Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Brexit sau nu?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 692
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu pot intelege cum se fac sondajele astea urgent dupa votare. Abia au trecut cateva ore si deja se stie clar ce procent de 21 de ani a votat da sau nu. Pai votul e secret. Nu e scrisa varsta votantului.

Explicatia este ca s-au facut sondaje la iesirea de la vot . Serios, asa sincer au raspuns despre ce au bagat in urna britanicii astia pe care ii credem brusc tare ingramaditi si usor de manipulat?  Si cat de mare trebuie sa fi fost lotul pentru a fi fost reprezentativ!! Si cata lume angajata in a pune intrebarile si a prelucra datele ( platita de catre cine? ) !!!!

 

Si ce mult le pasa tuturor vad in EU brusc de britanici si ii caineaza intr -una de ieri nu se mai opresc in a le arata ce rau si-au faut cu mana lor:)

 

Altfel, doar incalzirea globala sa mai fie asa mare catastrofa pentru ei ce "si-au facut-o cu mana lor" 

Parca suntem in razboi psihologic nu in fratia uniunii europene [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea pricep de ce e razboi psihologic sa-i semnalezi cuiva ca a ratat sa ia in considerare ceva factori cand a luat o decizie. Pana la urma nu le fortezi decizia cu nimic, ca deja au luat-o. 

Orb sa fii sa nu vezi ca lucrurile vor merge in rau cu mult inainte sa arate o oarecare imbunatatire, dar probabil ca nu e frateste sa avertizezi omul ca vine groapa si de nu e gata o sa-l doara. Poate e mai frateste sa-l bati pe spate si sa-i zici "Awsome job mate!" inainte ca el sa-si rupa ceva cazand in groapa.

 

Pana una alta lira britanica a avut o cadere, bursele la fel, si asta doar in prima zi. Pe cand laptele si mierea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vb lu Rufus. ..sa stea sanatosi pe insula lor!

 

Eu nu stiu cand au fost ei asa prezenti in UE.

 

Atata victimizare, mvaiiii ne vin emigrantii! !!

Nu ai decat sa isi tina pakistanezii pe cap!

 

Am incercat o colaborare,am plecat dupa 2 luni .

Nu vreau sa zic de ce au plecat firmele de acolo dupa 2 luni ,ca s.ar simti jignita forumul.

 

Mai bine mi.am luat anticipat vacanta.:))))

 

Deci cand au fost astia in UE? !

Cand ai dus ei greu si pb Europei? ??

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un comentariu britanic post referendum:

"it's arrogant to think we will get a good agreement because they need us more than we need them. I daresay we will get tariff-free trade in goods that suit the Germans. We might not get it for other categories of goods where there's a less obvious benefit to the EU (if I understand correctly, trade agreements are negotiated on a sector by sector basis). And I'd be pretty surprised if we get good terms for services, in which we run the highest trade surplus of any country in the world, much of it with the EU. It would be very handy for the more protectionist countries in the EU to use Brexit to shut off the strong competition that we pose in services. It will take ages to negotiate a deal that overcomes the thicket of non-tariff barriers to which services are notoriously prone. No wonder our financial services sector is scared stiff of Brexit.

What do we do if we don't like these terms? They might export more to us in terms of value, but as a proportion of GDP their trade is much important to us than to them. Politics will come into play, not just rational economic calculation. And the politics, I'm afraid, suggest a more punitive approach to discourage other countries from picking and choosing the bits of the EU they like and then exiting when a poorly timed, tactical referendum goes badly wrong. 

Of course, we could always see if we can join the European Economic Area, like Norway. We could have our own trade deals and still have full access to the single market. But we will have to pay into the EU budget, have free movement of people, and obey all the EU's regulations without any formal say in making them. Consultation, yes; representation in the European Parliament and a seat and a vote at the top table, no. Where's your precious self-government and sovereignty then? Recently I attended a presentation by the UK trade minister , who told us he had been asked by the Norwegian trade minister to raise a matter at the European Council on her behalf. She couldn't do it herself, because Norway isn't in the EU and she isn't invited to the meetings. That is the future of diminished stature and influence that Britain could well be heading for. We could have had the confidence and hope to go out and punch above our weight in the EU, as we have had much more influence until today than the Leave side will ever give us credit for. Instead we have voted fearfully, turned inwards and insisted on going it alone. What a tragedy and wasted opportunity for our great country.

"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma bag LA sondaje, dar din experienta proprie, profilul votantului pentru brexit din zona mea este acelasi cu am votantului usl din Tara. No offence!

 

LA mine LA job, toti cei cat de cat educati au fost anti, cu cat scadea iq-ul si nivelul de cultura generala cu at at crestea probabilitatea unui vote pro exit.

 

Ba mai mult, indienii, pakistanezii si alte natii de emigranti de acum 30-40 de ani au votat aproape toti iesirea!!

 

In schimb la scoala la copii de exemplu se facea politica la nivelul avantajelor ramanerii si ii sfatuia pe copii sa le explice acasa parintilor de Ce ar trebuie sa nu iasa din UE!!

 

Desi nu imi place rezultatul, pana LA urma trebuie sa accept ca EU sunt doar in emigrant aici, si prosti sau destepti, englezii sunt cei care decid in Ce directie o va lua Tara lor. IAR daca ei au decis asta, nu pot decat sa le respect decizia, proasta ASA cum o vad EU, dar sa nu uitam, EU am ales sa vin aici, nu m-au obligat ei. Si prin urmare ori ma adaptez, ori plec.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 LA job, toti cei cat de cat educati au fost anti, cu cat scadea iq-ul si nivelul de cultura generala cu at at crestea probabilitatea unui vote pro exit.

Da' lea-o fact tu rapid as aun chek si ai vazut care si cum stau cu studiile si cu IQ_ulu?

 

Mie mi se pare de ris un asemenea raspuns...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea pricep de ce e razboi psihologic sa-i semnalezi cuiva ca a ratat sa ia in considerare ceva factori cand a luat o decizie. Pana la urma nu le fortezi decizia cu nimic, ca deja au luat-o. 

Orb sa fii sa nu vezi ca lucrurile vor merge in rau cu mult inainte sa arate o oarecare imbunatatire, dar probabil ca nu e frateste sa avertizezi omul ca vine groapa si de nu e gata o sa-l doara. Poate e mai frateste sa-l bati pe spate si sa-i zici "Awsome job mate!" inainte ca el sa-si rupa ceva cazand in groapa.

 

Pana una alta lira britanica a avut o cadere, bursele la fel, si asta doar in prima zi. Pe cand laptele si mierea?

Nu pricep de ce trebuie sa fie invinuiti englezii de fenomenul centrifugal si euroscepticismul general. Ei au fost eurosceptici de la inceput, au ramas cu un picior in UE si cand si-au dat seama ca UE merge intr-o directie gresita au facut pasul inapoi.

 

Ar trebui pusa presiune pe oficialii UE sa analizeze de ce cetatenii isi pierd increderea si ce-i de facut, nu sa-i blamam pe englezi ca nu vor sa intre intr-un sistem in care politicile se decid de un grup mic de lideri, netransparent, in spatele usilor inchise.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...