Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Mda, cred ca persoana e cel Mai putin vizata. 

 

Am recitit cu copilul meu de clasa a 5-a basme. Printre ele era si basmul cu soarecele de La oras ce vizita pe soarecele de tara. Cum a descoperit El pe cineva sfios si bland ( pisica) si pe cineva ce facea zarva mare ( cocosul ).., si ce i- a spus soarecele de tara. .,.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dragele mele,

 

Multumesc mult de suport. Aici e la mare moda scent free, dar noi nu avem o politica oficiala.

 

In afara de cum bine a zis jg ca e teribil de jenant ( din perspectiva noastra) mai e si unfair. Si eu am sens8bilitatile mele cu mirosurile, de aceea folosesc parfumurile care imi sunt mie acceptabile. Imi bag nasul in incheieturi sau in esarfa cand am probleme cu mirosurile care ma deranjeaza.

 

De ex, aici se mananca ceapa dau usturoi la lunch in birouri pe rupte. Intru in unele birouri la ora de pranz, mi se muta nasul.

 

Dar asta e natural....

 

Didi, nu stiu fabula.

 

Intr-o nota mai vesela, mi-am recuperat copiii. Domnii sunt bronzati, cu parul drcolorat de soare, atletici ... ca surferii din reviste:)

 

Si in 2 ore plec si la aeroport dupa mama.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scent free intr-o tara cu atatea culturi mi se pare crunt! As avea tendinta sa nuantez, dar voi fi acuzata de rasism... asa ca intelegeti ce vreau sa spun!

 

Scent free e cam liber la transpiratie si mirosuri "naturale". Si balega e miros natural, dar parca n-as vrea sa o simt la birou [batcap]  [batcap]  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata din insoritul Denver. Sint aici pentru o vizita la un proiect foarte mare si am avut si un meeting cu angajatii locali ieri.

 

V-am cam neglijat doamnelor dar am scuza ca am fost plecata in vacanta...unde ne-am simtit absolut extraordinar. Ne-am intors acasa la vestile rele cu accidentul prietenilor nostri (de care a scris si Buflea), apoi am aflat ca am murit altcivena din familia sotului, apoi sotul meu s-a operat la nervul de la cot (operatia #3 in seria de 4). Am avut mari probleme de adaptare la fusul orar (de fapt, inca ma chinui foarte tare cu somnul...nu dorm decit foarte intrerupt: o ora doua sima trezesc si nu pot adormi la loc). 

 

M-am apucat de dulceata de visine si blueberry...am pus de visinata, am avut un mare tantrum cu baietii mei duminica dimineata si ca atare in ultimii 10 ani si-au luat un mare "grounding". Sint persona non grata acasa. M-am enervat cumplit...Barbatul este bandajat tot bratul si nu are voie sa faca cam nimic...trebuie sa tina bratul constant la 90 de grade (e intr-un soi ghips moale) si trebuie tinut ridicat)...le-am cerut ajutor sa isi faca curat in camere si in baie si sa dea cu aspiratorul (asta dupa ce am sclavit toata simbata in bucatarie fara nici pic de ajutor). Valeu, ce ochi peste cap, ce tragedie, ei au program...pe englezeste, I lost my sh*t si i-am pedepsit pe termen nedefinit. Unul are concert,unu are program la film...si uite asa stau acasa si fierb in suc propriu si normal, clocotele dau pe dinafara sub forma de comentarii non-stop. 

 

Mik, felicitari pentru examele luate!!!! Mare realizare si cred ca esti tare mindra! Nu ma pricep la inghetat oua, dar te gelozesc in continuare pentru gaini si oua. De mult imi doresc dar sotul se opune. Acum ca avem si ciinele asta ucigator, cred ca mi-a trecut. 

 

Aqai, I feel your pain. In birouri unii oameni pot fi abjecti. Am avut o situatie extraordinar de similara. Acum multi ani lucram in proximitatea unei dudui care cica era alergica la parfumuri. Si deci mi-a fost facut complaint la HR (nu doar mie, si altor colege) ca ea e alergica si trebuie sa folosim doar scent-free sapun si deodorant. Ei bine, duduia se dadea cu o putoare de parfum-spray-deodorant (un soi de Charlie de drugstore). Ea mentinea ca e singura chestie la care nu e alergica...bai...se dadea cu rahatul asta de spray in cantitati industriale. Se facea un nor in jurul ei la ora plecarii acasa (se parfuma inainte sa iasa pe usa). Hermes-ul meu ii facea rau, dar norul ala toxic si prafos ii mergea bine. Am dat-o in git pina la urma dar ne-a trebuit ceva timp sa sincronizam o plimbare "casual" a tipei de la HR pe linga biroul duduii la ora plecarii. 

 

JG, si eu ma lupt cu ocazionalele dureri de cap/migrene de imi vine sa imi smulg capul cu totul. La mine sint cauzate de reumatism in coloana si un disc cervical inflamat. Mi-am downloadat un app cu presiunea barometrica si fara gluma, la orice deviere mare (in oricare directie), ma pocneste migrena. Daca e instabilitate barometrica mare, ma omoara. Am fost la medic si normal, primul lucru mi-au prescris relaxante musculare si am refuzat. Asa ca ma oblojesc cu camere intuneca si comprese calde...sint la stadiul baba!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aqai imi pare rau de situatia asta penibila prin care treci.

daca te afecteaza prea tare si chiar nu vrei sa reduce un pic parfumul,  as cere HR ului o parere in plus.

daca mai e o alta persoana care considera ca parfumul tau e prea puternic...nu cred ca ai altceva de facut decit sa-l reduce.

dar daca se dovedeste ca doar acea persoan are problema asta ...nu mai e problema ta...decat din politete si consideratie pt ea sa stai la o oarecare distanta.

 

de cind povesteai cu usturoiul si mirosul indian...asta mie mi s-a parut extreme. nu aveti sala de mese? asta nu stiu cum as putea accepta. mie mi se face greatza rau de la anumite mirosuri.

mirosul greu de mincare in birou cred ca e mai important decit un parfum .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, ce fain de voi cu vacanta! Ma bucur ca v-ati simtit asa de bine.

 

Insa restul v-a cam izbit! Ce-a patit sotul la cot? De ce se opereaza?

Si eu am pedepsit-o pe asta mica a mea (mai degraba pt modul cum vorbeste cu noi, decat pt ceea ce face sau nu face) si ea s-a enervat si a comentat mai rau (absolut tot circul cu prietena ei de fata, desi ii spusesem ca rufele se spala in familie, so to speak).

 

Ca atare i-am prelungit pedeapsa cu inca 1 zi. Sa vezi ce liniste s-a lasat. A 2-a zi a venit si a zis: mersi, mami, ca m-ai pedepsit! Chiar sarisem calul... Am belit ochii la ea, iti dai seama.

 

Abia astept sa merg joi cu cea mica la medic, sa-i iau rezultatele de la exudatul din ureche. A avut o otita crunta, a luat 14 zile (14!!!) antibiotic, never ever in viata ei nu s-a intamplat asta. Si am dormit cu ea cateva nopti la rand (alta chestie care nu s-a mai intamplat nici macar cand era bebe) ca o durea atat de tare urechea, ca plangea. Asa mare cum e, la 11 ani, stateam cu ea in pat sa ma stranga de mana cand o injunghia de durere. N-am mai vazut asa ceva.  O durea si daca o mangaiai pe lobul urechii! S-a lovit din greseala cu mana cand se pieptana, a urlat si a plans de am zis ca ne reclama vecinii. A trebuit sa-i dam pana la urma picaturi de metamizol, ca ibuprofenul era frectie.

 

 A terminat cu antibioticul saptamana trecuta, dupa ceva zile i-a luat exudat si joi ma duc sa vad daca nu mai are nimic. Dar banuiesc ca e ok, ca nu mai are niciun disconfort. Insa am ramas cu un stres...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...