Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Brexit sau nu?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 692
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eroarea centralizarii financiare.

 

Hai sa nu schimbam discutia ca in cazul Greciei nu e in niciun caz "eroare de centralizare financiara"!!!!(eu cred ca si rahatul asta cu Grecia a avut mare rol in Brexit,iar Europa -EU ar fi fost mai inteligenta sa se desparta de Grecia decit de UK;dar ma rog...noi suntem mici)

 

 

De fapt ar trebui sa te intreb ce centralizare finaciara insa deja discutia ar lua alt fagas.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta e o întrebare tendențioasă, evident că Brexitul va genera mai multă instabilitate decât există deja, mai ales că nimeni nu știe să spună care vor fi implicațiile.i

 

Sunt doua propozitii adevarate (este o intrebarevtendentioasa si exista deja instabilitate) si doua propozitii ce se anuleaza una pe alta aici ( nimeni nu stie care vor fi implicatiile si brexitul va genera mai multa instabilitate)

Edit  faptul ca acum se bate moneda ca brexit ae datoreaza extremismului este de a dreptul rusinos  dar prinde. Adevarul este ca Londra este capitala financiara a Europei , nu Berlinul,nu Bruxellelul,etc si in mod absurd a ajuns datorita centralizarii financiare EU sa joace cum dicteaza organismele comune in proiectele EU.  Vezi sa nubplece vreo banca americana de exemplu din Londra acum ca va iesi din EU.  Vezi sa nu . Vor pleca organismele si firmele uniunii de acolo dar oricum majoritatea fondurilor EU vor rula in continuare prin sucursalele aflate in Londra. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu Marius. EU a luat naștere pentru că state mari (Germania, Franța, UK) nu puteau negocia de pe poziții de egalitate cu giganți economici cum ar fi China sau chiar SUA. Nu s-a născut din marea dragoste dintre popoarele componente :), că doar știm din istorie că în mare s-au cam bătut de ori câte ori au avut ocazia :).

 

Ca o paralelă simplă. Ești un producător de roșii și vrei să ai un cuvânt de spus referitor la formarea prețului la roșii. Dacă ești un producător mic, influența ta pe piața roșiilor va fi fix zero barat. Dacă te asociezi cu alții s-ar putea să poți să determini și niște condiții mai avantajoase în contractele cu beneficiarii, ba chiar ai putea tu să ceri un preț, nu să accepți prețul la care cumpără beneficiarul (care zice: de ce să iau de la tine, că pot lua și de la X, Y, Z la un preț mai mic, când nu ești asociat).

 

Asociere înseamnă putere.

Gandirea romaneasca este focalizata pe grandomanie, centralizare si putere. Tot ce-i mare si puternic este admirat.

Tarile scandinave, Elvetia, Danemarca, Belgia si Olanda nu sunt mari si o duc mai bine decat multe tari mari.

 

Fenomenul concentrarii este natural, dar duce la stagnare si la crize pentru ca se reduce competitia, puterea se indeparteaza de cetateni, scapa de sub controlul lor si intra sub influenta marilor concerne.

Pe termen scurt concentrarea poate fi benefica, dar pe termen lung nu este.

 

La UE unii au sperat la o piata comuna, dar a ajuns sa fie o birocratie administrativa.

Semnalele anti UE si euroscepticismul au fost de mult timp, dar birocratii de la Bruxelles le-au ignorat. Cand se vorbea de grexit Merkel i-a "strans cu usa pe greci".

Acum se declara socati de rezultatul care era previzibil.

Chiar daca votul ar fi fost favorabil, fenomenul inainteaza impotriva birocratizarii si ar fi aparut alte tari care ar fi solicitat iesirea din UE.

 

Cameron a utilizat santajul referendumului in negocierile cu UE pentru avantaje speciale.

O UE cu tari care au statut special nu are viitor.

 

Eu cred ca votul este un lucru bun.

UE are nevoie de reforme.

Acum UE reprezinta interesele marilor firme.

Trebuie sa reprezinte si interesele cetatenilor asa "prosti" cum ii considera unii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pune problema si nu ma face sa ridic din sprancene cum ca ar disparea relatiile economice si diplomatice cu UK - iar nu stiu ce tot spui tu.....

In egala masura mi se rupe cum s-ar zice ce ministra ce spune cum mi se rupe de nonargumentele celor care in UK au reusit sa pacaleasca o mare parte din votanti. Asa e si in Romania. La fel fac si cei din Franta, Suedia Italia Olanda... exista acel segment specific extremist. Nici orb sa fii nu ai cum sa nu observi cine anume si ce anume spune.

 

Marius tu ai numai certitudini.

Dupa opinia ta cei care au votat pentru brexit sunt pensionari inculti si neinformati.

 

Eu cred ca englezii au mult mai multe informatii decat noi.

In Romania media a prezentat brexitul ca pe o mare catastrofa.

 

Nu e nici o catastrofa.

 

UK avea moneda proprie, probabil taxele vamale vor fi nule dupa iesirea din UE si isi pastreaza dreeptul de a-si decide politica.

Pentru UE posibil sa fie o problema fenomenul de contagiune, dar asta obliga la reforme.

O sa fie problema pentru marile concerne si pentru banci, dar "problema" asta poate fi benefica pentru cetatenii tarilor membre.

Depinde daca si ce au invatat oficialii din aceasta sanctiune.

 

"Ne putem face auzită din nou vocea în lume, o voce care este proporțională cu cea de-a cincea cea mai mare economie din lume", a spus el. "Cred că avem acum o ocazie extraordinară: ne putem adopta legile și stabili taxele conform nevoilor economiei Marii Britanii", a mai spus fostul primar al Londrei.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...