Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Brexit sau nu?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 692
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Impactul nu este nici pe departe doar la nivel de individ in GB si doar a nivel de economie a GB. Impactul este mondoeconomic. Nu se pune problema de sa fie sanatosi sau nu mr X din Londra. Se discuta de echilibrul pietelor financiare mondiale. La nivel micro desigur discutam de 185.000 de emiganti cu contracte de munca legale care vor avea nevoie de vize dar vor intra in aceeasi oala ca oricare imigrant din India China sau Nigeria categoric atat acestia cat si economia GB va inregistra  un recul puternic, desigur veniturile GB vor scadea dramatic implicit o sa apara inflatia cu tot ceea ce presupune ea cresteri de preturi scaderea nivelului de trai somaj scaderea puterii lire sterrline pe pietele valutare samd.

Insa cel mai mare impact va fi asa cum spuneam pe echilibrul financiar mondial unde piata europeana va clar busita de concurenta si care abia asteapta orice forma de slabiciune si/sau dezechilibru pentru a prelua fraiele si dominatia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Dragoste cu forta nu se poate. Sa iasa sanatosi din UE si sa traiasca fericiti in insula lor, daca asta gandesc ei. In fond, trebuie sa fie doar decizia lor...sa nu aiba ce reprosa. Sincer, sper sa voteze iesirea din UE.

Si care ma gandeam ca doar eu mi.s singura  [:)] .

Sa fie fericiti ...nu au decat sa iasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Insa cel mai mare impact va fi asa cum spuneam pe echilibrul financiar mondial unde piata europeana va clar busita de concurenta si care abia asteapta orice forma de slabiciune si/sau dezechilibru pentru a prelua fraiele si dominatia.

 

Stii ce ? Eu nu cred asta.

Intotdeauna piata s-a reglat in functie de schimbari si ne este clar, schimbari sunt permanente.

Eu mai degraba cred ca oamenii vor fi afectati direct si asta va fi impactul major.

De aia si intrebam, cu calculele analistilor economici in fata, ce le-a venit frate astora sa ceara iesirea dintr-o uniune unde le merge bine si sunt favorizati? Ca mie imi dadea cu minus...

Apoi am aflat, parerea mea ca sunt prostiti pe fata, insa asa se si cade, sa-si aleaga destinul singuri. Oricare ar fi ala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Articol scris de un Est European http://gu.com/p/4ma6j/fb

 

Articolul il citisem dimineata si acum ca ai spus tu ca e est european, desi eu retinusem ca zicea ca e "migrant from European Union", l-am mai citit odata si nu gasesc nicaieri sa scrie ca vine din Europa de Est. Poate vine din Germania ori Spania? Sau poate e austriac ori francez? 

 

La finalul articolului scrie: "The writer is an EU national teaching music at a Scottish university"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad ca inante a  locuit in Berlin

"I came to live in the UK in 1998, to study for a PhD. Before that, in 1993-94, I had been an exchange student here, partly funded by the EU’s Erasmus programme. It was on that occasion that I got to know and love Britain as an open-minded and welcoming country. My landlady was one of the kindest and warmest people I have ever met. My fellow students later came to visit me at my (then) home in Berlin, and I’m still friends with many of them. I returned to Britain as soon I could."

 

Eu am votat deja de joia trecuta sa fiu sigura  [:)] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...