Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Da, de citeva saptamini deja, sintem in vacanta, ne frecam pe=aici, e tata cu noi asa ca e bine ca nu ne stresam cu dusul si adusul din camp al Catrinelului. Acum tot zice ca o sa faca lectii cu Catrinel, dar nu poate, ca ea chiar nu stapineste cifrele in romaneste :) Adica stie care cit e, dar nu poate sa le adune decit pina la 10. 11 plus 7 in romaneste ii da una, onze plus sept in franceza ii da cit trebuie :)

 

Si eu cred ca nu le strica, Catrinel citeste o poveste pe zi si gasim tot felul de jocuri ca sa practice adunari si scaderi, saptamina viitoare incep sa-i fac dictare din masina, dar ma enerveaza obligativitatea. In plus, am amice ai caror copii au asa multe teme si nu-s cite carti de citit obligatoriu pe alea ca s-au apucat deja, sa fie siguri ca termina. Copiii pling, ele se enerveaza... Le-am zis si eu s-o lase incolo, mare spanac daca nu le fac...

 

Ploua cu spume.

 

Tata face ghiveci dupa Sanda Marin. Taie si curata de doua ore, abia de-am reusit sa-mi iau o bucata de piine sa maninc ceva :) Si nu suporta sa-l contrazici pe domnul Sanda, asa ca eu m-am tirat din bucatarie. Singura chestie care ma enerveaza e ca o sa il rasfiarba, si e pacat de tona aia de legume pe care-a amestecat-o el acolo, fir de vitamina nu mai ramine in ea...

 

E posibil sa ti se schimbe gustul la culori pe baza hormonala? Ca alta explicatie n-am :)

 

Simonna

 

N-am fost niciodata de acord cu temele facute cu plansete. Nu mai pricepe copilul nimic, plus ca prinde aversiune fata de scoala in general. Alex s-a apucat de temele de vacanta in ziua in care a primit caietele  [zirea]  si i-am zis sa le lase deoparte ca are timp toata vacanta. Dar le-am readus in discutie ptr ca vad ca se cam plictiseste. 

 

Domnul Sanda Marin este doamna Sanda Marin  [flo2]  si este un pseudonim. Este cartea mea preferata de bucate, dar eu o folosesc mai mult ptr cantitati, nu respect ritmul retetei intocmai. 

 

Eu imi schimb preferintele la culori functie de starea de spirit. Si cred ca si invers este valabil, culorile influenteaza starea de spirit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Azi am avut ziua fetelor. Am avut si sofer pe care doar l-am invitat cu noi la masa, inr est s-a plimbat pe malul marii si pe unde a mai prins si el (sotul).

 

M-au tarat fetele astea ale mele prin 1000 de magazine (mie nu-mi place deloc sa merg prin magazine, dar deh, ce nu faci de dragul comunicarii cu adolescentii...), le-am luat diverse oje, gloss-uri, top-uri etc etc. Am halit "cu burta" sushi si fructe de mare plus diverse legume la , am fost si pe la Leroy Merlin si Decathlon, am ajuns acasa rupti de oboseala pe la 18:30. Fie-mea aia mare mai  ca ne-a luat la bataie cand i-am amintit ca e ziua ei de plimbat sora cea paroasa [dra] .

 

Acum ne trantim la cate un serial, doi cate doi, dupa interese.

 

Si noi facem cate o zi de-asta. Mergem amandoua la plimbare si intram in magazine si cumparam prostiutze. Dar ei ii place mult si mie la fel.  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine e cald si bine. Doamne, cit am asteptat !

 

Au inceput sa se coaca si la mine fructele, am capsune, o sa mai am zmeura si coacaze. Nu ciresii nu cresc corect, nici caisii ca e prea rece primavara. 

 

Am fost la plimbare in padure ieri dupa-amiaza si apoi am smuls buruieni, am ajutat la transplantat salata verde si am udat. La gradina sunt doua lucruri care imi plac la nebunie : smuls buruieni si cules.

 

In alta ordine de idei, caldura le face bine la gaini si se oua fiecare in fiecare zi (chiar si tineretul) de nu mai razbim sa mincam tot. Voi aveti idee cum se pot congela oua ?

 

Simonna, si eu vreau sa fac ghiveci dupa Sanda Marin si rasfiert e bun tare la gust. De vitamine maninci fructe si salata.  [:)]  Lasa omul sa-si faca damblaua ! 

 

Dana, nu pot sa nu ma mir ce copila exemplara ai ! De citit : Roald Dahl (afara de unele nuvele pentru adulti) - pentru carti de citit mai lungi, si multi autori de carti cu nuvele scurte si imagini : Claude Ponti, Beatrix Potter, Tomi Ungerer, Anais Vaugelade, Anne Fine (ultima e de departe cea mai faina cu nuvele excelente despre un motan).

 

Carolina, si eu ies cu fiica-mea de 13 ani jumatate. Ne dam cu parerea reciproc la capitolul haine.  Ea face un detur si pe la magazinele de DVD-uri sa ia "cadou comun la toti 3", adica un film de horror sau ceva de genul, chestie pe care eu nu poci sa urmaresc.

O duminica excelenta !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, si a mea are 13 ani jumate. E nascuta in nov 2002.

 

Are un gust la haine ce n-am vazut. Se vede, fratioare, ca-i artista. In afara de 2 topuri de sport pt Zumba, de abia si-a gasit un singur tricou care i-a placut, f misto de altfel, cu o madam fotograf stilizata... In rest a declarat ca totul e "crap". F adevarat! Cu ocazia asta am constatat ca a crescut si s-a latit (ca sa nu zic ingrasat) mult. Are forma clasica de para, traiasca mostenirea genetica a soacra-mii... isi gaseste greu pantaloni care sa-i fie buni si la talie, si pe solduri. Poarta deja marimea 34 sau S (de femei) la haine!!!

 

Oua congelezi dupa nevoi, spalate si sparte. De ex, cum voi sunteti 5, congelezi 10-15 oua desfacute si puse intr-o casoleta pt o omleta. Separat pui 3-4 albusuri pt o tura de bezele. O alta casoleta cu pungute sigilate cu 2 cate 2 oua pt o ciorba, o budinca, un soufflé etc ce si cat stii tu ca folosesti in general. Notezi pe casolete sau pe pungute cate sunt ca sa scoti exact cat ai nevoie apoi.

 

Simonna, dezvolta te rog povestea cu culorile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anais, unde esti? Te rasfeti in concediu sau ti-au mancat copiii si animalele domestice sufletul vacanta asta?

 

Buflea, ia vino aici si povesteste-ne cum te bucuri tu de vacanta asta fara copii!

 

(ma seaca Mac-ul meu cu auto correct-ul lui. de cand i-am updatat sistemul de operare, ma enerveaza de mor, si nu numai din motive de auto correct) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello ladies.

De dimineata am dus-o pe fi-mea la autocarul cu care a plecat in tabara. Astfel am aflat ca, atunci cand colegii ei sunt de fata, nu am voie sa car valiza, sa o tin de mana, sa o imbratisez sau pup. Deja, la 10 ani!!!!

 

Adineauri m-a sunat sa-mi spuna ca a ajuns si mi-a trimis poze cu cabana in care sunt cazati in Durau, arata superb. Sper sa se distreze bine.

 

Eu zac de ieri cu o migrena cumplita. Atat de rau mi-a fost azi ca m-am gandit timp de un minut daca n-ar fi mai bine sa-mi fac histerectomie, sa scap de PMS.

Insa sunt foarte mirata de motan... cat e el de jucaus in general, azi a fost foarte cuminte, a tors langa mine in pat.

 

Felicitari copiilor Mik!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...