Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Brexit sau nu?


Recommended Posts

Vi se pare ca tari precum Norvegia, Elvetia, pana si Islanda careia in 2008 parca toti ii cantau prohodul, sunt cu mana intinsa la UE? Si aici vorbim despre UK.

 

 

 

dar de ce ti se pare tie ca aici este vorba despre o mana intinsa la UE...?

ai citit vreo analiza (scrisa de oameni din marea britanie) care sa iti explice de ce modelul Norvegian nu s-ar potrivi lor?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 692
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Lasa ca au existat bine merci englezii secole intregi si faa EU si si-au vandut si rosiile asa cum au avut chef si cand au avut chef.

DACA ii vor lasa sa iasa pentru ca in EU s-au vazut multe :) stati linistiti ca nu vor plange prea mult pierderile pe care le tot vehiculeaza astazi presa fara a calcula si castigul din trezoreria londoneza ce nu va mai da socoteala la Bruxelles .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devine irelevant ce comenteaza presa sau eu sau oricine altcineva. Cum de asemenea este total irelevant cand in loc de argumente clare economice, sociale, politice se folosesc cuvnte fara continut. Chiar nu are sens. Atunci cand vrei sa ai un dialog coerent ar trebui (macar teoretic) ca partenerii sa vorbeasca coerent cu cifre cu exemple concrete cu peviziuni argumentate. Aceasta nu se intampla deci dialogul este aiuristic.  [:)]

Eu ridic din umeri si zambesc. Desigur ma si opresc ca este un nonsens. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce cifre? Cifrele de dinainte de EU poate? pentru ca istoria nu a inceput cu EU.

A fost o etapa si gata . Incepe alta.  Majoritatea englezilor cu drept de vot nu vor sa renunte la ideea de natiune independenta si gata. Au incercat sa isi pastreze aceasta idee in cadrul EU, nu a mers si spun stop(daca vor fi lasati:) .

Alte cifre pana la EU, alte cifre in EU, alte cifre dupa eu.

Cifrele se schimba, natiunea ramane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Eu - ca cetatean al doua tari din UE - imi doresc ca UE sa continue si sa se reformeze. 

UK va realiza cu timpul ca problemele lor nu erau cauzate de Est europeni. Dar era cel mai simplu sa dai vina pe ei. Ca nu reactionau si erau calmi :)

 

Brexitul nu cade bine - unul din motive e piata imensa de desfacere pe care o are UK -  insa acum e momentul ca UE sa se schimbe, sa faca ceva. Prea multa birocratie la Bruxelles, prea multi bani in acea armata de hartogari.

Si prea se face jocul Germaniei acolo.

 

Granitele uniunii trebuiesc controlate - pentru ca de aici vine mare frica a europenilor. Iar daca Merkel va continua sa joace rol de Muti si sa ignore parerea celorlate tari - incepe dominoul si cade toata UE.

Si ar fi pacat.

Si ne vom trezi intr-o buna dimineata pe un alt continent, cu granite, cu vize, cu taxe, cu preturi mai mari la tot .... nu cred ca viata va fi mai buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...