Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Brexit sau nu?


Recommended Posts

In relatile comerciale dicteaza criterile de eficienta.

UK nu va avea drept la subventii si la decizii ale UE, dar poate beneficia de relatii privilegiate fata de tari din Asia, America Latina sau Africa.

Eu inteleg ca sunt relatii privilegiate in relatia cu UE , fata de relatile pe care le are UE cu tari din ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 692
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Referitor la industria financiară din Londra:

 

- Fortune: London to Lose Tens of Thousands of Jobs After Brexit

http://fortune.com/2016/06/24/london-brexit-jobs/

- Reuters: Britain's financial sector reels after Brexit bombshell

http://www.reuters.com/article/us-britain-eu-banks-idUSKCN0Z92G8

- Tot Reuters: Frankfurt sets out to woo bankers after Brexit

http://uk.reuters.com/article/us-britain-eu-frankfurt-idUKKCN0ZA2S4

- Financial Times: What would Brexit mean for the City of London?

http://www.ft.com/cms/s/2/e90885d8-d3db-11e5-829b-8564e7528e54.html#axzz4CW6Tj4WC

 

Deja au anunțat că vor muta lucrători bancari în alte locații:

- J.P. Morgan Chase 1,000 de lucratori
- Citigroup 2,000 de lucratori
- Bank of America 1,386 de lucratori
- Goldman Sachs 1,603 de lucratori
- Morgan Stanley 1,250 de lucratori

 

”Many U.S. banks have set up shop in London because it gives them access to trade European markets without the restrictions that you face outside of the EU. John Cryan, Deutsche Bank’s CEO, has said it would be odd for his bank to trade the sovereign debt of EU nations from an office outside of the EU. Deutsche Bank employees 12,000 employees in London, and it said it was looking to relocate a good portion. In the wake of the vote, Cryan, a Briton by birth, said it was a bad day for Europe.”

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Presa cere mancare si apar decllaratiile comentate prapastios . Penibil .

 

De fapt Vor muta lucratori in alte locatii deja existente. [:)]

Alte locatii pot insemna Asia, America, etc NU uniunea europeana -  pentru ca singura banca dintre ele ce are si in alta parte sucursala  in Europa este citigroup ( la Dublin) . In rest toate fac transferurile cu Europa exclusiv  prin sucursalele din Londra. 

Deci, nu vor muta sucursalele pentru Europa din Londra ci vor imputina personalul doar:)

In continuare transferul  financiar  USA-  Europa pe acolo va trece .

 

 

 

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un pret prea scump platit pentru obtinerea unor beneficii care momentan sunt iluzorii. Mr Farage si amicul Johnson sunt politicieni ca la carte (asta nefiind un compliment) extrem de priceputi in ce butoane sa apese si  ce argumente sa prezinte ca sa impinga electorul in directia dorita. Au spus gogosi, au exacerbat frici si au obtinut ce si-au dorit.

Britanici, ar face bine sa isi lege curelele strans pentru ca nu va incepe sa ploua cu lapte si miere si mai mult ca sigur efectele imediate vor genera o criza. Tot ce le ramane e sa spere ca dupa ce trece valul, politicienii ca Farage si Johnson sa fie capabili sa restaureze GB macar la nivelul la care a fost cand era in UE (desi dupa cum ii vad eu, slabe sanse, dar eh speranta moare ultima).

Pe o nota mai optimista macar acuma vor putea experimenta cum este fara emigranti (sau ce poate GB sa faca in blocarea fenomenului), vor putea observa cat de mult creste salariul atunci cand trebuie angajat un britanic pe jobul cu pricina (ceva pronosticuri aici?), vor putea observa cum se va dezaglomera GB acuma ca  "milioane " de emigranti vor pleca (wait, dl Farage isi va aminti brusc ca nu-s chiar ata de multi, oh well keep hoping GB) si tot asa. Iar cand adevaratele motive pentru scaderea nivelului de trai vor iesii la realitate, cred ca britanicii se vor uita "frumos" la dl Farage si dl Johnson, dar acestia ca si alti politicieni la fel de abili vor avea un nivel de trai bun si nu se vor simti cu nimic vinovati de situatie pana la urma ei doar au implinit voia poporului britanic (asta daca nu luam in considerare anchetele jurnalistice care au relevat ca formatiunile politice ale lui Farage si LePenn sunt finantate de Moscova, ca altfel putem zice ca mandrul popor britanic s-a lasat manipulat de politica ruseascal).

 

Beneficiul acestei decizii poate fi calculat in vreo cativa ani cand vom vedea daca exit-ul asta a readus GB pe culmile gloriei sau i-a redus la tacere. Intre timp trebuie sa admitem ca decizia e luata, inapoi nu se mai poate da. UE trebuie sa faca formalitatile de iesire repede, ca sa nu prelungeasca neclaritatile pe pietele economice si financiare si la revedere.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa punem cireasa pe tort, a doua cea mai comuna intrebare pe Google in UK dupa anuntarea rezultatului referendumului este:

"What is the EU?"

prima fiind "What does it mean to leave the EU?"

 

https://www.washingtonpost.com/news/the-switch/wp/2016/06/24/the-british-are-frantically-googling-what-the-eu-is-hours-after-voting-to-leave-it/

Ce spune asta? Eu zic ca se traduce in "Oare chair au stiut alegatorii britanici ce inseamna cu adevarat sa iesi din Uniune?"

Culmea articolul asta mi-a venit in newsletterul de la Washington Port pe mail chiar dupa ce am postat comentariul anterior.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicola Sturgeon, First Minister of Scotland, a anuntat acum o ora ca in urmatorii 2 ani va avea loc un nou Referendum pentru Independenta, deoarece circumstantele de acum 2 ani s-au schimbat considerabil.

A anunta ca va avea loc, nu a spus ca "va cere voie sa i se aprobe". 62% din populatia Scotiei a spus YES pentru EU, NO for Brexit. Asta fara voturile cetatenilor membri ai statelor EU rezidenti in Scotia, care VOR AVEA drept de vot la Indyref 2!

 

A, si Sinn Fein cere deja un referendum pentru reunificarea Irlandei

 

Cum am spus mai devreme, ladies and gentlemen, asistam la sfarsitul Regatului Unit!

 

.

Stii cum se zice: ai grija ce-ti doresti!   [:)]

 

Scotix! Good riddance!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...