Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Lea, pititca are 2 ani parca nu? E normal. Corecteaz-o de fiecare data insa. Unii copii poces mai mult, altii mai putin. La mine a mare a vorbit mult mai repede si mai bine ca cea mica, si direct in 2 limbi. Cea mica a inceput in fr, si si-a dat drumul la romana de vreo 6 luni. 

 

Noi ne pregatim de vacanta. Duminica plecam in ro 3 saptamani dintre care 1 la mare. Apoi lasam fetele acolo o luna si le aduc bunicii inapoi.

 

Am o gramada de lucru sapt asta si nu mai am chef de nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

da Coca, are 2ani si 2luni. unele cuvinte, de baza, uzuale, le pronunta OK. insa multe altele, intuiesti ce zice insa nu le spune corect (am observat ca e perturbata de r :-)) ); si o corectez de fiecare data. vorbeste mai mult in fr, doar cateva cuvinte in rom, desi cand nu e la cresa vara'mea ii vb numai in romaneste iar eu la fel (cu exceptii cand sunt fratii prin zona); povestea de seara o citesc in rom, oare ar trebui sa alternez cu fr ca sa-i imbunatatesc vocabularul ? (insa eu vb fr cu accent... ca flamanzii, mi s-a intamplat pe la muzee, castele si alte site-uri turistice sa mi se vb in flamanda :-)) 

 

vacanta placuta si inainte de asta, spor la facut bagaje. noi anul asta mergem in Franta in vacanta (Averon), 2sapt; mai avem de asteptat, plecam in ultimul weekend din iulie.

dar cred ca pt anul viitor o sa organizez cu soacra o vacanta in Rom. caci mi-au zis de cateva ori ca vor sa o viziteze. mai vedem insa ce si cum o fi pana la anul

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa iti bati capu cu franceza. oricum aia o sa fie limba ei, nu romana, oricat ii vorbesti tu in romana. Cu accentul la fel, o sa ia accentul locului :).

R frantuzesc se achizitioneaza inaintea celui romanesc. Eva inca nu in pronuntza in romana. Dar dupa 2 luni in Ro, o sa devina complet bilingva :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lea, din pacate nu mai am carti de copii mici, am mai scris eu - nu sunt deloc strangatoare, cum a iesit ceva din uz cum dau/arunc.

E normal sa vorbeasca stricat acum, la varsta asta nu-s motive de ingrijorare, trebuie numai corectata mereu. In opinia mea e mai bine sa-i vorbesti si citesti in romaneste, pentru ca, traind acolo, limba romana e "in pericol" si ar fi bine s-o stie. Adica pentru mine ar fi important sa comunic cu copilul in limba mea materna. Oricat de bine as stapani o limba straina (de exemplu engleza, in cazul meu) nu e limba mea materna.

Nu mai zic, daca vorbesti cu accent e de preferat sa invete franceza de la cei care vorbesc foarte bine. Oricum o va invata, traind acolo si comunicand permanent.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma gandeam sa-i citesc in fr din cand in cand povesti seara doar pt dezvoltarea vocabularului; oricum nici nu stiu/reusesc sa o dragalesc in franceza :D (si nu sunt genul care vb cu diminutive copilului). iar prietenilor romani le atrag mereu atentia sa-i vb in romaneste caci nu-i pericol cu fr, are de unde s-o invete. invers nu merge. cred eu ca accentul meu nu e prea puternic, insa clar este acolo :-)) , am invatat tarziu fr, cand am venit aici.

 

(un exemplu de pronuntat: in loc de servetzel spune/cere petzel)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Simonna, ce nasol! Crezi ca o sa ramina cu semne copilul? Vai de mine, au fost si la noi in presa nenumarate cazuri de astea, unele chiar fatale. Ciinele familiei a hacuit un bebelus, ciine ce era in familie de ani de zile, fara antecedente, ca sa zic asa. [:)]

Si ai mei aveau un pechinez cind s-a nascut printul, stau acum si ma gindesc ce inconstienta am fost cind l-am lasat sa-l miroase si sa stea linga copil. 

 

Lea, ma bucur ca ai facut un pic de retail therapy, meriti! 

Cu vorbitul fetei nu-ti fa nici o grija, asa era si al meu. Am procedat exact cum au spus JG si Coca, deci nu schimba nimic, continua sa-i citesti si vorbesti in romana. La fel si vara ta. Intr-adevar limba romana e in pericol de a se pierde si nu franceza. 

 

Cu al meu, desi am vorbit numai in romana acasa, din cauza ca nu am fost in ROmania prea des, azi ii vine greu sa se exprime in romana. In casa noi vorbim cu el romana si el raspunde in engleza, deci intelege perfect. Daca se concentreaza putin vorbeste si romaneste dar cu accent si cu greseli gramaticale, dar se poate face inteles. Cind il trimiteam in Romania cite 2 saptamini, venea vorbind romaneste cu accent moldovenesc si mi-a venit si cu niste injuraturi de pe la vara-su.  [:)]  [:)]  Insa odata intrat aici in ritm, iarasi isi pierdea dexteritatea de a vorbi romaneste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Petzel, ce scumpa e! Eu n-am trecut cu fi-mea prin faza asta de poceala, pentru ca a vorbit foarte tarziu (dupa 3,5 ani) si cand a inceput gresea, dar s-a corectat foarte repede...

 

Are doar 2 ani, lasa-i vocabularul in pace :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi ne pregatim de plecat in Romania. Tot duminica plecam, sincer nu am nici un chef , cind aud ce calduri sint acolo, incep sa hiperventilez. Noi stam doar 9 zile, dar e mai mult decit deajuns. Cumnatul vrea sa ne duca la o pensiune la munte, la Panaci. Eu in loc sa intreb daca au buda in casa, am intrebat daca este internet.  [:)]  Si este!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...