Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Din cate inteleg steriletul nu e recomandat persoanelor care au tendinte depresive. Cum la mine asta e pericol permanent mi-e frica sa incerc.

Dar poate ar trebui sa ma interesez, nu am vorbit niciodata cum un medic despre asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

N-am fost niciodata de acord cu temele facute cu plansete. Nu mai pricepe copilul nimic, plus ca prinde aversiune fata de scoala in general. Alex s-a apucat de temele de vacanta in ziua in care a primit caietele [zirea] si i-am zis sa le lase deoparte ca are timp toata vacanta. Dar le-am readus in discutie ptr ca vad ca se cam plictiseste. Domnul Sanda Marin este doamna Sanda Marin [flo2] si este un pseudonim. Este cartea mea preferata de bucate, dar eu o folosesc mai mult ptr cantitati, nu respect ritmul retetei intocmai. Eu imi schimb preferintele la culori functie de starea de spirit. Si cred ca si invers este valabil, culorile influenteaza starea de spirit.

 

Careva si-a ris de mine cu Sandra Marin, merci, as fi intrat in foc ca era barbat. Si eu o folosesc, a fost in prima valiza de Canada, nu cumva sa murim de foame :) Dar cum zici tu, pentru canyitati, ca ghid, nu ad literam. Tata, daca acolo scrie untura, el vrea untura. De unde, soarele meu, untura?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, ar trebui sa gasesti la macelarie sau pe linga unt/margarina. Saindoux se zice in franceza.

Si la mine Sanda Marin e pe post de biblie, o deschid in orice ocazie, retetele sunt clare si scurte. Am o versiune luata de la un anticariat si tiparita in 1946. Va dati seama ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa a inceput si taica-meu sa gateasca, cu Sanda Marin. El ii zice "cartea pt proaste" [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Ai mei au divortat dupa 25 de ani si taica-meu stia sa faca numai supa si friptura cu cartofi prajiti, ca asta gatea el duminica o data la 2 saptamani (ca sa aiba voie sa mearga la meci, gatea pana la 10:45 si apoi o taia la stadion [batcap] ). Acum gateste de rupe, toate minunile de retete pe care le iau eu de pe net, majoritatea vegane, evident, bietul ardelean [soricel] .

 

Mie mi-a intarziat CM (adica sunt in ziua 28 si mie-mi vine in ziua 25-26).  Cum eram stresata moarta [fri] , ca mie mi-a intarziat doar de vreo 4 ori in viata, dintre care 2 = 2 fiice, barbatu-meu s-a apucat sa faca research sa vada de ce mai poate intarzia.

 

Asa a aflat ca medicamentul pe care l-am luat eu timp de o saptamana (un antiinflamator pt probabila ruptura musculara pe care o am la brat) are aceeasi substanta activa (naproxen) cu Aleve din US. Si Aleve asta il folosesc femeile din US sa-si intarzie CM daca merg la mare sau undeva si sa reduca flow-ul daca au probleme de astea dupa 40 de ani. Na, ca sa vezi, m-am relaxat. Teoretic n-am cum naiba sa fiu gravida, evident, dar s-o ia naiba de intarziere, ca numai asta mi-ar mai lipsi, bebelus la 42 de ani!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi, o cafea rapida . [:)] [cit]

Mik, merci de carti, am notat. [flo2] Nu i-am dat inca Mathilda, cred ca este un pic prea tulburatoare (?) Cand citea Bunicuta hotomana am prins-o plangand ptr ca bunicuta isi astepta nepotul care nu mai venea. [:(]  In final bunicuta a murit dar Alex n-a mai plans ptr ca nepotul si-a revizuit atitudinea. [zirea]  (eu n-am citit cartea, stiu doar ce mi-a povestit ea).

Asa ca am trecut la ceva mai amuzant. I-am luat primele 3vol din seria Portalul Magic - Mary Pope Osborne. Ieri a citit tot primul vol. Sunt usurele, amuzante, au si ceva poze. Mi-a zis sa i le iau si pe restul 9. [fri] [pk]

JG ce vacanta faina are fiica ta. Imi pare rau ptr PMS. Sora mea a suferit muulta vreme de asta, cu fotofobie, ameteli, tot tacamul. A scapat cand a intrat la menopauza. [smulgpar] Motanul a stiut el ceva, de-asta a stat pe langa tine.

Carolinah, la mine la serviciu este un curent de reinnoire [fri] [:D] : am 3colege care au nascut a 2a copil la 40ani. [ph34r] [:D]

Pa. o zi buna. [flor]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

 

Intrebare, va rog, daca stie cineva sa ma lamureasca - daca mergi la logoped pentru a iti ajuta copilul sa vorbeasca, ti se face ancheta, gen vizita acasa pentru vazut conditiile, adeverinte de salariu de la parinti?

E normal?

Nu inteleg de ce s-ar proceda asa... doar daca sunt suspiciuni. Dar pentru ce? E o familie normala, adevarat ca tata e la munca in strainatate, mama lucreaza in tara, bunica sta ziua cu copilul - baiat - 4.5 ani. A fost dus la psiholog inca de la 2 ani, pentru ca nu rosteste corect literele, stalceste cuvintele. Psihologul l-a evaluat si nu a gasit nimic care sa dea probleme. Parintii au fost sfatuiti sa il urmareasca si daca nu vrea sa vorbeasca clar, sa se incerce cateva sedinte la logoped. Ceea ce s-a si facut. Dar au venit ei cum ca trebuie facut un dosar si ancheta acasa. Pentru???????????

Sunt tare nervoasa si nu stiu ce sa fac: sa ii las sau sa ii iau la intrebari.

Este vorba de familia fratelui meu.

Baietelul este un copil normal, si ascultator si ne-ascultator... se joaca, are diferite activitati extra-gradi: gimnastica, inot parintii cocheteaza cu ideea de pian din toamna.

De ce sa se faca ancheta, daca i se doreste doar binele?

 

Rog daca cunoasteti procedura, sa ma lamuriti. Multumesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Happy, nu stiu nimic de procedura.

Nu stiu ce statut au logopezii in Ro (personal de sanatate sau nu), insa in alte tari ei pot sa sesizeze Protectia Copilului daca li se pare ceva suspect. Insa destul de rar.

Tot prin alte tari se ajunje la logoped (ortofonist) cu o trimitere de la pediatru sau de la medicul de familia sau de la medicul scolar.

 

Scrie la un topic mai vizibil poate alte fete din Ro stiu care este procedura.

 

--------

 

M-am bucurat ieri ca e cald si soare ? [:)]  Va mai amintiti ? Da ? Acum s-a lasat cu vreme de furtuna. Halal !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...