Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Aqai, frumosi copii. Imi plac asa de mult povetile cu ei :).

 

Buflea, merci de urari. Inca nu e ziua ei.

 

Eu aseara am facut cu Maya ciocolatele pe batz. Nu am scapat de ea, dorea sa ma ajute. Bref, s-a culcat pe la 10h30. Ne-am amuzat teribil. O sa va pun oze dupace le demulez. Cat ea s-a spalat pe dinti, m-am intins pe canapea. Maya a venit, mi-a facut un masaj la cap, a pus o cuvertura pe mine si mi-a zis : mama, esti f obosita, e normal, toata ziua ai muncit si nu te-ai odihnit deloc.

 

Didi, ce reteta complicata de tort, fac un pandispan marmorat cu nutela si pepite e cioco, care are un succes nebun de fiecare data. Nu are sens sa ma complic, ca nu mananca.

Mayei ii voi face de ziua ei adevarata un tort cu zmeura, acelasi care il fac de cand era mica, si pe care il vrea in fiecare an.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Al meu a fost ca Flavia intre 8 si 13 ani. Deci nu gras, dar la limita intre normal si grasut. Ca nici Flavia nu e grasa, doar ati vazut poze! Am fost cu el la doctor sa fim siguri ca nu pune mai mult, i-am tinut evidenta la ce maninca si doctorul a spus ca maninca foarte echilibrat, dar trebuie sa reduca portiile putin. Insa ne-a asigurat ca e un copil foarte normal. Noi nu avem nici acum, nici atunci dulciuri in casa, iar junk food-ul aproape inexistent. N-am mai apucat sa-I controlam portiile pentru ca dupa 13 ani a crescut mult in inaltime si a slabit dramatic as spune, acum e in partea de jos a normalului, mai are un pic si e subpoderal. Asta fara sa faca sport (cit a fost mai plinut a facut mult sport), sau sa reduca protiile. Din contra de cind e asa slab numai junk maninca, ca nu-l mai restrictionam cum faceam cind era mai grasut. Deci doar reduse putin portiile si restrictionate dulciurile si junk foodul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coca, ce antenta e Maya! Mi-a placut tare povestioara.

 

Letitia, foarte buna abordare:) adica si eu as face la fel.

 

O sa va scriu mai mult de la fizio. Sunt curioasa cum o sa fie azi, ca aseara nu-s cum mergeam cu capul in nori si am cazut. Cu genunchii direct in beton. Acu' pe langa inflamatia lor normla, mai is si umflati si vineti. Oh well. Si asa e prea frig in birou sa ma despart de pantaloni.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello stimate doamne,

 

 

Si pentru ca v-ati amuzat asa de tare de intamplarile socrelului, sa va mai spun una tare de tot. Acum 3 ani a venit singur la noi, fara socrela. Ajunge la O'Hare, trece de controlul pasaportului, de vama, toate bune, isi ia bagajul de pe banda rulanta, apoi ne reunim la iesire pasageri. Fericire maxima ca trecuse cu tot plafarul (noi cerem mereu sa ne aduca tarhon murat la borcan, (aici este tare scump ), cimbru, leustean, stiti voi:)

Ajungem acasa, dam noroc cu o bere, ne povesteste cum a fost drumul, etc, apoi da sa desfaca bagajul mare, cel de cala. 

Na dracie ca nu se deschide. Si ne uitam si cercetam pe toate partile valiza buclucasa. Si gasim intr-unul din buzunarele exterioare o scrisoare de la Ambasada SUA catre un ofiter din Kirghistan,  Hristo B (e fictiv).

Deci socrelul luase valiza unui ofiter (capitan sau maior nu mai sunt sigura ce era) care mergea la o conferinta in Florida. Era si numarul de telefon al hotelului unde sta si durata sederii (cam 5-6 zile).

Vreau sa va spun ca ne-a lovit pe toti un ras isteric imaginandu-ne cum bietul ofiter nu are uniforma de gala cu el sau chiloti de schimb.

Am sunat la hotelul respectiv sa ii spun omului ca valiza lui a facut un extra stop la Chicago, nu l-am gasit si am lasat mesaj la receptie.

Am facut iar un trip pana la aeroport sa ducem valiza buclucasa si am luat adevarata valiza acasa. Tot plafarul era intact:)  Cred ca nu este reuniune, petrecere sa nu pomenim de patania asta si sa ne amuzam copios:))

 

[:-)))] , [:-)))] , [:-)))]

 

Dar erau identice valizele ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu a fost ca Flavia intre 8 si 13 ani. Deci nu gras, dar la limita intre normal si grasut. Ca nici Flavia nu e grasa, doar ati vazut poze! Am fost cu el la doctor sa fim siguri ca nu pune mai mult, i-am tinut evidenta la ce maninca si doctorul a spus ca maninca foarte echilibrat, dar trebuie sa reduca portiile putin. Insa ne-a asigurat ca e un copil foarte normal. Noi nu avem nici acum, nici atunci dulciuri in casa, iar junk food-ul aproape inexistent. N-am mai apucat sa-I controlam portiile pentru ca dupa 13 ani a crescut mult in inaltime si a slabit dramatic as spune, acum e in partea de jos a normalului, mai are un pic si e subpoderal. Asta fara sa faca sport (cit a fost mai plinut a facut mult sport), sau sa reduca protiile. Din contra de cind e asa slab numai junk maninca, ca nu-l mai restrictionam cum faceam cind era mai grasut. Deci doar reduse putin portiile si restrictionate dulciurile si junk foodul.

 

Asa ma gandesc sa fac si eu ...si o sa le dau dinner separat. Pentru ca Alex manaca la dinner tot felul de chestii nasoale - paine cu cascaval la cuptor si cu salata, mozzarella sticks cu salata, taquitos ...etc, care se fac la cuptor si miros, mai ales cand sunt calde, de mori.

 

De cand am venit de la doctor nu a mai vrut sa manance seara ...draga de ea. Am incurajat-o, i-am spus sa se gandeasca ce are pofta, si sa manance dimineata, cand se scoala. Aseara vroia pepene si i-am zis sa-l manance dimienata. Asa a facut.

Tot de doua zile bicicleste la mine in camera ...pana face 300 calorii consumate. O incurajez. Bine, e foarte posibil sa fie minunea care tin 3 zile.

 

Trebuie neaparat sa vorbesc cu mama, sa-i pasez si ei grija asta cu mancarea.

 

Iata niste poze

post-6895-0-80691800-1466173149_thumb.jpg

post-6895-0-02948700-1466173161_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am avut o zi groaznica ...

 

Alex avea ultimul meci de hockey din liga de primavara la 6:10 P.M.

Am plecat ca vantul la ora 5:00 si nu ma intrebati cumam condus printr-un trafic infernal. Cand am ajuns acasa, imi batea inima efectiv, tremuram ...nu stiu ce Dumnezeu a fost, ca nu am intalnit nici un accident, dar se mergea - se starea, se mergea - se statea. Atata slalom am facut pe toate benzile numai sa mai castig 15 secunde, incat nici sa vorbesc la telefon sau sa imi ascult cartea nu am putut.

 

Ajung acasa la 5:45 ... si fiu-meu era pe jumatate imbracat, ma astepta pe mine sa ii spun unde sunt pantalonii de hockey, ca el nu ii gaseste. Am crezut ca lesin ... Ii caut peste tot si trag concluzia ca nu ii mai are. Probabil ca i-a uitat la patinoar saptamana trecuta, cand a fost activitatea aia Skate for Daniel. Ii propun sa mergem la patinoar si sa intrebam pe acolo, ca precis ii gasim, daca nu ii gasim, sa luam unii din dulapul ala de la inchirieri ai patinoarului ...nu si nu, ca nu e timp, ca el nu se imbraca de la inchirieri, ca asta este, el nu vrea la meciul ala, ca el vrea alti pantaloni. Pur si simplu, nu am reusit sa il conving sa mergem pana la patinoar.

 

Sa nu ma certati, dar am facut o masiva criza de nervi ... adica dupa ce ca eu ma sinucid pe soselele patriei ca sa ajunga el la meci, el nu vrea sa mearga pentru ca nu are pantaloni si nu vrea sa joac ein alti pantaloni decat in cei pe care i-a pierdut sau in unii noi.

 

Nu stiu daca vi s-a intamplat vreodata, dar mie mi-a venit sa sparg ceva. L-am amenintat ca il scot de la hockey, ca nu arata interes, ca nu se uita la meciuri life de hockey, ca daca ar vrea sa joace, ce conteaza ca nu are pantalonii lui pe el, ca moda e mai importanta decat jocul ...etc. Nu si nu ...ca el vrea in continuare la hockey dar sa ii cumpar pantaloni, ca sa nu il scot, ca lui ii place ...ce sa va spun, fiecare o tinea pe a lui. Am avut inclusiv tentativa sa ii pun toate hainele inapoi in geanta de hockey si sa i le arunc la cos ...s-a agatat de geanta ...circ.

 

Nu am mai vorbit cu el toata seara ... si culmea, nici el cu mine [fal] . Ca cica eu sunt o mama neintelegatoare, care nu pricepe ca lui ii place hockeyul si vrea sa joace, dar numai in anumite conditii.

 

Nici dimineata nu am vorbit.

 

Azi primesc email ca are finala de hockey, azi la ora 6:00 P.M. Si asta tot nu are pantaloni. Ce fac ? Ii cumpar unii noi in lunch sau il las sa stea acasa pe Ipad ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, daca va intrebati unde era barbatul in timpul asta, va spun ca nu era acasa si cand a venit acasa, a rezonat cu mine in ceea ce privește interesul lui pentru sport, dar, fiecare cu ce il doare ...a inceput sa ii tina aceeasi teorie despre soccer. Ca nu se uita la meciuri live, ca sunt acum Europenele, ar trebui sa stea lipit de TV ...

 

Eu nu stiu ce pasiune e asta pentru sport cand nu te intereseaza meciurile profesioniștilor? Pe el il intereseaza numai Fifa, jocul de soccer de pe XBox ...si cica mvai, dar cate mai invata jucandu-se cu consola.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, valeu! Imi pare rau ca ati avut asa show aseara...  tough one. nici nu stiu ce as face. ai mei pierd mereu lucruri si ma scot din minti ca tot  trebuie sa cumpar altele, dar nu fac criza daca pe loc tre' sa mearga cu improvizatii.

 

eu zic ca o sa vezi cum te lasa sufletul pe tine. ca eu cred ca dac ail lasi acasa, pe tine o sa te doara sufletul mai rau. dar si sa ii iei pantaloni noi acu' la final de sezon si apoi la toamna sa te pomenesti ca nu ii mai vin....

 

stand asa si "vorbind" imi dau seama ca nu i-as cumpara pantaloni noi. vrei cu imprumutul, unii vechi, sau ce aveti la indemana mergem, daca nu nu. dar tre' s afii tu calma si impacata cu ideea, nu dupa aia sa il toci la capat ca "uite cum ai pierdut finala ca n-ai vrut sa..."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...