Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Now, ca povestea accidentului m-a facut sa imi pun intrebari, am aflat ca:

 

daca alegi sa cumperi travel protection insurance cu biletul de avion (eu am total travel protection pt mama), asigurarea asta acopera costurile de repatriere in cazul decesului in urma unui accident.

 

si exact asta am intrebat: daca sunt cu mama in masina pe durata sejurului si ea moare in urma unui accident de masina, e acoperita repatreirea?

 

si ei au zis ca da. Asta e extras din polita mea.

 

Repatriation:

  1. repatriation expenses for preparation and air transportation of your remains to your place of residence, or up to an equivalent amount for a local burial in the country where death occurred, if you die while on your Covered Trip.
Loss: Percentage of Principal Sum Payable: Life 100% Travel Accident Protection   Accidental Death & Dismemberment   Air Common Carrier $50,000

 

 

Buflea, poate informatia asta le e de folos prietenilor tai. pot sa verifice asigurarea (daca au avut) pt zborul mamei decedate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna de dimineața si eu,

 

Lea, nu am inteles ...e mai usor sa le recuperezi de la Neamț? Vine matusa la tine, sau cum ?

Daca nu, trimite-mi adresa pe privat si ti le pun pe poștă cand termin closingul asta. Asa ajung si mai repede ...mvaiii, ce bine ca ma scapi de ele.

 

Aqai, taxele alea sunt pe luna sau pe an ? Eu platesc $8k pe an taxe de proprietate, enorm la ce casa mica am, dar deh, este pe langa metropola.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineața si eu, Lea, nu am inteles ...e mai usor sa le recuperezi de la Neamț? Vine matusa la tine, sau cum ? Daca nu, trimite-mi adresa pe privat si ti le pun pe poștă cand termin closingul asta. Asa ajung si mai repede ...mvaiii, ce bine ca ma scapi de ele. Aqai, taxele alea sunt pe luna sau pe an ? Eu platesc $8k pe an taxe de proprietate, enorm la ce casa mica am, dar deh, este pe langa metropola.

 

 

pe luna... noroc ca nu am ca tine :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca batrana a avut asigurare, dar venea de multa vreme pe aici, decinpoate a avut.

 

A venit fratele lui din Romania cu soția, ea si cei doi copii au iesit din spital ...numai el a mai ramas acolo.

 

Am sunat ieri, si am mai aflat ca ea, bunica, a vrut sa mearga in ziua aia la outlets ...parca o chema destinul. Nici unul din familie nu a vrut, dar batrana a insistat pentru ca in 2 saptamani pleca inapoi in Romania si vroia sa prinda reduceri de 4 iulie.

 

Azi nu mai sun ...nu vreau sa fiu invaziva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca batrana a avut asigurare, dar venea de multa vreme pe aici, decinpoate a avut. A venit fratele lui din Romania cu soția, ea si cei doi copii au iesit din spital ...numai el a mai ramas acolo. Am sunat ieri, si am mai aflat ca ea, bunica, a vrut sa mearga in ziua aia la outlets ...parca o chema destinul. Nici unul din familie nu a vrut, dar batrana a insistat pentru ca in 2 saptamani pleca inapoi in Romania si vroia sa prinda reduceri de 4 iulie. Azi nu mai sun ...nu vreau sa fiu invaziva.

 

 

corect, nu e bine sa suni atata. ma gandeam daca mai ai o oportunitate, printre altele ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare, salutare..

 

voi ati vazut filmu asta nothing but the truth ?

eu abia aseara si am ramas cu ganduri..mari ample negre.. [zirea]

 

Lea,

 

ach as scrie aici un Roman despre cum sa vb cu copii mici Limba. Eu am fost sfatuita de toata lumea ( de la Helbina pana la Logoped & educatoare, pediatri) sa vorbesc cu copii numai in Limba mea materna.

ca mai erau unii carcotasi..vai ca merge copilul si nu stie germana. ete na..

Acu la 11 ani pot sa iti zic ca am facut foarte bine. Eu vorbesc cu ei DOAR romaneste si ei vb 100% la mine romaneste, nu incurca limbile, cred ca nici nu pot sa vb cu mine in alta Limba decat romaneste.

chiar ca se verifica principiu. O Limba- O persoana.

cu toate ca a fost si este inca cumplit de greu si enervant, ca vrei uneori sa iti vorbeasca copilul in orice Limba numai sa vorbeasca sa iti zica ce il doare, ce are pe suflet..etc..rabdare

 

 

-------------------------

cat despre carti in Limba romana pot sa iti zic ca eu nu le-am citit niciodata pana tarziu in germana. Si, al mare a avut un soc in clasa 1 sa descopere carti pe care eu i le citisem de 100 ori pe romaneste ca-s scrise pe germana [:D]

--------------------

 

eu le citesc si acu povestea de seara. si ne place mult. [panda]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liniste maaare la cafenea...

 

mai, eu zic ca astea cu vorbitul limbii acasa depind de fiecare familie.

 

noi vb cu ei f mult acasa in engleza, acum facem eforturi sa vb in romana...

 

maaaare no-no si abordarea noastra, ca cica ar invata copiii engleza cu accent. fix fas. vorbesc ca orice alt copil canadian de varsta lor (exceptie chinezi/ indieni). adicatelea cu accent canadian.

 

dezavantajul e ca nu stapanesc romana prea bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hihihi, de unde n-as avea eu problema asta! Ca ele turuie spaniolaaaa, si eu o balmajesc cu un vocabular asa de limitat... Insa, amandoua incep sa poceasca romana, sa adapteze gramatica la cea spaniola. De ex: Ai aclarat cum e cu gimnastica azi? Marta e castigada, nu poate veni, se queda in casa ei. Si noi nici nu suntem inca de 2 ani aici. Asa ca, in loc sa ma amuz cum as avea tendinta, reformulez pt ele in romana. Si ele reformuleaza pt mine in spaniola cand o dau in gard. Si o cam dau, ca daca ma relaxez si nu ma gandesc deloc la limba, vorbesc in toate felurile. Dar ma bucur ca invat a 4-a limba straina la 41 de ani. Si fara cursuri, ca n-am timp si bani de ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, vezi, daca te mutai si tu in tara vorbitoare de engleza, ai fi dat si tu cot la cot cu engleza cu ele si vorbeati engleza si acasa.

 

ca asta e problema daca stii bine o limba, iti vine sa vb oriunde, nu mai stai sa te gandesti stai ca nu, ca nu tre' sa vb limba asta acasa.

 

oricum, pana la urma, la noi cainele sufera cel mai mult. eu o dresez in engleza, copiii ii vb in engleza, husbandul si bunica locala in romaneste

 

ce-ai facut tu azi, berry draga? te-ai distrat? ai ros oase?

 

si ea se pune in fund si se uita cu speranta mare ca poate poate pica si ceva mancare si sterge cu coada pe jos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, Carolina, asa e. ai mei au invatat germana inaintea mea.

 

de asta am pastrat romana.

 

si aici cu zeci de situatii.

 

cand R invata la engleza, gaseste corelatii cu romana de ex dentist, umbrela ii creeaza o stare pozitiva, ca le stie.

 

dar da, romana o vorbesc bine, dar nu ca un copil crescut in ro: de ex folosesc uneori topica din germana si arunca participiul la final de propozitiv sau in loc de "ca mine" folosesc "ca eu"

 

Edit: nu inteleg sensul mereu figurat al cuvintelor, sau anumite conotatii din tonalitate.

sau,

 

am avut la un momtn dat o discutie ampla cu cineva care l-a acuzat pe R in ro ca ignora ce i se spune. ca apoi sa ciulesc urechile sa inteleg despre ce era vorba, pt ca eram sigura ca e o neintelegere.

I se ceruse copilului sa ii aduca ceaunul. El, pt ca i-a fost teama sa ceara lamuriri, a plecat si s-a intors si a uitat...pt ca de fapt el habar nu avea ce este ala ceaun. Noi nu avem acasa [bib]

 

 

 

Saraca Barry.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...