Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Brexit sau nu?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 692
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, dar democratic e OUT. 

 

Si asa cred ca va ramine ca doar democratia engleza nu e de aia de duzina,dupa cum bate vintul!

 

Sa nu cumva sa se creada ca eu ma bucur pentru acest out,habar n-am ce va urma,nici pentru ei ,nicii pentru noi,eu nu stiu cum e mai bine nici pentru ei,nici pentru noi,cert este ca asa a vrut popotul,indiferent ca place sau nu,iar asta trebuie respectat si nu minjit cu noroi (prosti,inculti,needucati,batrini).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Un alt articol bun in The Daily Mirror ( http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/3-brexit-promises-campaigners-wriggled-8271762#ICID=sharebar_facebook) Ce scrie in articol: In ultimele saptamani, campania Brexit a facut promisiuni si si-a luat angajamente ref cum va fi lumea dupa ce tara se va elibera din "catusele Uniunii Europene". Au spus ca va scadea nivelul imigratiei. Au spus ca vor fi 350 mil/saptamana in plus bani de cheltuiala pentru NHS. Si pentru ca asta e voita locuitorilor, se vor duce urgent la Bruxelles si vor invoca articolul 50 al tratatului de la Lisabona, care va declansa cat de repede iesirea din EU . Bravo lor, au spus populatiei ce voiau sa auda multi, si au castigat Referendumul. 24/06/16, dimineata: Brexit a fost deja anuntat, iar liderii campaniei deja au inceput sa spuna ca promisiunile si angajamentele astea nu sunt chiar asa... pentru ca: 1)Nigel Farage told Good Morning Britain it was a "mistake" for the Leave campaign to claim there'd be £350m a week extra for the NHS after Brexit . Asked to guarantee that money would go to the NHS he said: "No, and I would never have made that claim. That was one of the mistakes that the Leave campaign made." Adica promisiunea a fost o greseala a campaniei, si el personal nu ar fi promis niciodata asa ceva". Ooops! 2) "Speaking on BBC News this morning, Tory MEP Daniel Hannan said: "People are grown up and they understand this isn't something that can happen tomorrow. "No one has ever suggested there is going to be no immigration. "There will be EU nationals watching this programme now and I want to underline - no one has suggested any change in their status. "In terms of migration from the EU the one thing we can do as a result is we will no longer be citizens of the European Union. "If people watching think that they have voted and there is now going to be zero immigration from the EU they are going to be disappointed "Of course there is still going to be immigration. There are still going to be people coming here to work and you will look in vain for anything the Leave campaign said at any point that suggested there would be any kind of border closure or pulling up of the drawbridge.All we're asking for is some control over roughly who comes in Mai e nevoie sa traduc? Deci ce primesc britanicii? Doar faptul ca nu vor mai fi cetateni E.U. si ca vor putea "roughly", adica asa, cat de cat, sa controleze cine vine. Ceea ce si pana acum puteau controla. Vor continua sa fie imigranti care vor veni sa lucreze, ca nu vor schimbari in statutul cetatenilor EU care locuiesc in UK, si ca de fapt nicaieri campania Leave NU A ZIS ca se vor inchide granitele. Iar Ooops! 3) "Brexit campaigner Dr Liam Fox said: "A lot of things were said in advance of this referendum that we might want to think about again and that (invoking article 50) is one of them. "I think that it doesn't make any sense to trigger article 50 without having a period of reflection first, for the Cabinet to determine exactly what it is that we're going to be seeking and in what timescale. "And then you have to also consider what is happening with the French elections and the German elections next year and the implications that that might have for them. "So a period of calm, a period of reflection, to let it all sink in and to work through what the actual technicalities are." Adica o multime de lucruri zise in cadrul campaniei de fapt trebuie regandite, inclusiv cel ref la articolul 50, pe care de fapt ei chiar vor sa il mai regandeasca, sa vada ce e cu el (pai fratilor, pana acum ce ati facut?) si sa chibzuiasca, sa vada ce va fi cu alegerile nemtilor, francezilor... Ce atata graba? Nu ne da nimeni afara, nu? Ei bine, uite ca cei de la Bruxelles chiar au inceput sa ii grabeasca. Ati zis ca plecati? No, duceti-va! DECI: de fapt ce a obtinut UK? In afara de aprobari si aplauze din partea lui Trump si a Marinei Le Pen si a inca a cativa lideri de partide de extrema dreapta?

 

Eu nu inteleg totuși. ..daca populistii au batut asa campii inainte de referendum, de ce realiștii nu au sarit in egala măsură, pe aceleași canale, sa explice implicatiile ieșirii. Toată lumea, presa,media, forumurile, analiștii, explica acum, dupa razboi, implicatiile dezastruase ale acestei decizii.  Mi se pare atat de ineficient si inutil ...sa prezinti acum acest dezastru, fara sa faci nimic ca sa-l previi, dar sa dai vina pe populatie ca este batuta in cap ...

 

 Pare ca nimeni nu i-a luat pe populisti in serios, i-au tratat cu aroganță si dispreț, aia au scos pe gura ce le-a venit mai bine, si-au vazut nederanjati de discursul lor si acum ca au câștigat toata lumea e șocată, inclusiv ei ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp a aparut pe Reuters:

 

http://www.reuters.com/article/us-britain-eu-scotland-germany-idUSKCN0ZC0QT

 

"An independent Scotland would be welcome to join the European Union, a senior German lawmaker and ally of Chancellor Angela Merkel has said after Britain's vote to leave the bloc.

"The EU will still consist of 28 member states, as I expect a new independence referendum in Scotland, which will then be successful," said Gunther Krichbaum, a member of Merkel's conservatives and chairman of the European affairs committee in parliament.

"We should respond quickly to an application for admission from the EU-friendly country," he told the Welt am Sonntag newspaper.

 

Traim vremuri interesante! Chiar sunt curioasa ce se va intampla. In Scotia, liberal-democratii deja si-au aratat sustinerea pentru Indyref2 (pe langa SNP si Greens)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg totuși. ..daca populistii au batut asa campii inainte de referendum, de ce realiștii nu au sarit in egala măsură, pe aceleași canale, sa explice implicatiile ieșirii. Toată lumea, presa,media, forumurile, analiștii, explica acum, dupa razboi, implicatiile dezastruase ale acestei decizii.  Mi se pare atat de ineficient si inutil ...sa prezinti acum acest dezastru, fara sa faci nimic ca sa-l previi, dar sa dai vina pe populatie ca este batuta in cap ...

 

 Pare ca nimeni nu i-a luat pe populisti in serios, i-au tratat cu aroganță si dispreț, aia au scos pe gura ce le-a venit mai bine, si-au vazut nederanjati de discursul lor si acum ca au câștigat toata lumea e șocată, inclusiv ei ...

 

Buflea, de explicat s-au explicat lucrurile astea. Cine a avut urechi de auzit a auzit, cine nu, nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mai am o mirare ...inclusiv la noi, analistii pietii financiare au mizat pe o crestere a indicilor bursieri dupa referendum, convinși fiind ca UK nu o sa iasă. De unde aceasta percepție mondială ? Prezenta la vot a fost mare, procentul Brexit a fost cu 4 procente mai mare ca a celorlalți, e strâns, dar nu la mustață. ..

 

De aia spun, eu cred ca nu s-a dat atenție, toti i-au crezut pe astia extremiști nesemnificativi ...si mai cred ca este vina tuturor ...adica campania Pro nu a fost luata in serios, nu s-a luat atitudine agresiva, au crezut ca UK este un fel de Grecia pe cand perceptia populatiei a fost complet diferita ...grecii aveau nevoie de UE pt a primi mai mult decat ce aveau de dat, pe cand britanicii cred ca dadeau prea mult UE-ului fata de ceea ce primeau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...