Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

UIte aici tradusa:

 

This answer to a college chemistry exam was sent to me recently and restores my faith in the new generation of college students. The answer was purportedly in response to the bonus question on a University of Arizona chemistry midterm: “Is Hell exothermic (gives off heat) or endothermic (absorbs heat)?”


Here is the student’s answer:

First, we need to know how the mass of Hell is changing in time. So we need to know the rate at which souls are moving into Hell and the rate at which they are leaving, which is unlikely. I think that we can safely assume that once a soul gets to Hell, it will not leave. Therefore, no souls are leaving. As for how many souls are entering Hell, let’s look at the different religions that exist in the world today.

Most of these religions state that if you are not a member of their religion, you will go to Hell. Since there is more than one of these religions and since people do not belong to more than one religion, we can project that all souls go to Hell. With birth and death rates as they are, we can expect the number of souls in Hell to increase exponentially. Now, we look at the rate of change of the volume in Hell because Boyle’s Law states that in order for the temperature and pressure in Hell to stay the same, the volume of Hell has to expand proportionately as souls are added.

This gives two possibilities:

1. If Hell is expanding at a slower rate than the rate at which souls enter Hell, then the temperature and pressure in Hell will increase until all Hell breaks loose.

2. If Hell is expanding at a rate faster than the increase of souls in Hell, then the temperature and pressure will drop until Hell freezes over.

So which is it?

If we accept the postulate given to me by Teresa during my Freshman year that, ‘It will be a cold day in Hell before I sleep with you,’ and take into account the fact that I slept with her last night, then number two must be true, and thus I am sure that Hell is exothermic and has already frozen over. The corollary of this theory is that since Hell has frozen over, it follows that it is not accepting any more souls and is therefore, extinct….. …leaving only Heaven, thereby proving the existence of a divine being which explains why, last night, Teresa kept shouting ‘Oh my God.’

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

Gata, m-am intors. Va servesc cu sampanie, baietii mei au luat exemenele cu note excelente. Sunt multumita de ei.

 

Am stat departe de forum saptamina asta caci am "petrecut" 5 zile la Paris la o conferinta. A fost interesant stiintific vorbind si am avut si activitati faine seara.

 

La noi s-a facut cald, chiar foarte cald.

Copilul mare vrea dulceata de capsuni cu capsunile din gradina asa ca ma duc la cintarit si pregatit capsunile cu zahar. Mai trec eu pe la voi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata la cafelutza [:D] [cit] . Azi e vineriiii !! [hop] Pe la noi nimic nou, in afara de vanataile lui Alex. [fri] In fiecare zi cand o aduc acasa, o dezbrac si o verific. Aproape zilnic gasesc o lovitura noua si toate sunt de la genunchi in jos. Cum reuseste sa se loveasca atata nu stiu !? Zilele trecute avea si o taietura, s-a invartit pe bara de la marchiza din curte si a dat cu piciorul intr-un gardulet. [batcap] Am facut-o cu spirt si am pus crema si leucoplast cu rivanol. Am farmacia pregatita. [smulgpar] Ne certam in continuare pe electronice. Si-a terminat cartea cu Bunicuta hotomana si nimic nu-i mai place din ce are. [:-@] Cred ca saptamana viitoare trebuie sa incepem temele, m-am uitat peste caiete si sunt cam stufoase. [zirea] Eu nu mai citesc nimic, adorm in fata TV ca babutzele. [:I] Mai vorbim. [flo2][/quote

 

Am si eu o dilema, cu capul meu convertit la Canadezia: ce se intimpla daca nu-si face temele ed vara? 

 

Marturisesc ca dupa 12+5 ani in invatamintul Romanesc, ideea ca n-avem teme peste vara m-a zbuciumat. Dupa alti 1+6+5 ani cu Radu si 1+1 cu Catrinel, mi se pare mai bun approach-ul fara teme de vacanta....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

[:-)))] [:-)))] [:-)))] Gata, m-am intors. Va servesc cu sampanie, baietii mei au luat exemenele cu note excelente. Sunt multumita de ei. Am stat departe de forum saptamina asta caci am "petrecut" 5 zile la Paris la o conferinta. A fost interesant stiintific vorbind si am avut si activitati faine seara. La noi s-a facut cald, chiar foarte cald. Copilul mare vrea dulceata de capsuni cu capsunile din gradina asa ca ma duc la cintarit si pregatit capsunile cu zahar. Mai trec eu pe la voi.

 

Bravo pentru baieti, nici nu ma Indoiam, serios :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata la cafea  [cit] , cred ca trebuie sa-mi refac stocul ca voi mi-o beti pe toata.  [:D]  [soricel]

Sapt trecuta am cam tras chiulul pe la bucatarie si nu-mi prea place asta. Asa ca m-am apucat de gatit: ciorba cu ardei umpluti, ficat de curcan prajit, snitele de pui si pireu de cartofi (nelipsitul pireu  [batcap] ). 

Mik, felicitari ptr baieti !!  [pk]  [pk]  [flor]

Si eu i-am spus sotului sa-mi aduca 3kg zahar, ma gandesc sa pun de-o dulceata de visine. 

Simonna, nu se intampla chiar nimic daca nu-si face temele de vacanta. Anul trecut nici nu le-a verificat invatatoarea si intotdeauna sunt copii care nu si le fac. Dar eu cred ca 30min/1 ora/ zi nu-i strica.  [flo2]

Voi ati luat vacanta ? 

I-am cumparat ieri cartea cu Mathilda, sper sa-i placa.

Azi pauza de piscina. Vreau sa ma odihnesc, le-am promis pe sambata viitoare. 

Edit. la 7,13 minute mi-a dat desteptarea domnisoara asta.  [zirea]  La 7,30 eram toti in picioare.  [ph34r]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am avut ziua fetelor. Am avut si sofer pe care doar l-am invitat cu noi la masa, inr est s-a plimbat pe malul marii si pe unde a mai prins si el (sotul).

 

M-au tarat fetele astea ale mele prin 1000 de magazine (mie nu-mi place deloc sa merg prin magazine, dar deh, ce nu faci de dragul comunicarii cu adolescentii...), le-am luat diverse oje, gloss-uri, top-uri etc etc. Am halit "cu burta" sushi si fructe de mare plus diverse legume la , am fost si pe la Leroy Merlin si Decathlon, am ajuns acasa rupti de oboseala pe la 18:30. Fie-mea aia mare mai  ca ne-a luat la bataie cand i-am amintit ca e ziua ei de plimbat sora cea paroasa [dra] .

 

Acum ne trantim la cate un serial, doi cate doi, dupa interese.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, dar de ce te trezesti odata cu copila? Eu le-am invatat de mici sa ne lase sa dormim in w/e. Daca le e foame sa-si ia de mancare si apoi sa faca ceva ce le place, dar in liniste.

 

Acum nu mai e cazul, ca se scoala mai tarziu decat noi, dar cand erau mai mici se mai trezeau mai devreme si eu am nevoie de odihna mea de weekend!

 

Mik, felicitari pt baieti! Ce bucurie! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna, nu se intampla chiar nimic daca nu-si face temele de vacanta. Anul trecut nici nu le-a verificat invatatoarea si intotdeauna sunt copii care nu si le fac. Dar eu cred ca 30min/1 ora/ zi nu-i strica.  [flo2]

Voi ati luat vacanta ? 

I-am cumparat ieri cartea cu Mathilda, sper sa-i placa.

Da, de citeva saptamini deja, sintem in vacanta, ne frecam pe=aici, e tata cu noi asa ca e bine ca nu ne stresam cu dusul si adusul din camp al Catrinelului. Acum tot zice ca o sa faca lectii cu Catrinel, dar nu poate, ca ea chiar nu stapineste cifrele in romaneste :) Adica stie care cit e, dar nu poate sa le adune decit pina la 10. 11 plus 7 in romaneste ii da una, onze plus sept in franceza ii da cit trebuie :)

 

Si eu cred ca nu le strica, Catrinel citeste o poveste pe zi si gasim tot felul de jocuri ca sa practice adunari si scaderi, saptamina viitoare incep sa-i fac dictare din masina, dar ma enerveaza obligativitatea. In plus, am amice ai caror copii au asa multe teme si nu-s cite carti de citit obligatoriu pe alea ca s-au apucat deja, sa fie siguri ca termina. Copiii pling, ele se enerveaza... Le-am zis si eu s-o lase incolo, mare spanac daca nu le fac...

 

Ploua cu spume.

 

Tata face ghiveci dupa Sanda Marin. Taie si curata de doua ore, abia de-am reusit sa-mi iau o bucata de piine sa maninc ceva :) Si nu suporta sa-l contrazici pe domnul Sanda, asa ca eu m-am tirat din bucatarie. Singura chestie care ma enerveaza e ca o sa il rasfiarba, si e pacat de tona aia de legume pe care-a amestecat-o el acolo, fir de vitamina nu mai ramine in ea...

 

E posibil sa ti se schimbe gustul la culori pe baza hormonala? Ca alta explicatie n-am :)

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello voua, iar sunt treaza de la 7,00, se vede ? Chestia este ca eu daca ma trezesc nu mai pot sa stau in pat, ma trezesc si cand se duce sotul la baie, chiar si noaptea il aud.  [zirea]  Asa ca decat sa ma enervez singura, mai bine imi fac cafeaua si ma mai odihnesc in timpul zilei.  [:I]

Aseara am vazut o piesa de teatru jucata de o trupa locala. A fost grozav. Cu mult umor si aplomb, jucata cu daruire, am fost foarte incantati. 

Azi mergem la cinema, sa vedem Ice Age - ploaia de meteoriti. Eu + 3 copii.  [:D]

Bine macar ca vremea s-a mai potolit, e respirabil. Se pare ca va fi canicula la jumatatea saptamanii, mai nou avem clima desertica. Dimineata sunt cam 13grC si dupa-amiaza poate ajunge la 33grC. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...