Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Brexit sau nu?


Recommended Posts

Pentru cei d ecare spui tu(in primul rind)EU a insemnat o diminuare a nivelului d etrai!

 

Tu vorbesti din perspectiva ta,sigur nu stiu in ce conditii ai ajuns in UK si ncii nu e foarte relevant in discutie,insa repet,tu vorbesti din perspectiva ta ,pentru ac pentru tine TK a insemnat i crestere a nivelului tau d etrai personal.

 

Pentru ei,britanicii get-beget,EU  ainsmenat o diminuare a acestui nivel d etrai personal,si reactia este intemeiata.

 

 

Si crezi ca Churchills-a gandit macar o secunda la nivelul nostru de trai cand ne-a vandut la rusi .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 692
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Va roade frica pentru interesele personale si de aceea nu vedeti realitatea .

 

Toti ce sunt cu ....in doua luntrii ( afaceri, copii la studii, lucru in UK , etc) vor avea de suferit ( inclusiv familia mea, recunosc) financiar vorbind in urmatoriiani dar asta nu inseamna ca nu  recunosc un lucru clar: Europa nu inseamna EU.  Europa nu este USA. Este un continent delimitat politic doar , fiecare tara are o istorie proprie .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va roade frica pentru interesele personale si de aceea nu vedeti realitatea .

 

Toti ce sunt cu ....in doua luntrii ( afaceri, copii la studii, lucru in UK , etc) vor avea de suferit ( inclusiv familia mea, recunosc) financiar vorbind in urmatoriiani dar asta nu inseamna ca nu  recunosc un lucru clar: Europa nu inseamna EU.  Europa nu este USA. Este un continent delimitat politic doar , fiecare tara are o istorie proprie .

Chiar daca ar fi (sau este) real ceea ce spui - nu este nimic de condamnat. In fond societatea tinde(jn normalitatea ei) spre socializare spre uniuni, spre comunicare si libertate, nicidecu spre izolare. Desigur ca cei care isi doresc libertate de exprimare de deplasare de comunicare de munca de ce vrei tu privesc cu ingrijorare orice restrictionare a acestora si partea dramatica decisa de catre cei care nu au capacitatea de a intelege nimic din aceste valori

Ca un memento informativ aceasta decizie de brexit a fost hotarata de cei care au 60 si peste 60 de ani. Acestia vor suporta maxim 15 ani de recesiune a gestului lor. Dramatic este ca ceilalti cei tineri si care nu si-au dorit asa ceva vor suporta 50-60 de ani fara voia lor consecdintele celor batrani.

Si acesta este un aspect major pe termen lung si pe mine personal nu ma afecteaza si nici pe romani din acest punct de vedere ceea ce nu inseamna ca nu se poate argumenta in mod liber de "rosii" si/sau x-interese cvasi personale.  [:)]

 

Hai noroc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ca un memento informativ aceasta decizie de brexit a fost hotarata de cei care au 60 si peste 60 de ani. Acestia vor suporta maxim 15 ani de recesiune a gestului lor.

 

 

Nu zau? Cum de esti tu asa sigur? Si daca ar fi asa, de ce ar fi rau? La 60 de ani ei stiu bine ce a insemnat Marea Britanie  inainte de UE si ce inseamna acum deci pot compara.

Poate vor din taxele lor sa primeasca pensie sau sa isi ajute proprii vecini de pe strada nevoiasi nu sa hotarasca Merkel la cine e mai buna investitia pentru binele mers al uniunii. 

Poate vor ca alesii lor directi sa ia hotarari in ceea ce ii priveste si nu Bruxelul.

 

Vad ca esti tare suparat dar repet, fiecare are interese mai mari sau mai mici . Nu spun nu.A sustine insa ca te doare de Marea Britanie si  a nu recunoaste ca de fapt te doare de buzunarul propriu nu e cea mai buna modalitate de a convinge pe cineva ca tu din Romania vezi mai clar decat majoritatea din Anglia ( chiar si peste 60 de ani :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...