Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buna dimineata si de la cafeaua mea insorita,

 

Lea, este adevarat ca traim intr-o lume trista, perturbata, plina de prejudecati si nedreptati laolalta. Nu ne putem lauda ca lasam o lume mai buna copiilor nostri, din pacate. Cu privire la starea de spirit, eu cred ca toti ne lovim cu asa ceva intr-un anume punct din viata si in opinia mea atunci ne regasim cumva. Incearca ceva nou sa canalizezi energia asta inmagazinata. Poate yoga? Meditatie? Un curs de ceva (orice)? Mintea trebuie stimulata mereu...cit traim invatam.

 

JG, reunire placuta cu prunca! Le prinde bine si copiilor si parintilor cite o tabara ocazionala! 

 

Dana Vio, sa iti fie de bine cafeaua si spor la harababura. Si eu am in plan azi sa ma infig in camara (impropriu spus camara ca eu am doua dulapuri in bucatarie unde stochez multe chestii la gatiti) ca s-a produs in ultimul timp un balamuc imens. Se baga cel mic peste mine la bucatarie mult de tot in ultima vreme si lui ii este lene sa mearga la camara din garaj sa mai ia una-alta asa ca le aduce pe toate sus si le arunca in dulap cu furca. Normal, dulapul se inchide si nu vezi harababura, dar cind il deschizi: JALE!!!!! Nu ma pot plinge prea mult ca totusi gateste dinner seara. Acum face si voluntariat full-time...sa vedeti ochi pste cap ca el vine de la munca si se apunca de gatit :) :) :) :) Nu il pune nimeni sa gateasca dar trebuie sa "simtim" adinc "sacrificiul".  [:)]  [:)]  [:)]

 

Ce faceti in weekend? Eu sint incintata ca azi am half-day, miine ma duc la coafor iar duminica nu am in plan nimic. Planuri cu "nimic" sint senzationale pentru mine [pk]  [pk] Se aglomereaza weekendurile viitoare insa asa ca imi voi face safteaua duminica sa lenevesc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

'neatza.

 

a plouat si aseara. s-a dus canicula. avem 25 de grade placute afara.

 

m-am bagat in pat la 8 si am lasat copiii sa joace monopoly si sa citeasca colt alb cu maica-mea. numai bine ca la 9 i-a apucat iar foamea, si povestitul, si mie imi picau ochii de somn dar am stat cate vreo 40 de minute cu fircare la povesti. iar m-am culcat pe la 11.

 

in fine. am reusit sa mergem la sala azi. mergem amandoi. eu sa fac muschii la picioare, precum a distat doctorul, el sa faca bicepsi mari :)

 

in weekend planuim inca o raita pe la sala, sa ducem cainele la apa si doggie park si sa ajungem si la plaja.

 

si cam atatat....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

JG stii cumva daca elefant livreaza si in strainatate?

 

Ma bag eu cu un raspuns [flo2]

 

Elefant livreaza si in strainatate. Nu e scump transportul, doar 50 lei, iar comanda ajunge in maxim o saptamana.

Eu am fost asa fericita cand l-am descoperit ca am inceput sa-l tot laud pe la romanii de pe aici. Nimeni nu mi-a impartasit entuziasmul... [:-)))] [:-)))] [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata mea de vara sufocanta si umeda,

 

Din urma …

 

Papelusco, ai dreptate cu caloriile iaurtului  … vad ca un iaurt, un cup are in jur de 100 calorii, deci o lingurita trebuie sa aibe mult mai putin …oare cat ?

 

Simonna … deci inteleg ca mirosurile lui Axe, care sunt destul de puternice, iti plac …dar nimic altceva ? Cum sa schimbi mai lenjeriile ca miroseau a detergent ? Pe masura ce va citesc, incep sa realizez ca poate reclamatia primita de Aqai o fi fost indreptatita, doar modalitatea de abordare gresita.

Tot Simonna – discutia cu proteza si dintii ma intereseaza si pe mine, pentru ca barbata-meu are o paradontoza avansata si 2 dentisti la care a fost au spus ca nu se mai poate face nimic, in afara de implant …prin urmare, in stilul caracteristic a barbatului, a bagat capul in nisip, a fugit de problema si nu face nimic …asteapta sa ii cada. Si probabil curand o sa-I cada … Exact ca si amica ta, implant pentru toti dintii de jos este imposibil financiar. Eu personal, de dintii lui, mi-as schimba casa [:)] …
Si daca isi pune proteza, ce ? Eu traiesc cu el si cu proteza. Ce n-o sa mai poata face daca are proteza ? Nu mai poate face sex  ? Ca asta poate nu-mi convine  [:)] … nu mai poate sparge nuci in dinti ? Asta nu ma intereseaza … care este exact problema impotriva protezei ?

Soacra-mea, a carei dinti barbatul ii mosteneste, are proteza si sus si jos de pe la 50 de ani si spune ea, ca la ce probleme a avut cu dintii naturali, proteza este raiul de pe pamant. Mama are si ea proteza, de pe la 65 de ani …si la fel, pare ca e ok. Parca totusi mesteca altfel si prefera mancarurile moi ...

Chiar trebuie sa platim juma de casa pentru niste dinti ?

 

Alta solutie ar fi implantul in Romania, unde nu e gratis dar este macar de ordinul miilor … nu ar parea imposibil, daca ai vara libera ca Fleur … dar 2 saptamani la interval de 6 luni ar insemna 4 saptamani de concediu pe an, an in care nu iti mai poti lua nici o alta zi pentru nimic – o urgenta cu copiii, o serbare la scoala, un concert, un premiu …In plus, la multi dinti, cum are barbata-meu si poate si prietena ta, nu stiu daca nu exista mai multe pericole, de infectie,de inflamare …

 

Apropo de turismul dentar, de doi ani cam asa fac si eu ..imi scot nervii aici, ca ma gandesc ca au astia aparatura si daca e sa se infecteze ceva, ma pot duce inapoi la ei ...si imi fac coroanele in Romania. Ies cam la jumtate de pret.

 

 

Lea, si mie imi place mult, mult Coco Madmoiselle, dar iar mi se pare ca e un parfum puternic …sau poate pentru ca am eu parfum si nu apa de cologne mi se pare puternic ? Oricum are un miros foarte sofisticat si luxos mi se pare mie …tu il porti pe santier ? Ca eu il pun numai la ocazii, vizite …e superb

 

Dana, da – eu am vazut Interstellar. Precis am scris pe undeva pe la filme de el. Nu pot zice ca mi-a displacut, dar imi aduc aminte ca din prima vizionare nu am inteles mare lucru … a trebuit sa citesc pe net despre script ca apoi sa pun cap la cap subiectul filmului. Nu imi plac filmele care ma pun sa studiez pe net …sunt cam “shallow”, se pare ca imi trebuie mura-n-gura sau ma rog, asa, putina logica, dar putina, cat sa nu fie nevoie sa studiez science pe net.

 

Antmilo, am citit ca te-au enervat niste visine si le-ai facut dulceata ? Tocmai m-am uitat aici la mine si cica au fost putine rau si le-au cules la sfarsitul lui Iunie ? Cum mai visine in iunie ? Cred ca am pierdut tura anul asta …nu ca as vrea sa fac dulceata, dar parca niste visinata nu mi s-ar strica in camara. Si in plus, mie imi plac si asa, fresh …

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, in sfarsit am semnat un contract cu unii, sa ne darame si reconstruiasca scarile de afara, de la intrarea in casa ... sunt de caramida, vreau sa puna limestone si mai pun si doua coloane care sa sustina un mis acoperis deasupra lor ...ca sa fac casa cat mai "colonial".

 

Cu ocazia asta am descoperit ca la mine in zona, businessul de paving este detinut de albanezi ...5 companii au venit dintre care 4 erau albaneze. I-am luat pe cei mai ieftini si am emotii. Mi s-a parut ca baiatul ala s-a cam repezit cu pretul, cred ca a estimat scarile dar coloanele alea, mamaaa ... vad ca sunt de lemn, de aluminiu, de fibra de sticla. Asta nu a zis nimic ...acum ma bate o banuiala ca habar nu are si o sa ne mai ceara bani cand o fi sa le cumpere si sa le monteze. Nu numai asta, dar daca habar nu are, inseamna ca nici nu prea a montat coloane ...o stii sa le puna ?

 

Ce nu mi-a mai placut la el a fost ca in ziua cand a venit pentru estimare, a zis ca vine la 7 si a venit la 8:00. In ziua cand am semnat contractul, a zis ca vine in jur de 7 si a venit la 8:30 ... Ieri a zis ca ma suna azi sa imi spuna cand se apuca, sa vada care e schedule cu lucrarile ...si am emotii ca nu ne mai suna. Si barbata-meu asta, s-a apucat sa le spuna ca noi nune grabim, ca avem pana in Sept si ca el prefera sa faca treaba buna dar mai incet, decat repede si prost ...

 

Evident ca aseara m-am contrazis cu el ... sa vedeti ce vaiete imi vor curge din taste aici, cand se apuca astia de lucrare si o sa vina barbata-meu sa masoare fiecare linie dreapta ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buflea cateva sfaturi...

ai grija in contract sa fie mentionata lucrarea cit mai in detaliu.

 

 sa fie mentionat fiecare step (darimare, construire, numar de trepte/coloane...slefuire...si tot ce include proiectul.)

 

e foarte imp sa fie mentionate materialele care le vor folosi, si pretul sa fie specificat daca e inclus in lucrare sau platiti separate.

 

nu stiu cum e la tine...dar aici daca un contractor nu plateste pt materialele cumparate, furnizorul daca nu isi plateste banii , poata sa ceara de la  ownersa-i dea bani...

eventual sa ceri contractorul sa arate ca a platit pt material...asta e de fapt obligatia lui per code.

 

sa aveti desen facut ...

 

va trebuie permis de la oras?

 

sa specificati dateline...e imp. ca altfel va poate tine fara trepte mult si bine. iar daca nu se tine de cuvint sa scrie in contract ca nu isi vor primii bani...ori ca ii veti da afara ori ca le luati din bani...

cereti garantie...ca sa nu va pomeniti ca vi se crapa treptele dupa un an...sa fie specificat ca daca se intimpla ceva vin si repara gratis...

 

la sfirsit sa ii puneti sa dea in scris ca totul a fost platit in full de catre voi si nu mai aveti nici o dataorie.

sa faceti copie dupa actele  contractorului, DL si contractor licence #...de fapt asta treb sa fie pe invoice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valeu Michelle ...

 

Nu ne trebuie desen, permit, pentru ca scari am ...el nu face decat da la o parte caramizile mele, crapate si/sau sparte si pune caramizi noi. Pe trepte pune limestone, de care acum nu am ...

 

Problema si emotiile le am intr-adevar la coloanele alea ...a scris in contract de ele, nu a scris insa ce fel de coloane ...pentru ca, banuiesc eu, ca nici el nu stie ...aseara cand m-am uitat pe net, am vazut si eu ca sunt de mai multe feluri.

 

In fine, m-a sunat acum 1 ora si a zis ca se apuca de maine ... asta e o surpriza placuta. Nu ma asteptam si ma bucur ca maine e sambata si suntem acasa, eu ca eu, dar barbatul ...cred ca o sa faca scarile sau o parte din ele maine si nici nu ploua in weekend. Am emotii de fapt si mi-e sila de sentimentul asta ca nu o sa faca treaba buna ...am asa o prejudecata in cap ca nu exista contractor cinstit si bun. Orice am face, o sa fim nemultumiti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am inteles...

 

vezi ca se gasesc columne si pe amazon...nu sunt prea scumpe...

 

asta sunt din fiberglass:

https://www.amazon.com/Endura-Stone-Tapered-Paint-Grade-Capital-Diameter/dp/B018AK7BW6/ref=sr_1_7?s=hi&ie=UTF8&qid=1468618838&sr=1-7&keywords=columns

 

 

sa foloseasca ciment bun la caramizi, cu care sa le cimenteze...sa nu se crape , sau sa se dezintegreze repede....

cu limestone...daca nu ai, nu cumperi, nu terminati proiectul in intregime ?

 

nu e cine stie ce proiect , nu are de ce sa-ti fie teama....sunt doar niste scari de reparat...si cu 2 columne gata facute.

 

 contractori cinstiti sunt greu de gasit...dar cand e proiectul mic nu prea are ce fura. treb doar sa stati cu ochii pe ei, sa nu faca cirpaceala ca sa termine repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi la cafea [cit]

Ati vazut ce se intampla in Turcia ?  [zirea]  pe langa ce s-a intamplat la Nisa incep sa cred ca închiderea granițelor nu este deloc un lucru rău.  [zirea]

Am pus acum dulceata de visine la foc, miroase divin in casa. 

Alex isi spală păpușile in chiuveta din baie.  [:D]

Eu ar trebui sa fac curat, dar nu prea am chef. Diseară este un nou teatru, sper sa nu ploua ptr ca este afara, sa-l putem vedea. 

E rece acum la noi, 23grC, ieri a plouat cu fulgere multe, nici nu-mi amintesc sa fi vazut vreodată atâtea fulgere. 

Plănuiesc  [zirea] sa zugrăvesc sapt viitoare bucătăria si holul. Nu vreau sa aduc un profesionist ptr ca nu trebuie reparat nimic, este doar o curățenie, plus ca zugravii ăstia iau mai multe lucrari deodată, sa nu piardă nici una, si e mult pana-i bagi in casa, vin când vor si termina când au ei chef/timp. Mie n-o sa-mi ia mai mult de 2zile cu curățenie cu tot. 

Aqai, ce fain ca e mama ta la tine, 

Antmil, si mie mi-ar place sa-mi gătească cineva.  [flo2]

JG filmele cu Narnia sunt grozave, dar incep doar de la cartea cu Leul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, pana nu uit, daca vrei sa pui coloanele alea, eu cred ca ai nevoie de autorizatie de constructie pt ca schimba aspectul casei. Ai intrebat la primarie? Esti sigura ca n-ai? Ca daca vin aia in inspectie te pun sa le dai jos si-ti dau si amenda...

 

Aqai, sa inteleg ca aveti mai mult timp de cand a venit mama ta? Good! Enjoy! Cat sta?

 

Antmil, ce fain ca fii-tu gateste pt voi! Noi am venit joi seara rupti dupa 12 ore de munca si fii-mea gatise o cina italiana delicioasa! Era masa pusa, vin rece in pahare. Superb!

 

Simonna, mi se pare cumplit ce i se intampla prietenei tale! Dar sa stii ca sora-mea are proteza pe 1/2 de gura de pe la 37 de ani si e bine mersi.

 

Lea, e o veste f buna asta cu garda comuna! Insa tu trebuie sa te decizi daca da sau nu, intr-o parte sau alta, sa-ti asumi decizia si sa-i dai inainte in directia respectiva! Faptul ca stai cu fundul in 2 luntrii iti da starea asta de nici-un-fel. E cumplit ce se intampla in lume,da, dar, acum ca i-am facut, trebuie sa crestem copiii astia cat mai bine. Si cand n-ai energie nu poti face asta. Stiu din experienta;) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...