Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pe timp de vara, vom merge la Divertiland, mai ales ca fetele fiind inca mici (ma rog nu adolescente) nu stam pana seara tarziu. Adica la 8 cand se inchide, taman bine plecam si noi, ca si facem ceva pana acasa..

Imi place mai mult, e afara in aer liber, asa am facut in fiecare an. Plus ca e si pretul mai convenabil, pentru 1 zi intreaga, platesti ceva mai putin la Divertiland decat la Therme. Si parca e ceva mai intins spatiul, asa am eu impresia, nu sunt sigura.

Mancarea e cam la fel, cam acelasi preturi.

 

Dar, poate mergem si la Therme, vedem...

 

Cine stie, poate ii vad si pe ai tai pe acolo :))

Monica … si ai mei tot saptamana viitoare se duc la Divertiland  – probabil joi sau vineri, cel mai probabil joi …

Totusi … daca ar fi sa alegi, ai alege Divertiland sau Therme ?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dupa-amaiza si de la mine.

m-am calmat. saptamana viitoare ma vad cu avocata. desi n-am pomenit si n-am facut nici o aluzie la divortz/separare, si v-am spus doar voua gandurile mele, de cateva zile colegul se poarta exemplar si mai vine si cu propuneri de activitati de cuplu, iarasi noi 2. nici nu mai stiu, uneori imi spun ca poate sunt eu prea alb-negru si vad prea repede rosu in fata ochilor.

 

cunoasteti povestea noatra alambicata. m-au apucat iarasi furiile caci simt ca se profita. pe langa multitudinea de frecusuri...:

incepusem sa facem sport, bicicleta impreuna. dupa cateva iesiri, nu i-a mai convenit, nervi si discutii ca trebuie sa ma astepte in josul vailor (sunt buna la urcat, am oroare sa ma las la vale cu toata viteza :-) si el face spume ca franez;

si intre timp, ma roaga sa iasa intr-o duminica dimineata cu taica'su si grupul lui de biciclisti. la pranz avand lume la noi, pt aniversarea baiatului cel mare. am zis da, si m-am ocupat de copii si organizare (terminat de gatit, aranjat masa/ casa). in timpul petrecerii are tupeul sa-mi reprocheze ca nu ma ocup cum trebuie de invitati, nu-i servesc cu bautura destul de repede si alte diverse nimicuri. eram doar noi in garaj si i-am spus ca e un mare nesimtit si sa se ocupe el cum vrea, dupa standardele lui.

weekend-ul urmator, am avut cursa de alergat la Bruxelles. cica sa vb cu vara'mea sa stea cu toti copiii duminica caci el iarasi iese cu bicicleta cu ta'su. n-am fost de acord, i-am spus sa vb el cu ea si sa o plateasca suplimentar, caci are si ea dreptul la weekend de odihna. bine-nteles ca sunt afurisita si nu-mi pasa de el si de baieti si s-a aranjat cu maica'sa. care soacra'mea i-a precizat ca e exceptie, sa nu devina obisnuinta. f bine. vara'mea s-a ocupat de gaza, ca de obicei.

vine weekend-ul, si se milogeste prin intermediul unui prieten, sa-l las iarasi la bicicleta, tot intr-o duminica dimineata, cu prietenii. OK, si copiii? pai vin repede, te roog... am zis hai sa nu fiu iarasi scorpie, mi-a promis ca dupa amiaza iesim toti 4+1 cu bicicletele. s-a tinut de cuvant. luni ma suna la birou ca l-au contactat prietenii sa iasa iarasi duminica urmatoare cu bicicletele, nu-i asa ca sunt de acord? NU. poti sa faci/iesi unde vrei cu cine vrei, dar te aranjezi pt baieti. si eu ies cu o prietena. si de ce nu pot sa iau si baietii cu mine avand in vedere ca pe fii'mea o iau? (prietena mea neavand copii si iesirea noastra fiind hai-hui prin oras). concluzia, eu sunt aia naspa egoista care nu intelege ca are si el nevoie de relaxare si am ceva cu copiii lui

si nu mi-a tacut gura si i-am zis ca-mi place tare de cei care fac copii si considera f natural ca e obligatia altora sa se ocupe. si asa ce mi-a venit sa-i sun pe prietenii lui sa le reamintesc ca el are obligatii insa n-am facut-o, am ramas o lady.

 

acum am parte de complimente, asa din senin (sau poate pt ca pe unul din prietenii lui l-a parasit iubita si ii terminat saracu', la cumnata'miu situatia nu-i roz deloc acasa...); si vrea sa iesim iarasi cu bicicletele impreuna, si-mi tot povesteste ce frumos va fi in vacanta si ce vom face,... si tot asa

 

altfel nici eu n-am hobby-uri dar nici vacanta fara copii :-)) . teoretic in luna iulie baietii vor fi la mama'sa insa teroarea Lea e cu noi (bine ca duminica se intoarce vara'mea). dar, cat a fost gaza in romania cele 2 sapt, am profitat de canapea dupa serviciu, un pai n-am urnit. de la anul insa, cand va incepe gradinitza, o trimit 2sapt in Rom in iulie si atunci sa vad cum imi umplu timpul.

ma enerveaza ca eu nici la TV nu pot sta daca stiu ca am diverse de facut, sunt stresata si seara culpabilizez si ma oftic. asa ca prefer sa raman in actiune, cat de cat si parca tot nu-i suficient :-))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lea, am citit povestea ta si "dincolo". Sunt o gramada de lucruri pe care nu le inteleg (la el).

O gramada de barbati nu se implica la 100% cu copiii; partea nasoala la tine e ca baietii nu sunt ai tai ....

Parerea mea e ca el nu o sa se schimbe. Va trebui sa te gandesti daca il accepti cu partea lui "neagra", ca din nefericire cu trecerea anilor aia va lua mai mult loc. Daca da, atunci go for iti, daca nu, pai pa si pusi.

 

La noi e ca la Buflea : eu sunt la 200% pt fete, nimic nu mi se pare greu, ele sunt pe primul loc. Sotul se mai gandeste si la el :)))). Eu de ex nu imi iau zile de concediu pt mine, no way, el da : ca e obosit si are nevoie de o zi de odihna. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coca, stiu ca barbatii, asa in general, nu se implica 100% in cresterea copiilor, sunt mai cool asa. si da, ma enerveaza ca desi ma ocup de baieti mai mult decat ar trebui, nici macar nu-si da seama ca sa nu zic ca e nerecunoscator.

n-am nici o problema sa fiu 100% cu fii'mea insa cu baietii e mai greu. stiti cum e, cand e al tau e mai simplu de pus la colt; si va asigur ca si ei speculeaza la max situatia ca sa nu mai povestesc ca ne gasim in exact aceleasi situatii de copii de varste apropiate care nu inceteaza sa se ciondaneasca, râcâie si tot tacamul

 

pt weekend-ul asta colegul mi-a propus maine dimineata la 10 un turneu de pétanque la noi in sat :-)) si duminica seara sa mergem amandoi intr-un café, tot la noi in sat, sa vedem meciul Belgiei cu Ungaria. duminica dimineata merg sa o iau pe vara'mea de la aeroprt si gata cu alergatura si organizarea pt cresa & scoala. baietii termina si ei scoala sapt viitoare. asteptam carnetele de note, insa cred ca sunt ok.

mai sper si sa treaca fii'mea de faza cu tipat si marait cand n-are ce vrea sau nu ii convine ceva, sa reusim s-o tinem ocupata cu ceva mai mult de 2min [fri]  si poate sa se si hotarasca sa renunte la pampers. ieri am lasat-o doar in chilotei pe afara (a fost cald) poate poate o deranjeaza pipi-ul pe picioare si in pantofi, dar ti-ai gasit  [batcap] ; nici o jena

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata mea de super vara,

 

Suntem in vacanta ... eh, eu nu fireste.

 

Lea, eu rezonez cu Coca si spun ca noi femeile ne sacrificam mai usor pentru copiii nostri. Si un barbat bun este acela care macar nu se opune ...ca al meu de ex, pe care nu il consider excelent dar bun enough [:)] . Nu imi pune nici o frana, nu cometeaza preturi, program, necesitatea, si se si duce in stanga-dreapta cu ei, daca drumurile sunt decente ...adica sa nu alerge el contra cronometru dintr-un loc in altul, sa nu se sinucida pe sosele, sa nu se scoale dimineata, sa stie in avans, sa nu trebuiasca sa isi ia liber de la serviciu ...etc. Mi-a luat ceva pana sa ma impac cu aceste conditii, dar dupa ce am facut-o, mi-am dat seama de contributia lui, care nu este de ignorat.

Pot sa iti mai spun ca noi am avut copiii dupa 8 ani de casnicie perfecta si a fost prima data cand relatia noastra a scartait ingrijorator de tare. A scartait tocmai pentru ca gandim diferit in ceea ce priveste educatia lor, (inclusiv acum gandim diferit) si a ajuns la un echilibru cand eu mi-am asumat rolul principal in ceea ce ii priveste, pentru ca nu am vrut sa il las pe el la butoane.

 

Problema la tine este ca baietii nu sunt ai tai si tie ti s-a impus, probabi, indirect, si ai acceptat, iar indirect, sa te implici in viata lor ca si cum ai fi responsabila pentru ei. Stiu ca suna cam fara inima, dar de fapt, nu ai nici o responsabilitate fata de ei.

 

Poate chiar ar trebui sa te duci singura la o mediere de cuplu si sa vezi ce sfaturi iti da o persoana care a mai auzit de cazuri similare cu al tau ...ce atitudine ar trebui sa iei vis-a-vis de baietii lui ? Sau sa citesti pe net, sau ceva carti ...trebuie sa fie ceva informatie, pentru ca nu esti nici prima si nici ultima in situatia asta.

 

Mie imi vine sa spun sa dai un pas inapoi ... ii accepti, ii tolerezi dar nu te implici, nu share resursele pe care le ai pentru copilul tau (pe vara-ta de ex, decat contra cost), nu contribui financiar decat la ocazii, nu te ocupi de lectii, de educatie, de activitati extra ...etc. Nu stiu insa cat de usor este sa faci asa ceva ....

 

Eu am un exepmplu aici, o amica cu un baiat din prima casatorie, care s-a recasatorit cu un el, fara copii ... el cred ca bine intentionat, dar fara experienta si fara autoritate, s-a implicat, asa cum a crezut el... au aparut probleme, similare cu ale tale ... copilul adolescent, deci o problema in sine ... pana la urma, el s-a mutat inapoi in casa lui, desi nu au divortat si sunt inca impreuna. Dar el a decis ca nu vrea sa mai asiste la evolutia unui copil cu care nu poate stabili o relatie si care afecteaza relatia lui cu mama ...asa ca, au decis ca pana intra copilul la college (trece clasa a 9a sau a 10 a acum), sa locuiasca separat si sa se vada in weekend, mama se ocupa in continuare de copilul ei, asa cum crede ea, el nu vede deci nu il afecteaza ... si in 3 ani, se vor muta inapoi impreuna. Deci amica mea a fost initial, foarte impotriva si speriata de aranjamentul asta ... acum vad ca s-a obisnuit si pare ca totul e ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lea, de mult timp ma mananca degetele, de cand ai scris in cealalta parte. Iata cum se vede din locul meu de pe margine: sotul tau profita intr-un mare fel de banii tai, de energia ta, de bunatatea ta sufleteasca si de buna ta crestere.

Eu nu te sfatuiesc sa faci nici intr-un fel, nici in altul, decizia este a ta, insa ti-as sugera sa ai grija de tine deoarece frecusurile acestea, nervii si stresul lasa urme in mod sigur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...