Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

cum zice si carolina, si la mine daca vreau sa pun ceva estetic sau chiar folositor(ceva de facut umbra- canopy/pergolas) si daca trebuie sa fie  atasata de casa am nevoie de autorizatie....mai ales daca e in fata casei...

daca modifici intr-un fel linia acoperisului iti treb permit.

in unele state si daca repair /darimi scarile si le faci din nou iti treb permit

 

s-ar putea ca documentul asta sa fie aplicabil in zona ta, verifica-l cu atentie:

 

http://www1.nyc.gov/assets/buildings/rules/1_RCNY_101-14.pdf

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata de dupa cele 2 cafele, ma pregatesc de un ceai verde acum

 

Merci BlackCat, daca nu merge cu plata extra pt livrare la elefant.ro, sa fii sigura ca apelez la tine  [:)]

Buflea, coco mademoiselle e parfumul meu principal si extra favorit si se nimereste sa-l am si cand merg pe santier [vampa] ; oricum, pe santiere ma duc 1 max 2X/ saptamana si interlocutorii mei sunt doar directorul/ ing. de lucrari sau seful de santier. succes cu lucrarile, sper sa iasa bine si solid treaba albanezilor

 

altfel noi am avut un weekend normal. sambata am iesit la "padure", la un domeniu/parc unde au zone amenajate pt gratar si multe locuri de joaca diferite pt copii (inclusiv cu apa, pt balaceala - si ni s-a confirmat ca Lea e o rata, ii place la nebunie apa). am jucat si minigolf, a fost placut. desi cerul era lejer gri, si initial ne-am cam speriat de ceva ploaie, la final a fost cald si placut, nu ne-a toropit soarele

 

ieri am facut o tura sportiva cu bicicleta cu colegul, ne-am alergat pe dealuri vreo 68km, a fost super. dupa amiaza am iesit cu copiii la soare, pe malul unui rau, iarasi la balaceala.

 

inca 2sapt, si gata, vine vacanta. sper ca Lea sa-si modifice programul de somn, sa nu mai fie in picioare la ora 6 dimineata. si sper sa avem noroc de vreme frumoasa...

 

o zi buna si vacanta placuta in continuarea celor ce profita deja  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineazta ladies,

 

noua nu ne trebuie autorizatie sa ne reparam scarile. in general, autorizatie trebuie pt modificari substantiale la casa, sau pt contructii aditionale peste anumite dimensiuni (deck, shed..) noi am avut grija sa ne incadram la "fara autorizatie"

 

tot ce am lucrat anul asta am lucrat singuri, fara contractori, fiindca pur si simplu nu merita atatia bani.

 

husbandul a facut gradinile, a facut sistemul de irigatie cu drip la gradinile de legume si la gradina de flori din fatza de la 0. a facut patio (si nu mic, cam 35 metri patrati).

 

a mai facut inca un deck mic in spatele back-yard-ului, sub brazi. cu deocamdata are doar o masa gen bar pe o laterala, dar mai are in plan sa-l extinda (e un workspace de o singura persoana, ala e biroul lui de acasa vara) si vrea sa faca si un balansoar. 

 

mobila pt patio o va face in vara asta.

 

tot el o sa refaca (dar nu suntem siguri ca mai apuca anul asta) si scarile in fatza si aleea care duce din driveway la scari.

 

mai are in plan un shed si sistem de irigatii pt curte, in fatza si in spate.

 

e foarte multa munca, insa in genera iesim la sub jumatate din ce quotes am primit de la diversi contractori. si riscul e mult mai mic, pentru ca nu avem de-a face cu toate prevederile health and safety legislation.

 

in ontario, noi ca angajaori ai contractorului general trebuie sa ne asiguram ca ei au toate procedurile si trainingurile speecifice riscurilor care li se aplica. in caz de accident de munca al vreunui lucrator, putem fi responsabili de costurile de recuperare, daca nu ne-am facut temele de casa cu ceea ce am spus mai sus. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt rupta, in ciuda cafelei. Am petrecut 1/2 noapte la Urgente cu cea mica. A fost sambata la un aquapark, apoi la film, apoi au ramas la cina si dormit la o prietena, a 2-a zi la piscina cu parintii aleia intre orele 11-14... La ora 5 ieri a venit acasa terminata ca ei ii e rau!

 

Am zis ca a facut insolatie, asa ca am racorit-o, hidratat-o etc. Seara i-a fost rau, i-a venit sa vomite, a durut-o burta, abia am culcat-o dupa ce i-am dat un No Spa. Mi-era teama de genul ala de inec tacut, nu stiu cum se cheama, in care tragi apa in plamani si nu e prea clar asta, dar au fost cazuri cand copiii au murit peste noapte de la spuma formata in plamani. Nu s-au simtit prea bine, pareau sa aiba doar o indigestie etc. Exact simptomele ei! 

 

A adormit pe la 11, pe la 12:30 am verificat-o si era ok, la 2:45 mi-a sunat ceasul si am verificat-o iar, era OK. Pe la 3 jumate a batut la usa dormitorului nostru ca ea nu poate respira!!! Sa mor! Evident ca iar m-am gandit la inecul ala. Ardea ca focul! Am scos-o afara in curte la aer racoros si i-am dat sa suga un cub de gheata, in timp ce sotul suna la ambulanta. Dupa ce l-au tinut pe ala nu stiu cat la tel (in conditiile in care a zis de la inceput ca nu poate respira copilul, da?), i-au zis ca daca avem masina sa o ducem mai bine noi la Urgente, ca e mai rapid. Well, am plecat rapid si, in graba, am tras usa dupa noi, cu cheia pe dinauntru. Nici vorba sa ma descuiem. Noroc ca era copila mare acasa, adormita, asa ca am zis ca vedem noi.

 

La Urgente au luat-o imediat, dar cica n-avea nimic. Temp doar 37.6 (mi s-a parut mie ca-i scazuse), respira bine, se oxigena corect etc. Avea o eruptie f vaga pe piele, dar pe care o are de vreo 3 zile si ii dadeam loratadina pt ea. I-au dat antihistaminice la greu, au tinut-o sub observatie, dimineata la 7 ne-au lasat sa plecam casa, dar eu tot nu stiu ce-a avut. Medicul de urgenta a zis ca probabil o combinatie de virus/soare/indigestie (ca a mancat nuggets si hamburger, adica fix ce ea nu mananca ever). Mai avea inca o stare usor subfebrila cand am ajuns acasa, si o durea rau burta, i-am dat niste ibuprofen si s-a culcat.

 

A dormit de la 7 la 13, s-a sculat bine. Zau daca inteleg...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciinele mare primeste o plimbare lunga pe zi (adica cam 2-3 mile depinzind de vreme)...in rest, se hirjoneste la maxim cu ciiinele mic. Se alearga o gramada afara in curte (noi avem curte imprejmuita complete si nu au sa fuga. Mai sint zile cind nu primeste plimbarea lunga.

 

Ransom de felul lui este extrem de calm si doarme de rupe. Nu este hyper sau distrugator. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...