Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ziua buna,

 

imi cer scuze, daca trebuie sa spun ceva si nu spun, in sensul ca am ratat evenimente. cumva sunt ... deraiata azi.

 

stiti ca eu tot povestesc de rochii si parfumuri, da? adica imi plac parfumurile. unele. si le folosesc. nu excesiv, zic eu, ca n-am primit plangeri pana acum. si nici nu folosesc parfumuri grele, sunt toate in linia eau de ... whatever eau sau unisex, care nu-s teribil de agresive.

 

la ora asta am un dk green apple, un ck one si un paco unisex. pe care le-am cam avut tot anul.

 

si acu' 15 mins vine the hr lady sa ma roage sa nu mai folosesc parfum, fiindca avem pe cineva sensibil la mirosuri si ii provoc disconfort. si ca as fi fost in biroul persoanei respective in dimineatza asta si imediat dupa ce am plecat ea a fost chemata si se simtea inca mirosul parfumului.

 

ei, cineva ala vrea neaparat sa ramana anomim. in afara de info ca as fi fost in biroul persoanei azi dimineatza, si ca asa as fi fost detectata, nimic.

 

am fost in doua birouri de dimineatza. al sefului meu, care foloseste cologne si al unei persoane din echipa mea, care foloseste parfum, uleiuri aromate cosmetice cu miros.

 

ambele persoane cu care lucrez de aproape 5 ani de zile.

 

alta posibilitate ar fi ca persoana sensibila sa fie cu totul altcineva, despre care stiu ca are o sensibilitate la parfumuri, dar de care nu prea imi pasa fiindca sufera de o halitoza ingrozitoare, iti vorbeste de foarte aproape si nu foloseste mints de nici un fel. mereu sunt bolnava de ficat dupa ce vorbesc cu ea.

 

si persoana respectiva, functie inalta, e plecata peste vara si probabil a lasat cu limba de moarte ca problema aqai/ parfumuri sa fie rezolvata.

 

either way, mi-a picat atat de rau sa vina HR imi birou si sa imi spuna cum le provoc eu rau ... cuiva? si ca sa nu mai port parfum la munca.

 

si nu pot sa ies din papucii ideii ca asta a fost low si mizerabil. fiindca daca e oricare din persoanele de dimineatza, sunt persoane ipocrite. daca e a treia persoana, vreau sa am recursul de a-i cere sa fie mai atenta la igiena personala, dar nu pot, fiindca pot sa raman fara job intr-un foc.

 

si ce ma enerveaza cel mai rau, e ca mi se pare unfair ca eu sa fiu aratata cu degetul ca porvoc discomfort, dar nuam reciprocitatea de a sti cui?

 

I really feel like shit. desi sunt expansiva, nu am prieteni, intimi, nu am incredere in oameni in general, nu am relatii apropiate de sa zic ca daca am o probleme exista cineva to comfort me. i really do find comfort in my perfume. ma face sa ma simt mai bine si ma scoate din tot soiul de situatii reale, cand eu sufer din cauza mirosurilor altora. si acu' nu mai am scaparea asta fiindca o persoana, ipocrita la max (daca e oricare din cele 3 de mai sus) nu are nici macar atatat onestitate incat sa spuna:

 

uite, eu sunt persoana, ai putea, te rog, ca atunci cand trebuie sa lucram impreuna sa nu mai porti parfum?

 

_________

 

 

ajutor :) dati-mi, pretty please, o perspectiva sa pot sa vad si ceva pozitiv in asta. sau macar ceva sa nu tipe de la o posta "marlanie"

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, big hug. Nu stiu ce naiba sa zic!

 

Cat de bine te intelegi cu HR lady? Ii place sa poarte parfum? Intelege nevoia ta de well being dat de parfum? Daca oricare din astea e indeplinita, sa-ti zica cine te-a parat sau macar sa confirme daca a fost putzicioasa, astfel incat sa eviti parfumul in ziua in care ai intalniri cu ea, ca banuiesc ca te vezi rar si cu appointment mai degraba. Si atat. Ca e dreptul tau sa te dai cu parfum, atata vreme cat toata lumea din birou foloseste!

 

Daca persoana este foarte formala, as spune ca e bine sa eviti o vreme parfumurile (adica sa folosesti doar ceva deodorant) si sa faci un fel de log cu persoanele pe care le-ai simtit date cu parfum in urmatoarele 5 zile (seful tau included). Apoi mergi la HR cu lista si spui ca te simti nedreptatita pt ca tu n-ai voie sa te dai cu parfum si altii au, asa ca e clar ca e ceva personal si faci o cerere formala de mediere cu persoana respectiva pt ca se pare ca problema e altundeva.

 

Alta posibilitate este ca o colega sa fie gravida si sa nu suporte mirosurile in perioada asta, dar nu vrea inca sa anunte public. Eu am patit asta. Nu-mi mai "suportam" seful, desi bietul om a avut acelasi parfum vreo 9 ani cat am lucrat impreuna. Vreo 2 luni am comunicat mai degraba telefonic sau baga capul pe usa biroului meu si vorbeam asa:)). Nici eu n-am vrut sa anunt publicul larg. Am anuntat doar pe la 20 de sapt cand s-a prins un coleg cand am dansat cu el;) Poate fi colega ta cu care ai vorbit azi in situatia asta si n-a vrut sa-ti spuna direct?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stii ce ma deranjeaza? ca nu pot sa fac chestia asta, sa zic ca e dreptul meu pana fac scent free policy si nici sa fac politie cu altii, fiinfca mi se pare penibil. asa de penibil, ca mi-ar fi rusine si sa deschid gura.

 

colega cu care am vb azi are 67 de ani....

 

si ma simt asa, ca ultimul infractor, sa vina HR sa-ti zica ca mirosi prea nu stiu cum, mi se pare ca in aceeasi oala ca si cei care miros a transpiratie in birou de traznesc (mi s-a mai intamplat in ro)

 

mai, nu stiu, oi fi eu intr-o perioada proasta, dar imi e rusine si sa ies din birou acum.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca esti sensibila si rusinoasa si chiar n-ai de ce!

 

Nu ai de ce sa-ti fie rusine. I-o fi mai penibil madamei de la HR, daca nu cumva chiar ea o fi sensibila...

 

Eu zic sa te dai cu ceva mai putin parfum zilele urmatoare si gata, trece si chestia asta cumva si revii la normal. Fir-ar mama ei de viata, ca nici parfum nu mai poti sa-ti dai!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, imi pare rau, ce situatie jenanta. Pur si simplu nu pot sa gasesc alte cuvinte decat ca e jenant si lame sa te plangi de asa ceva.

Nu mai zic, anonim!!!

 

Eu sunt foarte sensibila la mirosuri, si faptul ca am avut nasul rupt de 2 ori a inrautatit situatia. Intr-un fel e util, ca pot sa simt miros de gaz imediat, sau daca o mancare e stricata. Dar ma si chinuie. Nu suport parfumurile tari (pe mine sau pe altii) dar in veci nu m-am plans de asa ceva. Mi se pare foarte aiurea... imi dau seama ca e problema mea si a nasului meu.

In plus, sunt sigura ca tu nu purtai prea mult parfum. Am ajuns sa te cunosc deja destul de bine cat sa bag mana in foc pentru asta. Deci singura explicatie e ca persoana aceea e tare frustrata si a ventilat ca porcul aiurea excuse my french!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...