Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Carolinah, sotul se lupta cu un carpal tunnel sever la ambele miini. In mod normal, chirurgul a recomandat 2 interventii: la fiecare mina facut in acelasi timp incheietura si cotul. Asigurarea a refuzat pur si simplu si am ajuns la 4 interventii separate. Total aiurea pentru in loc sa plateasca operating room costs si anestezie de 2 ori, platesc de patru ori. Cum naiba au hotarit asa mi-e peste puterile mele de intelegere. Ne chinuim cu el de la inceputul lui februarie...a facut si ceva scar tissue la mina dreapta si il necajeste rau. face physical therapy de 3-4 ori pe saptamina: masaj, exercitii, ultrasound, heat...o groaza.

Pfui, ce rau, vai ce rau imi pare, ce prostie de boala si asta! Si ce chinuitoare! Operatiine au o prognoza buna, sper! Cit despre asigurare... mare timpenie!

 

Tu de unde stii de reumatism la coloana, cum vine aia?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Simonna, ce interesant mi se pare ce spui tu acolo! Nu stiu daca sa fie schimbarile hormonale sau poate, pur si simplu, ti s-a luat de la atata rosu! Te mai si saturi, nu?

 

Apropo de culoare de par, eu eram decisa ca la 40 de ani sa ma tund scurt si sa-mi fac parul gri. Insa il aveam lung si blond, imi luase ceva ani sa-l cresc, mi-a fost mila. Insa mie-mi place de mor parel tuns f scurt si vopsit gri metalizat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello fete, ce mai faceti ?

La mine la serviciu ca la nebuni, foarte multe comenzi, ptiu! sa nu cobesc ! [fri]

Simona, foarte mult rosu ! Niciodata n-am putut purta asa mult rosu, la mine culorile preferate sunt albastru, maro, verde, portocaliu, cu nuantele resp. Rosu doar in accesorii, imi amintesc de o poseta rosie pe care am purtat-o pana s-a facut praf, imi placea enorm.

Ant, imi pare rau ptr boala sotului . [pup] Suna groaznic atatea operatii. [ascuns]

Buflea, ma bucur ca copiilor le place Romania. Iar cu matematica [fri] , ce sa spun, Alex a mea zice ca ii place matematica de la scoala ca este mai usoara decat cea de acasa. [:-)))] [:-)))]

In ceea ce priveste cartile, noi i-am citit de mica zilnic povesti si eu am renuntat dupa ce a invatat sa citeasca, dar ta-su nu vrea sa renunte. El ii citeste seara Jules Verne acum, asa ca lui Alex nu prea ii mai plac cartile de copii mici. [batcap] [clo] Are 8.5ani. [flo2]

Ptr Flavia incearca Agatha Mistery - Steve Stevenson , personajul principal este o fetita de aceea poate lui Alex al tau n-o sa-i placa. Sunt 5vol, grozave.

sau, Sally Gardner - sunt mai multe la voi, la noi au fost traduse doar 2: Operatiunea Iepurasul si In coada de peste, tot o fetita detectiv.

Mai este seria Portalul magic - Mary Pope Osborne, sunt 15 vol, subtiri, foarte frumoase. Personajele principale sunt frate si sora de varsta copiilor tai, poate la plac. 

Aqai, aiurea situatie. De obicei si eu ma blochez in cazuri de-astea, dar ma gandesc acum ca in cazul tau poate ar fi bine sa-i explici doamnei de la HR chestia cu mirosurile imputzicioase, sa stie si pdv al tau. [flo2]

Carolina, durerile de urechi sunt crunte, iar otita trebuie tratata foarte bine. Cand a avut Alex otita pe langa tratamentul cu antibiotic, ii puneam pic in ochi-nas-urechi. Dr zicea ca trebuie foarte bine tratata ca sa nu lase urme. Aveti grija. [flo2]

Noi azi la birou ne-am comandat pizza. Am mancat pe rupte. Am mai chemat colegi din birourile alaturate si ne-am facut de cap. [fri] 

Mai vorbim. Pa. [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata din insoritul Denver. Sint aici pentru o vizita la un proiect foarte mare si am avut si un meeting cu angajatii locali ieri.

 

V-am cam neglijat doamnelor dar am scuza ca am fost plecata in vacanta...unde ne-am simtit absolut extraordinar. Ne-am intors acasa la vestile rele cu accidentul prietenilor nostri (de care a scris si Buflea), apoi am aflat ca am murit altcivena din familia sotului, apoi sotul meu s-a operat la nervul de la cot (operatia #3 in seria de 4). Am avut mari probleme de adaptare la fusul orar (de fapt, inca ma chinui foarte tare cu somnul...nu dorm decit foarte intrerupt: o ora doua sima trezesc si nu pot adormi la loc). 

 

M-am apucat de dulceata de visine si blueberry...am pus de visinata, am avut un mare tantrum cu baietii mei duminica dimineata si ca atare in ultimii 10 ani si-au luat un mare "grounding". Sint persona non grata acasa. M-am enervat cumplit...Barbatul este bandajat tot bratul si nu are voie sa faca cam nimic...trebuie sa tina bratul constant la 90 de grade (e intr-un soi ghips moale) si trebuie tinut ridicat)...le-am cerut ajutor sa isi faca curat in camere si in baie si sa dea cu aspiratorul (asta dupa ce am sclavit toata simbata in bucatarie fara nici pic de ajutor). Valeu, ce ochi peste cap, ce tragedie, ei au program...pe englezeste, I lost my sh*t si i-am pedepsit pe termen nedefinit. Unul are concert,unu are program la film...si uite asa stau acasa si fierb in suc propriu si normal, clocotele dau pe dinafara sub forma de comentarii non-stop. 

 

Mik, felicitari pentru examele luate!!!! Mare realizare si cred ca esti tare mindra! Nu ma pricep la inghetat oua, dar te gelozesc in continuare pentru gaini si oua. De mult imi doresc dar sotul se opune. Acum ca avem si ciinele asta ucigator, cred ca mi-a trecut. 

 

Aqai, I feel your pain. In birouri unii oameni pot fi abjecti. Am avut o situatie extraordinar de similara. Acum multi ani lucram in proximitatea unei dudui care cica era alergica la parfumuri. Si deci mi-a fost facut complaint la HR (nu doar mie, si altor colege) ca ea e alergica si trebuie sa folosim doar scent-free sapun si deodorant. Ei bine, duduia se dadea cu o putoare de parfum-spray-deodorant (un soi de Charlie de drugstore). Ea mentinea ca e singura chestie la care nu e alergica...bai...se dadea cu rahatul asta de spray in cantitati industriale. Se facea un nor in jurul ei la ora plecarii acasa (se parfuma inainte sa iasa pe usa). Hermes-ul meu ii facea rau, dar norul ala toxic si prafos ii mergea bine. Am dat-o in git pina la urma dar ne-a trebuit ceva timp sa sincronizam o plimbare "casual" a tipei de la HR pe linga biroul duduii la ora plecarii. 

 

JG, si eu ma lupt cu ocazionalele dureri de cap/migrene de imi vine sa imi smulg capul cu totul. La mine sint cauzate de reumatism in coloana si un disc cervical inflamat. Mi-am downloadat un app cu presiunea barometrica si fara gluma, la orice deviere mare (in oricare directie), ma pocneste migrena. Daca e instabilitate barometrica mare, ma omoara. Am fost la medic si normal, primul lucru mi-au prescris relaxante musculare si am refuzat. Asa ca ma oblojesc cu camere intuneca si comprese calde...sint la stadiul baba!

 

 

Antmill, welcome back!

 

ce situatie tampita cu 4 operatii! sper sa treceti prin ele cu recuperare cat mai rapida si cat mai usoara. cateodata astia de la asigurari in cu mintea in plop, zau asa...

 

si way to go pt dat militaria din pod! cateodata, nu ai alta solutie....

 

mai, ce naspa si colega aceea a voastra, pai ea sa-si continue nestingherita obiceiurile si voi va puneti toata viatza on hold...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aqai imi pare rau de situatia asta penibila prin care treci.

daca te afecteaza prea tare si chiar nu vrei sa reduce un pic parfumul,  as cere HR ului o parere in plus.

daca mai e o alta persoana care considera ca parfumul tau e prea puternic...nu cred ca ai altceva de facut decit sa-l reduce.

dar daca se dovedeste ca doar acea persoan are problema asta ...nu mai e problema ta...decat din politete si consideratie pt ea sa stai la o oarecare distanta.

 

de cind povesteai cu usturoiul si mirosul indian...asta mie mi s-a parut extreme. nu aveti sala de mese? asta nu stiu cum as putea accepta. mie mi se face greatza rau de la anumite mirosuri.

mirosul greu de mincare in birou cred ca e mai important decit un parfum .

 

 

oh, michelle, eu sunt destul de constienta ca am niste obiceiuri mai europene, asa ca mereu colegelor mele cu care lucrez des le spun sa nu se sfiasca sa imi spuna daca se simt deranjate de faptul ca port parfum.

 

am facut asa din primele luni de munca, pe cand m-am prins ca una din colege facea niste crize de stranut, pana la urma ne-am prins ca era de fapt praful si faptul ca unitul ei de aer conditionat nu fusese curatat de ani de zile. ne-am dat peste cap atunci sa aflam ce o facea sa stranute, parfumuri, cosmetice, praf... hair sprays ... totul a incetat cand i-au curatat aparatul ala.

 

dar am ramas cu obiceiul, sa verific periodic, ca am zis ca deh, eu sunt obisnuita cu parfumul, poate nu imi dua seama ca ma dau prea tare. si mereu mi s-a s[us ca parfumul meu nu se simte decat daca se apropie foarte tare de mine si ca nu e deranjant.

 

de aceea sunt asa revoltata pe faza asta, acum, si in felul in care s-a pus problema.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, ce fain de voi cu vacanta! Ma bucur ca v-ati simtit asa de bine.

 

Insa restul v-a cam izbit! Ce-a patit sotul la cot? De ce se opereaza?

Si eu am pedepsit-o pe asta mica a mea (mai degraba pt modul cum vorbeste cu noi, decat pt ceea ce face sau nu face) si ea s-a enervat si a comentat mai rau (absolut tot circul cu prietena ei de fata, desi ii spusesem ca rufele se spala in familie, so to speak).

 

Ca atare i-am prelungit pedeapsa cu inca 1 zi. Sa vezi ce liniste s-a lasat. A 2-a zi a venit si a zis: mersi, mami, ca m-ai pedepsit! Chiar sarisem calul... Am belit ochii la ea, iti dai seama.

 

Abia astept sa merg joi cu cea mica la medic, sa-i iau rezultatele de la exudatul din ureche. A avut o otita crunta, a luat 14 zile (14!!!) antibiotic, never ever in viata ei nu s-a intamplat asta. Si am dormit cu ea cateva nopti la rand (alta chestie care nu s-a mai intamplat nici macar cand era bebe) ca o durea atat de tare urechea, ca plangea. Asa mare cum e, la 11 ani, stateam cu ea in pat sa ma stranga de mana cand o injunghia de durere. N-am mai vazut asa ceva.  O durea si daca o mangaiai pe lobul urechii! S-a lovit din greseala cu mana cand se pieptana, a urlat si a plans de am zis ca ne reclama vecinii. A trebuit sa-i dam pana la urma picaturi de metamizol, ca ibuprofenul era frectie.

 

 A terminat cu antibioticul saptamana trecuta, dupa ceva zile i-a luat exudat si joi ma duc sa vad daca nu mai are nimic. Dar banuiesc ca e ok, ca nu mai are niciun disconfort. Insa am ramas cu un stres...

 

 

oh, carolinah, ce dureros!!! eu si fii-meu cel mare suntem buni prieteni cu otitele, o inteleg exact pe fata ta!

 

stii ce ne ajuta pe noi? incalzim sare, punem in prosop si stam cu prosopul ala la ureche. caldura aceea degajata ne ajuta mult. poate merge si la voi? ca de alrfel e crnt, crunt crunt.

 

sanatate multa. sa ne spui ce zice doc joi.oh, 

 

sh....t! mi-am adus aminte. eu asa am patit cand am facut oreion. si mi se umflase vag partea stanga - obrazul. ati verificat de oreion?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, eu sunt perplexa ca asa ceva se poate intimpla. [smulgpar]

 

Ant, sanatate sotului. E tare ciudat sistemul de sanatate la voi in State.

Asa, ca te-am prins sa te iau la intrebari [:)] : anul trecut in State intr-o zona cu poduri acoperita si un muzeu de vinatoare ne-am oprit si am vazut un copacel care facea afine (blueberry). E ceva care creste natural ? E o varietate altoita ? (pe aici afinele se gasesc in tufe la maxim 30 cm de sol).

 

Carolina, e bine sa faceti analize complete ca porcaria sa nu recidiveze. se pare ca durerile de urechi e ceva mai mult decit crunt.

 

Azi am fost cam pleostita, asa fara motiv. Sper sa-mi treaca.

 

 

Mik, cum e ziua de azi? e mai buna? sper ca da!

 

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata mea de vara,

 

Simonna, care este draga “parfumul de baba de Canda” ? … [:-)))]

 

Eu nu am o culoare preferata.

Nu am avut niciodata … adica ceva care sa imi doresc sa apara in orice ma inconjoara. Cu toate astea, am parul rosu de 20 de ani si asa voi muri, cu el rosu [:)]  … imi place foarte mult contrastul asta de par rosu – piele alba – ochi albastrii …si eu le am pe toate. Nu imi place insa parul “morcov”, adica rosul ala natural … imi place rosul meu, culoarea vinului si/sau poate o nunata mai deschisa.

 

In contrast cu Carolina, nu imi place deloc griul metalizat. Mama mea, dupa moartea lui taica-meu, a avut o perioada in care nu a mai vrut sa se tunda, sa se vopseasca, sa nimic … noroc cu sora-sa de la Piatra Neamt, ca a casunat pe ea, a adus coafeza acasa, a tuns-o, dar nu au putut sa o convinga sa isi acopere parul grizonat … drept urmare au ajuns la compromisul gri metalizat. Nu e rau, adica e infinit mai bine decat deloc …dar eu cred ca griul asta imbatraneste sau, in cazul maica-mii, care nu mai e tanara, ii accentueaza varsta. Mama este o persoana foarte activa, foarte energica, vorbeste mult si foarte sigura pe ea – zici ca detine adevaruri absolute, se agita mult, am convingerea ca daca s-ar vopsi orice alta culoare in afara de blond sau gri, ar arata mai tanara, cu 5 ani cel putin.

 

Cat despre parul lung, eu am prejudecati in ceea ce-l priveste.

De ex nu imi plac persoanele in varsta cu parul lung, asa cum nu imi plac persoanele tinere cu parul scurt … nici cele peste 40 de ani nu le vad cu parul pana la brau. In capul meu, fara nici o explicatie logica [:)] , parul lung, in vant sau in coada, se potriveste tineretii …dupa 40 de ani parul se scurteaza pana pe la umeri …nu mai scurt ca se trece bariera de varsta [:)]  …dupa 60 de ani, se scurteaza de tot.

 

De fapt bat campii, pentru ca mai conteaza si cum ai fata, cat par ai in cap, ca sa stii cum il porti. De ex, eu nu ma vad la 60 ani cu parul scurt, pentru ca am o fata rotunda si mare care trebuie neaparat acoperita de par. Poate doar daca slabesc vreo 30 kg si mi se strange fata la jumate, sa dau vreo sansa tunsorii scurte.

 

Si ca veni vorba de slabit … am descoperit si eu roata [:)] , respectiv aceasta aplicatie “My FitnessPal” ... in care poti baga tot ceea ce mananci ca sa ai asa o idee despre cate calorii consumi pe zi. Spun ca am descoperit roata, pentru ca stiu de aplicatia asta de cel putin 2 ani, dar mi se parea asa incomod, imposibil si obositor sa evaluezi tot ce mananci. Ei bine, nu este …am gasit in dictionarul de calorii al aplicatiei inclusiv mici, ardei copti sau mancare de mazare [:)] .

Habar nu aveti ce revelatii negative am avut cand am vazut cate calorii mananc pe zi, in conditiile in care incerc sa mananc sanatos ...ceea ce imi confirma banuiala ca eu nu mananc crap, dar mananc mult.

 

De ex am descoperit ca o lingurita de ulei de masline are 120 calorii si eu pun cam doua lingurite (daca nu mai mult) in salata, inainte de otet sau zeama de lamaie …si asta este cel mai putin caloric dressing care poate fi folosit ...  in conditiile in care un mango are 110 calorii si e si mare si bun si dulce. Nu stiu cum sa inlocuiesc uleiul asta de masline, mi se pare asa de caloric si atat de caloric …mai bine mananc mango sau cirese (20 cirese = 100 calorii) decat sa imi fac salata.

Deci nu neaparat pentru slabit, dar ca si control, va recomand aplicatia asta – e gratuita, pare ca are caloriile oricarei mancari, e geniala ...

 

Si ca am vorbit de mango … am cazut in admiratia acestui fruct. E sezonul lor acum …mie imi plac rau alea galbene (ataulfos mango) - costa 44c bucata, e atat de aromat, de bun si de dulce, o minunatie. Cel mai greu cu mango mi s-a parut curatatul lui, pana cand am vazut pe youtube cum se curata sitaie fructul fara sa te mozolesti pana la coate.

 

In alta ordine de idei, voi ati auzit de acest nou joc – Pokemon Go ? Frate, e isterie pe aici pe la mine …nu stiu copiii, dar adultii ? Domane ce nebunie … toata lumea vaneaza pokemoni din astia … Se instaleaza pe telefon si este un mix-match intre lumea reala si o lume virtuala. Iti apare pe telefon harta cu locul in care te gasesti, poti urmari cum si pe unde te misti pe harta …si in anumite locatii, apar pe telefon diverse personaje, pokemoni, pe care trebuie sa le colectezi … si merge lumea ca teleghidata pe strada, in parc, cu telefonul in mana, si colecteaza pokemoni. Cica e foarte bun ca te scoate din casa, de pe canapea si se mareste numarul de pasi zilnici … pe la voi a aparut isteria asta ?

P.S. Si cand ma gandesc ca barbatul a lucrat la compania care avea drepturile de licenta a brandului Pokemon … au avut un contract de 15 ani cu Pokemn USA si la expirarea lui nu au mai acceptat noile conditii de licenta cerute de Pokemon Company si dupa aceea au dat si faliment …iar Pokemon USA, dupa ce s-au cam balbait cativa ani, au dat lovitura acum cu jocul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dupa amiaza mea de vara,

 

In sfarsit am iesit si eu din closing …

 

Am citit inurma sidin ce imi aduc aminte spun urmatoarele :

 

Dana – Roald Dahl este si preferatul Flaviei in momentul de fata …dar Flavia are 10 ani, nu 6 …nu-mi dau seama daca Alex a ta e avansata cu cititul sau Flavia mea este in urma – ambele sunt foarte posibile. Acum in Romania si-a luat cu ea: “Charlie and the great glass elevator”, “Matilda” si “The BFG” … dar la scoala a mai citit cateva de autorul asta. Am impresia ca dupa “BFG” s-a facut film anul asta si trebuie sa iasa la cinema, sau o fi si iesit deja …

 

Alex vad ca citeste o serie de Anthony Horowitz … are la el pe vacanta Eagle Strike, Skeleton Key si Scorpia … macar sa citeasca el 3 carti in 2 luni. I-as da si Fifty Shades numai sa-l vad si eu o data ca nu se mai dezlipeste de o carte [:)]

 

Mvaiii Simonna …daca nu erau suficiente lucruri care ne uneau, atunci sa stii ca si eu am emigrat cu Sanda Marin in valiza …culmea, tot de frica sa nu murim de foame . Eu am o editie din 1992, primita la nunta si apreciata foarte mult pentru ca mama a gatit toata viata dupa Sanda Marin. Ia sa o intreb daca o mai are, a ei precis e o editie din anii ’50 ceva … O vreme, cand internetul nu era asa usual, gateam mult din ea. De multi ani insa, o am in biblioteca …daca am vreo intrebare, gasesc imediat pe net.

 

Carolino, habar nu avea de Aleve si CM … dar sa stii ca si eu am inceput sa dau rateuri exact pe la 42 de ani … imi aduc aminte ca trebuia sa plec in Romania, si acolo la mare si am luat un test de sarcina in aeroport, desi mi se parea absolut imposibil …si a fost negativ normal, eu am si trompele legate, ce Dumnezeu …stau la 42 de ani sa ma sperii de sarcini ? Mi-a zis barbatul ca am intrat in toaleta asa cu o privire dusmanoasa de a crezut ca divortez daca iese testul ala pozitiv  [:)] .

Dupa primiul rateu cam un an si jumatate nu am mai avut nimic si apoi iar rateu …si tot asa, rateuri din ce in ce mai dese …sunt semne de pre-menopauza.

 

Tot Carolina – da mai, stiam ca otitele sunt foarte dureroase …draga de ea. Dar antibioticul calmeaza repede, nu ?

 

Didi, povestea de care spui tu nu este aceea care la noi aici s enumeste “Town Mouse – Country Mouse” ? Daca e asta, tare mult mi-a placut, ai mei au facut-o si la scoala.

 

Aqai, penibila situatia cu parfumul. Inteleg sa fie cineva care e sensibil, dar nu inteleg de ce apare dupa 5 ani si face reclamatie. Nu stiu ce sfat sa-ti dau, eu nu as renunta la parfum, ce Dumnezeu, doar nu e rahat … poate sa-ti alegi unul mai floral, sa te dai mai putin. Nu stiu, eu numai de a naibii nu as inceta sa ma parfumez. As zice insa "mvai, da,da... mii de scuze, n-o sa se mai repete" si gata. Daca e sa va bateti in ipocrizii, apoi intrii in joc, cu gura plina de scuze dar iti vezi de treaba ta...doar nu o sa te dea afara ca mirosi a flori.

Chiar ca asta cu usturoiul si curry mancate in birou este dezgustatoare. Tu banuiesti ca persoana respectiva vrea sa te sicaneze ? Sau chiar e sensibila …

Ma mai gandesc si la astia de la HR – cu ce isi mai ocupa timpul frate. Mi-e mi-ar fi fost si jena sa te abordez …aia de la HR era serioasa, sau jenata de penibilul situatiei ?

 

a iesit film nou BFG weekendul trecut. Alex vrea tare sa mearga sa il vada, poate vrea si Flavia!

 

nu stiu de unde a aparut sensitivitatea asta. nu stiu cat e de reala. mme presedinta a facut un hint la un moment dat cum ca ea ar fi sensibila la mirosuri.

 

eu am intrebat-o pe fatza si a spus cada, unele parfumuri ii fac rau (probabil ca si simonnei) dar ca nu are nici o problema medicala, ca s-a cautat. deci e doar o chestie personala.

 

cu ocazia aceea, a zis ca daca ea ar avea o problema cu o persoana, ar spune persoanei repsctive ca e sensibila la parfumuri si ca rugamintea ei e ca atunci cand lucreaza impreuna sa nu mai foloseasca parfum.

 

eu am luat chestia asta ca pe o aluzie (gen bate saua...) asa ca de cate ori aveam intalniri cu ea in calendar eram atenta la parfum. insa ca ne inatlnim pe hol sau ea vine la mine in birou, nu am ce sa ii fac.

 

eu la ea in birou nu intru, (stau in usa) fiindca are o halitoza infioratoare, de asa cum ei i se face rau de la anumite parfumuri, ea ma ingroapa pe mine instant numai daca deschide gura. honestly, nu va mint. 

 

asa ca de fapt toate drumurile ma duc pe mine la mme presedinta. si fiindca ea e plecata pt vara, e cu atat mai evident ca ce mi-a spus tipa de la hr, cum ca am fost dimineatza in biroul cuiva si acolo s-a simtit si dupa ce am plecat, a fost doar o minciuna sfryuntata. tind sa cred ca mme presedinta i-a dat sarcina sa "deal with me" cat timp ea e plecata.

 

tot asa imi explic si de ce e asta acum o problema. fiindca abia in ultimul an am inceput sa lucrez frecvent cu mme presedinta, pana acum nu lucram direct cu ea. 

 

dar precum spun, mi se pare o miralnie cum au pus problema, mi se pare abuz cata vreme nu avem o politica in firma si cata vreme ea are o problema de preferinta si nu una medicala. si daca mai adaug si respiratia ei oribila, va dati seama ca sunt revoltata la culme. DAR, cata vreme ei nu recunosc de unde vine problema eu nu am recurs.

 

asa incat pentru sanatatea mea mentala continui sa ma dau cu parfum :) de la distanta mainii, in zona abdomenului. deci cam de la un metru distanta, un fas un loc de doua (cum faceam pana acum) si intr-o zona in care daca cineva il simte e clar ca mi-a incalcat orice limite de spatiu personal si pot sa dau eu cu ei de pamant.

 

si daca doamnei pres. nu ii place, sa faca bine sa vb cu mine numai la telefon sau din usa biroului, cum fac eu cu ea, ocazie cu care ma salveaza si pe mine de criza inevitabila de ficat bila si tot ce se poate care ma cuprinde in secunda in care incepe sa vorbeasca.

 

am zis.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Aqai, vin si eu din perspectiva persoanei care n-are o alergie diagnosticata la parfumuri ci discomfort la mirosuri si dureri de cap la anumite parfumuri. Sapunurile lichide pentru barbati si multe aftershave-uri imi ramin in git, le inspir si trebuie sa ies la aer, ma sufoc, ma rog, nu pe bune, ca eram moarta pina acum :), si parfumul ala de baba de canada, este unul, il stii sigur, de cite ori treci pe linga o baba in Sears e evident, ala imi da dureri de cap. Asa ca problema exista, chestia e ca nimeni nu ma crede, toti isi dau ochii peste cap si zic ca ma fandosesc eu, asta ma cam enerveaza.

 

 

 

 

eu te cred, si eu am aceeasi reactie la numite parfumuri, pe care evident nu le port.

 

insa am facut taraboi exact o singura data, cand deja intr-un spatiu comun (adica receptia plus 4 birouri care se deschid in receptie) 5 oameni isi aduceau slow cookeryl sa isi gateasca lunch-ul cald si numai bun de gata la 12.

 

ce mama naibii, e birou, totusi.

 

in rest, pt orice altceva, mirosuri personale, parfumuri care imi displac profund... m-am abtinut. probabil am avut si noroc, fiindca nu am fost nevoista sa imaprt un birou cu o astfel de persoana. ar fi fost mai greu sa tac, cred, daca as fi impartit spatiul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...