Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Carolinah, sotul se lupta cu un carpal tunnel sever la ambele miini. In mod normal, chirurgul a recomandat 2 interventii: la fiecare mina facut in acelasi timp incheietura si cotul. Asigurarea a refuzat pur si simplu si am ajuns la 4 interventii separate. Total aiurea pentru in loc sa plateasca operating room costs si anestezie de 2 ori, platesc de patru ori. Cum naiba au hotarit asa mi-e peste puterile mele de intelegere. Ne chinuim cu el de la inceputul lui februarie...a facut si ceva scar tissue la mina dreapta si il necajeste rau. face physical therapy de 3-4 ori pe saptamina: masaj, exercitii, ultrasound, heat...o groaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aqai, eu sunt perplexa ca asa ceva se poate intimpla. [smulgpar]

 

Ant, sanatate sotului. E tare ciudat sistemul de sanatate la voi in State.

Asa, ca te-am prins sa te iau la intrebari [:)] : anul trecut in State intr-o zona cu poduri acoperita si un muzeu de vinatoare ne-am oprit si am vazut un copacel care facea afine (blueberry). E ceva care creste natural ? E o varietate altoita ? (pe aici afinele se gasesc in tufe la maxim 30 cm de sol).

 

Carolina, e bine sa faceti analize complete ca porcaria sa nu recidiveze. se pare ca durerile de urechi e ceva mai mult decit crunt.

 

Azi am fost cam pleostita, asa fara motiv. Sper sa-mi treaca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, blueberry pot creste si salbatic dar se si cultiva. Nu au acelasi gust cu afinele noastre. Sint un pic mai ...hmmm...cum sa le spun?? Sint dulci dar nu foarte dulci si nu sint acrisoare. Nitel fade. Sint exceptionale insa la calitate nutritiva si merg tare bine in dulceturi si prajituri. Eu le mai arunc in congelator si le bag la smoothie. 

Sper sa iti treaca pleosteala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dupa amiaza mea de vara,

 

In sfarsit am iesit si eu din closing …

 

Am citit inurma sidin ce imi aduc aminte spun urmatoarele :

 

Dana – Roald Dahl este si preferatul Flaviei in momentul de fata …dar Flavia are 10 ani, nu 6 …nu-mi dau seama daca Alex a ta e avansata cu cititul sau Flavia mea este in urma – ambele sunt foarte posibile. Acum in Romania si-a luat cu ea: “Charlie and the great glass elevator”, “Matilda” si “The BFG” … dar la scoala a mai citit cateva de autorul asta. Am impresia ca dupa “BFG” s-a facut film anul asta si trebuie sa iasa la cinema, sau o fi si iesit deja …

Alex vad ca citeste o serie de Anthony Horowitz … are la el pe vacanta Eagle Strike, Skeleton Key si Scorpia … macar sa citeasca el 3 carti in 2 luni. I-as da si Fifty Shades numai sa-l vad si eu o data ca nu se mai dezlipeste de o carte [:)]

 

Mvaiii Simonna …daca nu erau suficiente lucruri care ne uneau, atunci sa stii ca si eu am emigrat cu Sanda Marin in valiza …culmea, tot de frica sa nu murim de foame . Eu am o editie din 1992, primita la nunta si apreciata foarte mult pentru ca mama a gatit toata viata dupa Sanda Marin. Ia sa o intreb daca o mai are, a ei precis e o editie din anii ’50 ceva … O vreme, cand internetul nu era asa usual, gateam mult din ea. De multi ani insa, o am in biblioteca …daca am vreo intrebare, gasesc imediat pe net.

 

Carolino, habar nu avea de Aleve si CM … dar sa stii ca si eu am inceput sa dau rateuri exact pe la 42 de ani … imi aduc aminte ca trebuia sa plec in Romania, si acolo la mare si am luat un test de sarcina in aeroport, desi mi se parea absolut imposibil …si a fost negativ normal, eu am si trompele legate, ce Dumnezeu …stau la 42 de ani sa ma sperii de sarcini ? Mi-a zis barbatul ca am intrat in toaleta asa cu o privire dusmanoasa de a crezut ca divortez daca iese testul ala pozitiv  [:)] .

Dupa primiul rateu cam un an si jumatate nu am mai avut nimic si apoi iar rateu …si tot asa, rateuri din ce in ce mai dese …sunt semne de pre-menopauza.

 

Tot Carolina – da mai, stiam ca otitele sunt foarte dureroase …draga de ea. Dar antibioticul calmeaza repede, nu ?

 

Didi, povestea de care spui tu nu este aceea care la noi aici s enumeste “Town Mouse – Country Mouse” ? Daca e asta, tare mult mi-a placut, ai mei au facut-o si la scoala.

 

Aqai, penibila situatia cu parfumul. Inteleg sa fie cineva care e sensibil, dar nu inteleg de ce apare dupa 5 ani si face reclamatie. Nu stiu ce sfat sa-ti dau, eu nu as renunta la parfum, ce Dumnezeu, doar nu e rahat … poate sa-ti alegi unul mai floral, sa te dai mai putin. Nu stiu, eu numai de a naibii nu as inceta sa ma parfumez. As zice insa "mvai, da,da... mii de scuze, n-o sa se mai repete" si gata. Daca e sa va bateti in ipocrizii, apoi intrii in joc, cu gura plina de scuze dar iti vezi de treaba ta...doar nu o sa te dea afara ca mirosi a flori.

Chiar ca asta cu usturoiul si curry mancate in birou este dezgustatoare. Tu banuiesti ca persoana respectiva vrea sa te sicaneze ? Sau chiar e sensibila …

Ma mai gandesc si la astia de la HR – cu ce isi mai ocupa timpul frate. Mi-e mi-ar fi fost si jena sa te abordez …aia de la HR era serioasa, sau jenata de penibilul situatiei ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Romania, copiii au venit de la mare ... a fost superb, apa super calda, vremea super buna, mancarea super proaspata ... cu toate astea, Alex a reusit sa se imbolnaveasca in ultima zi. Durere in gat, febra 39 ... a durat o zi si jumatate numai cu aceste simptome. L-a tratat mama cu nurofen si era cu antibioticul pe teava, dar i-a trecut fara sa apuce sa-l ia.

 

Nici nu au ajuns bine acasa si a inceput Flavia ...cum ea nu are amigdale, a facut doar febra ...o zi si jumatate, nurofen, i-a trecut.

 

Acum cica amandoi au facut niste afte in gura ... eu cred ca este tot de la infectia asta virala.

 

Saptamana asta e zi de lectii ... nu au mai deschis un caiet de matematica de mai mult de 1 luna de zile.

 

I-am sunat ieri si toti erau suparati si certati [:)] .

 

Flavia era suparata ca Bica ii da numai matematica grea, din asta romaneasca, care e mai grea ca cea americana si nu e fair. [:)]

 

Alex era suparat ca il pune Bica sa lucreze detaliat pe ciorna si el nu are nevoie, face totul in cap ...(si de aceea greseste) [:)]

 

Mama era suparata ca Flavia s-a enervat si si-a rupt pagina de la caiet ...dar a rupt si pagina din culegere. Si de ce i-a rupt maica-mii culegerea [:)]

 

A trebuit sa vorbesc pe rand cu fiecare, sa ii imbunez.

 

Azi erau toti bine dispusi ...fusesera la Divertiland si se imprietenisera la loc. Maica-mea mormaia ca atunci cand le face toate poftele, nimeni nu se plange de nimic.

 

In alta ordine de idei, noi trebuie sa reparam scarile de la intrarea in casa ... au venit doi contractori pana acum ..va spun, asa mi-e o sila de procesul asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ladies, ati pus la subiecte pe tapet, parca la toate am de zis cite ceva.

 

Mirena e fantastic, eu am pus dupa Catrinel - care-a fost si ea in val de innoire, 39 aveam cind s-a nascut - l-am schimbat deja. Foarte util. Nu m-am uritit, nu m-am igrasat, CM si aferentele probleme ioc de ani de zile. Un vis!

 

Aqai, vin si eu din perspectiva persoanei care n-are o alergie diagnosticata la parfumuri ci discomfort la mirosuri si dureri de cap la anumite parfumuri. Sapunurile lichide pentru barbati si multe aftershave-uri imi ramin in git, le inspir si trebuie sa ies la aer, ma sufoc, ma rog, nu pe bune, ca eram moarta pina acum :), si parfumul ala de baba de canada, este unul, il stii sigur, de cite ori treci pe linga o baba in Sears e evident, ala imi da dureri de cap. Asa ca problema exista, chestia e ca nimeni nu ma crede, toti isi dau ochii peste cap si zic ca ma fandosesc eu, asta ma cam enerveaza.

 

Eu le-am zis mereu parfumatilor din jurul meu ca am o problema, nici nu imi imaginez ca as putea sa ma duc la sefu' cu jalba in protap. A fost o mojicie aia cu resursele umane. Am o colega pe la 55-60 care foloseste parfumul ala de care zic, careia i-am explicat ce problema am, ea evident nu ma crede dar nu intra in birou la mine, eu nu intru la ea, fiecare sta pe hol si asa comunicam. La jobul vechi m-am dus la seful mare, am gasit un motiv plauzibil si m-am mutat cu cubicul cu tot de linga colegul arab care purta cite trei mirosuri deodata. Problema a fost cu iubita lui fiu-meu, ca era delicat rau :) M-am descurcat. Asa ca si solutii exista, fara sa dai la gioale colegilor. Nu se poate sa fie cineva care de fapt iti poarta simbetele si te faulteaza asa pentru ca nu poate altfel? Ca prea sint o caruta de ani de cind lucrezi acolo si tot aceiasi oameni in jurul tau...

 

Paralel cu subiectul, aveam un coleg din nu-s ce tara asiatica, minca peste zilnic. In cafeteria. Putzea, dar putzea, cam ca la cherhana daca nu se ridica gunoiul citeva zile. Pe tot etajul. Deshideam usile de la firma ca sa iasa mirosul. Noroc ca si-a dat demisia, ca nimeni n-a indraznit sa ii zica nimic, aia de maninca in cafetaria si-au schimbat ora de masa, toti cereau lunch inaintrea lui :)

 

Buflea, nu aveti pe nimeni care-a facut o lucrare similara si va recomanda pe cineva? Gasesc ca e mai simplu si mai eficace, chair daca ar putea fi o idee mai scump.

 

Pe aceeasi lista de chestii, si a mea e 1992 :)

 

POstez si ma duc sa iau fata de la hip-hop. Mai scriu la intoarcere :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro, cu culorile e asa. Eu am fost mereu defecta pe rosu. Statement: parul, pe care l-am vopsit la 19 ani si, cu mici varatii de blond asa, si-ala de multe ori cu suvite roscate, nu l-am schimbat. Haine, pantofi, genti, bijuterii, tablouri, faianta. masina, casa pe dinafara. Toate nuantele, de la cyclamen la visina putreda. Cind nu era rosu, trebuia sa fie portocaliu. La polul opus, au fos mereu gri si albastru. Si mov. 20 de ani n-am avut nimic gri, nimic. N-am cumparat o casa misto pentru ca era gri pe dinafara. Samd, samd.

Acum doi ani m-am sesizat ca incepe sa ma intereseze albastrul. Acum un an, m-am trezit ca ma uit in jur si tot ce e gri devine placut. Acum sint turbata, tot ce e gri e minunat. In paralel, rosul ma perturba. Pur si simplu, nu mai imi trebuie rosu.

 

Ma uit in oglinda si ma intreb ca culoare sa-mi pun in cap. Ceea ce ma ingrijoreaza, pentru ca mi se pare ca rosul ala era practic personalitatea mea. Metaforic, spuneam mereu ca eu pe dinauntru am culoarea rosie. Ca ard. Ca traiesc mai intens din cauza acestui rosu de care eram inconjurata. Gri a fost mereu culoare non grata in creierul meu, mi se parea ca te pune la pamint, ca te trage in jos, ca e o culoare mult prea sobra pentru cit sint eu de rosie.

 

Asa ca ma intreb si eu ce trebuie sa se intimple cu o persoana ca sa schimbe complet paleta de culori in care traieste. Si am ajuns la concluzia ca in afara de hormonii care ma bintuie, alta cauza n-am. De-aia zic; e posibil ca schimbarile astea hormonale de pe la 45 plus sa fie atit de profunde incit sa iti schimbe gustul pentru culori?

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...