Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Multumesc ! Nu preferam parinti divortati .


Recommended Posts

Jenn, daca exagerezi normal ca nu merge. :))

Am spus ca sunt situatii si situatii. Nu se faace sa te invite seful la una mica dar seful meu de sectia si a intalnit nevasta in spital, cand ea era rezidenta. Si sunt casatoriti de peste 20 de ani, au 2 copii impreuna.

La dr de care spuneam la fel, era pur si simplu indragostit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Suntem probabil naivi sa credem ca societatea moderna a asanat toate sechelele unei gandiri rigide si conservatoare . Din ce spuneti se pare ca instinctul are un rol destul de important , mai ales la barbati .

 

Imi plac ideile vostre si faptul ca fiecare are propria parere si propria experienta . Doar ca eu nu ma asteptam sa aud asta mai ales ca toti recomandam atat de usor altora sa divorteze in cazul in care lucrurile in familie nu merg cum trebuie .

 

Eu m-am intalnit de multe ori doar cu sotul prietenei si copiii in parc , pe la diverse sau chiar la ei acasa . Am si ramas in casa lor cu toti copiii cand au plecat la o nunta , dar nu l-am privit pe el "altfel"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce mi a povestit o prietena, povestindu-i dr aceasta noua descoperire in materie de atitudini umane, ca a auzit fix acelasi lucru de la o colega,;aceea fiind ingrijorata ca prietena fiicei ei provine dintr-o familie "destramata", adica parinti divorțați. .. nu am niciun comentariu, in afara de "nimic nou sub soare"!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare uimitor  sa tai din fasa  o amicitie intre copii doar pt ca parintii aceluia au divortat. Parintii prietenei  mele au divortat cand ea avea vreo 8 - 9 ani. Atunci erau mai putine divorturile, dar nu imi amintesc sa fi auzit vreo data discutandu - se in casa despre ei. Si a crescut frumos si a devenit un adult echilibrat. Si e casatorita de multi ani. Nu inteleg " frica " . Sa nu mai socializeze copilul nostru cu acela pt ca? Sa nu o chemam la gratar pe x leasca pt ca e single/ divortata/ cu sotul la mii de km? De ce? E o mesalina nesatioasa care face chestii reprobabile neinsotita fiind?  Si xio, amesteci lucrurile . Seful era singur si  nevasta sa tot asa la momentul ala. Nu e acelasi lucru cu propunerile indecente  facute de un sef casatorit unei subalterne single.  E hartuire  si e penal, nu e doar ca mi se pare mie jignitor. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, tolerabil/acceptabil dpdv social este o notiune tare abstracta. Ne-am lamurit de multe ori ca pentru unii e intr-un fel, pentru altii in alt fel. De aia i-am dat dreptate A. Iuliei cand spune ca in general oamenii se simt bine intre cei cam ca ei.

Cat despre cine condamna...stiu, sunt multi amatori, insa nu e un obicei care sa fie...tolerat. A condamna, de cele mai multe ori, este o expresie a propriei frustrari.

Experienta mea spune ca orice e posibil in materie de adulter si daca ai asta in cap, nimic nu-ti sta in cale.

Ca un caz particular (nici ala prea bine delimitat) este situatia in care nu cauti nimic, dar viata te pune alaturi de o persoana pe care poate pana atunci nici nu o bagasei in seama. Pentru un barbat, asta se traduce si printr-o femeie disponibila, nu musai care asta cauta, pur si simplu disponibila.

Logic condamnabil? Fireste...

Logic sa se intample? Destul de logic. E foarte probabil. Trebuie sa traim cu teama asta? Nu trebuie...dar o facem involuntar pentru ca, dincolo de faptul ca suntem logici, suntem instabili dpdv emotional.

Si atunci exista unele persoane care iau viata foarte simplist. De ce sa ma scarpin in cap daca nu ma mananca?

Si pentru ca ai adus bonele in discutie, sa spuna sigur 100% din doamnele care citesc topicul asta ca ar baga o bona in casa tanara, frumoasa, desteapta si...disponibila. Sau daca ar face-o, nu s-ar gandi absolut de loc ca...

 

Sunt absolut de acord cu tine ... pozitia ta este undeva pe la mijloc ... adica cam nu ar trebui sa ne ferim, caci daca partenerul vrea sa patineze, va patina oricum ...dar parca ar trebui totusi sa ne intereseze cine socializeaza in jurul nostru si de preferat ar fi sa fie cam ca noi (social, moral, educational).

 

Daca am inteles bine, atunci iti impartasesc aceste mixed feelings si cred situatia de la care a plecat acest subiect, nu m-ar mira si cu atat mai mult nu m-ar revolta. Este parte din viata si nu toate partile vietii sunt neaparat echidistante si corecte, depinde pe ce parte a corectitudinii te aflii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exemplul cu bona nu e chiar potrivit, pentru ca e vorba de o persoana pe care nu o cunosti, e posibil sa ai dubii in ceea ce privește comportamentul ei, dar in cazul unei PRIETENE, pe care o cunosti de atat timp, cum sa te porti astfel? Atunci nu era vorba debprietenie, ci de conjunctura potrivita, cum spunea A iulia...

 

Ce inseamna "prietena pe care o cunosti de atata timp" ? Exista o limita de timp care odata indeplinita, poti baga mana in foc pentru cineva ? ..sincer, nu te-as sfatui sa o faci [flo2]

 

Eu cred ca relevanta este fregventa cu care cei implicati au timp sa se cunoasca. Pentru ca oamenii, interactionand des, isi gasesc (sa nu) puncte comune, sau gasesc in celalat, ceea ce de mult le lispseste in familie si s-au resemnat in compromis. Prin urmare, ca interactiunea este intre parinte si bona, sau prieteni cu statut diferit, la o bere ...nu conteaza. Situatiile sunt similare, conditiile sunt favorabile, riscul exista si e prezent.

 

Cele mai dese adultere se intampla neplanificat. Se pleaca de la puncte comune, prietenii nevinovate care evolueaza pe negandite. Procesul de a te feri este cu atat mai usor cu cat "a obtine" este mai complicat. In cazul unei persoane single, jumatate din motivele pentru care atractia trebuie controlata nu exista ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna "prietena pe care o cunosti de atata timp" ? Exista o limita de timp care odata indeplinita, poti baga mana in foc pentru cineva ? ..sincer, nu te-as sfatui sa o faci [flo2]

 

Eu cred ca relevanta este fregventa cu care cei implicati au timp sa se cunoasca. Pentru ca oamenii, interactionand des, isi gasesc (sa nu) puncte comune, sau gasesc in celalat, ceea ce de mult le lispseste in familie si s-au resemnat in compromis. Prin urmare, ca interactiunea este intre parinte si bona, sau prieteni cu statut diferit, la o bere ...nu conteaza. Situatiile sunt similare, conditiile sunt favorabile, riscul exista si e prezent.

 

Cele mai dese adultere se intampla neplanificat. Se pleaca de la puncte comune, prietenii nevinovate care evolueaza pe negandite. Procesul de a te feri este cu atat mai usor cu cat "a obtine" este mai complicat. In cazul unei persoane single, jumatate din motivele pentru care atractia trebuie controlata nu exista ...

Adica?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...