactus!

Am niste poze, da nu m-am invrednicit sa le urc [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...