Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

cum zice si carolina, si la mine daca vreau sa pun ceva estetic sau chiar folositor(ceva de facut umbra- canopy/pergolas) si daca trebuie sa fie  atasata de casa am nevoie de autorizatie....mai ales daca e in fata casei...

daca modifici intr-un fel linia acoperisului iti treb permit.

in unele state si daca repair /darimi scarile si le faci din nou iti treb permit

 

s-ar putea ca documentul asta sa fie aplicabil in zona ta, verifica-l cu atentie:

 

http://www1.nyc.gov/assets/buildings/rules/1_RCNY_101-14.pdf

 

Nu schimb nimic din aspectul casei ...nu stiu cum sa explic. Deasupra scarilor am un acoperis, canopy ii spune aici, care inainte era sustinut de niste "coloeane" de metal ...

 

Am cautat pe net, sa va arat o poza similara :

 

Deci, asa era inainte, inclusiv scarile erau asa, fara piatra deasupra si in timp, caramizile se crapasera si se miscau ...

post-6895-0-32777700-1468856801_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum, dupa ce se va termina constructia va arata ceva de genul asta :

 

Acoperisul ala mic se numeste canopy si este numai deaspura scarilor ...pe ala il aveam si inainte ...tot ce am facut a fost sa inlocuiesc coloanele alea de metal cu unele de PVC, sa pun caramizi noi pe scari si piatra (limestone) pe trepte ca sa fie mai durabile.

post-6895-0-56688800-1468856947_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineazta ladies,

 

noua nu ne trebuie autorizatie sa ne reparam scarile. in general, autorizatie trebuie pt modificari substantiale la casa, sau pt contructii aditionale peste anumite dimensiuni (deck, shed..) noi am avut grija sa ne incadram la "fara autorizatie"

 

tot ce am lucrat anul asta am lucrat singuri, fara contractori, fiindca pur si simplu nu merita atatia bani.

 

husbandul a facut gradinile, a facut sistemul de irigatie cu drip la gradinile de legume si la gradina de flori din fatza de la 0. a facut patio (si nu mic, cam 35 metri patrati).

 

a mai facut inca un deck mic in spatele back-yard-ului, sub brazi. cu deocamdata are doar o masa gen bar pe o laterala, dar mai are in plan sa-l extinda (e un workspace de o singura persoana, ala e biroul lui de acasa vara) si vrea sa faca si un balansoar. 

 

mobila pt patio o va face in vara asta.

 

tot el o sa refaca (dar nu suntem siguri ca mai apuca anul asta) si scarile in fatza si aleea care duce din driveway la scari.

 

mai are in plan un shed si sistem de irigatii pt curte, in fatza si in spate.

 

e foarte multa munca, insa in genera iesim la sub jumatate din ce quotes am primit de la diversi contractori. si riscul e mult mai mic, pentru ca nu avem de-a face cu toate prevederile health and safety legislation.

 

in ontario, noi ca angajaori ai contractorului general trebuie sa ne asiguram ca ei au toate procedurile si trainingurile speecifice riscurilor care li se aplica. in caz de accident de munca al vreunui lucrator, putem fi responsabili de costurile de recuperare, daca nu ne-am facut temele de casa cu ceea ce am spus mai sus. 

 

Mamaaa, ce de chestii a facut sotul tau ...dar se pricepe la tamplarie ? ca mie mi se pare foarte multa tamplarie ...

 

E clar ca iesi mult, mult mai ieftin daca le faci singur ... doar ca trebuie sa iti placa munca asta si sa ai ochi. Barbata-meu nu le are pe nici una, el are ochi numai la criticat [:)] .

 

Albanezii mei au terminat scarile sambata ...frateee, cata munca. Au stat de la 9:00 A.M. la 18:30 P.M., pe o caldura si o umiditate ucigatoare. Desi platesc, mi-a fost asa de mila de ei, le-am facut pizza, le-am dat limonada, apa rece cu gheata.

 

Scarile au iesit bine, barbatului ii plac, desi eu am niste nelamuriri ... de ex piatra aia, un dreptunghi, avea o margine drepata, de la taietura probabil ...si latura celalta parea nefinisata ...si au pus-o cu partea nefinistata in exterior ... eu le-am spus cand lucrau si mi-au spus ca asa se pune ...si aparent au dreptate. Uite daca va uitati si la poza care am pus-o eu, scarile pe margine nu sunt drepte, sunt asa zgrumturate ... dupa mine, ar fi aratat mult mai bine drepte, dar ce stiu eu ?

 

Dupa aia, caramizile nu par noi ... eu nu cred ca erau noi noute. Mie imi par second-hand, adica refolosite, luate de la alte constructii si curatate de mortar ... iar am intrebat si mi-au spus ca asa se pune. M-am uita in stanga, in dreapta ...au dreptate, vecinii mei au aceleasi caramizi, deloc imaculate ...dar eu am crezut ca sunt asa, pentru ca au scarile vechi asa cum erau si ale mele. Acum ma uit iar la poza pe care v-am pus-o si daca o mariti, o sa vedeti ca si caramizile din poza par "patate".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca si dreptate cu caramizile si suprafata sau asa e modelul, nu ma pricep... nu depinde de ce le-ati cerut voi?

 

in poza arata bine, mult mai bine ca inainte, sa va bucurati de aspectul nou!

 

da, la noi e multa munca de tamplarie, dar se pare ca asta e si ultimul hobby :) instructables si pinterest sa traiasca, in rest dl sot si-a luat tot soiul de unelte si tot face si desface pana ii ies.

 

pana anul trecut cred ca numai daca spuneai ca ar putea sa faca, ar fi negat vehement. dar uite ca odata ce a inceput... merge inainte :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, wow, cate chestii face sotul tau. Si mie mi-ar placea sa fac asa ceva, adica sa ajut, ca mi se pare greu sa le faci singur. Il ajuti si tu? Copiii? Foarte, foarte fain hobby!

 

E o mare satisfactie sa vezi ca ceea ce iese din mainile tale e util, frumos, economiseste banii familiei etc.

 

Ref caine, noi o scoatem dimineata la pp/kk cam 10-15 min, apoi, la ora 13 mai scurt, apoi seara o plimbare lunga, de 1 ora, 1 ora si jumatate. Insa, in perioada cand e f cald plimbarea de seara se scurteaza mult, ca nici ea nu are chef de prea multa umblatura. Dar catzeaua mea are 3.8 Kg si mananca 68g de mancare uscata pe zi:))) Se agita mult, alearga, sare pe poarta de cate ori trec cainii si pisicile de pe alee, sau copiii ei preferati, mai iesim sa ne jucam cu ea (ii aruncam chestii si le aduce) etc. Nu stiu cat e de relevant pt tine...

 

Buflea, got it, doar ai inlocuit ceva ce aveai deja. Eu aveam senzatia ca vrei sa pui canopy ala de abia acum, nu ca era deja pe casa. Mie coloanele nu-mi plac, nu-s deloc genul meu. Imi amintesc ca a sugerat arhitectul cand am facut casa si i-am zis sa-mi faca niste stalpi mai patratosi, ca mie nu-mi plac deloc coloanele rotunde. 

 

Si poate ca se pune partea aia aparent nefinisata in exterior ca sa fie mai solida. O fi tratata cu ceva. Poate ca partea taiata e mai fragila, se "roade" in timp...

 

Si caramizile pot fi refolosite sau noi, cu aspect mai vintage. Cred ca nu vei sti niciodata, asa ca bucura-te ca ti-au facut lucrarea si ai iesit decent dpdv bani si gata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

in ontario, noi ca angajaori ai contractorului general trebuie sa ne asiguram ca ei au toate procedurile si trainingurile speecifice riscurilor care li se aplica. in caz de accident de munca al vreunui lucrator, putem fi responsabili de costurile de recuperare, daca nu ne-am facut temele de casa cu ceea ce am spus mai sus. 

 

Asta este absolutely mind-blowing!!!!! Pai de unde naiba sa stiu eu, muritor de rand, de ce are nevoie ala???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta este absolutely mind-blowing!!!!! Pai de unde naiba sa stiu eu, muritor de rand, de ce are nevoie ala???

 

 

be informed. it's the law :)

 

asa am zis si eu cand m-au scolit sa fiu health and safety certified officer. ca e mind-blowing. cica ei dau tot soiul de anunturi la radio si in presa ca sa stii ce trebuie sa stii.

 

in realitate, parerea mea e ca e un fel de cum iti e norocul. 

 

legea e fff dura cu privire la safety in munca. pe vremea in care am aflat in cate feluri pot merge la inchisoare ca manager daca angajatu' baga destu-n priza, era sa imi dau demisia. am avut cosmaruri nopti la rand. apoi mi-am zis ca probabil there is safety in numbers si de aia n-au innebunit toti colegii mei inca :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, wow, cate chestii face sotul tau. Si mie mi-ar placea sa fac asa ceva, adica sa ajut, ca mi se pare greu sa le faci singur. Il ajuti si tu? Copiii? Foarte, foarte fain hobby!

 

E o mare satisfactie sa vezi ca ceea ce iese din mainile tale e util, frumos, economiseste banii familiei etc.

 

Ref caine, noi o scoatem dimineata la pp/kk cam 10-15 min, apoi, la ora 13 mai scurt, apoi seara o plimbare lunga, de 1 ora, 1 ora si jumatate. Insa, in perioada cand e f cald plimbarea de seara se scurteaza mult, ca nici ea nu are chef de prea multa umblatura. Dar catzeaua mea are 3.8 Kg si mananca 68g de mancare uscata pe zi:))) Se agita mult, alearga, sare pe poarta de cate ori trec cainii si pisicile de pe alee, sau copiii ei preferati, mai iesim sa ne jucam cu ea (ii aruncam chestii si le aduce) etc. Nu stiu cat e de relevant pt tine...

 

Buflea, got it, doar ai inlocuit ceva ce aveai deja. Eu aveam senzatia ca vrei sa pui canopy ala de abia acum, nu ca era deja pe casa. Mie coloanele nu-mi plac, nu-s deloc genul meu. Imi amintesc ca a sugerat arhitectul cand am facut casa si i-am zis sa-mi faca niste stalpi mai patratosi, ca mie nu-mi plac deloc coloanele rotunde. 

 

Si poate ca se pune partea aia aparent nefinisata in exterior ca sa fie mai solida. O fi tratata cu ceva. Poate ca partea taiata e mai fragila, se "roade" in timp...

 

Si caramizile pot fi refolosite sau noi, cu aspect mai vintage. Cred ca nu vei sti niciodata, asa ca bucura-te ca ti-au facut lucrarea si ai iesit decent dpdv bani si gata!

 

 

eu nu ma bag sa ajut decat daca e absolut musai. prefer sa ajut preluand alte chestii pe care le facea el inainte si nu mai are timp, fiindca se ocupa de imbunatatirile astea. 

 

de gen tai eu iarba in toata curtea, sau ma ocup singura de gatit, dus copii incoace incolo, cand nu mai scot camasa o mai rog pe soacra-mea ca sa fie si copiii dusi, si casa curata si mancarea facuta si cainele plimbat... 

 

dar cu el sa lucrez impreuna.... nope. e dificil, repezit si ciufut si el zice 2 vorbe aleatorii si se asteapta sa inteleg exact si sa aplic pt ca el are f clar in cap ce e de facut.

 

plus ca eu sunt ne-coordonata fizic si canutza om sucit (adica in mod natural am alte idei decat restul lumii - adicatelea EL) deci executia mea lasa mult de dorit. si apoi numa' avem discutii. ca el crede ca eu intentionat fac altfel decat vrea el - oarecum ca ma cred mai desteapta si de aia fac sau gandesc altfel si se enerveaza. si eu nu ma pot abtine sa fiu eu, adica sa am idei diferite in mod fluent si frecvent :)

 

si apoi eu ma evervez ca el s-a enervat aiurea.... si uite asa. 

 

daca mai zic ca el e inginer si eu nu, daca mai zic ca el e artist si eu sunt pragmatica (de genul el idee sa faca shed gen hobbit house sub brazi, eu in loc sa ma topesc de incantare vad numai radacini de brazi taiate si deranjate, brazi uscati, chemat muncitori sa ii taie, 10,000 $ ca ochiul ca is vechi si mari cat zgarie norul....)

 

mai bine ma feresc :) stau departe  si suntem cu o cearta mai putin.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mamaaa, ce de chestii a facut sotul tau ...dar se pricepe la tamplarie ? ca mie mi se pare foarte multa tamplarie ... E clar ca iesi mult, mult mai ieftin daca le faci singur ... doar ca trebuie sa iti placa munca asta si sa ai ochi. Barbata-meu nu le are pe nici una, el are ochi numai la criticat [:)] . Albanezii mei au terminat scarile sambata ...frateee, cata munca. Au stat de la 9:00 A.M. la 18:30 P.M., pe o caldura si o umiditate ucigatoare. Desi platesc, mi-a fost asa de mila de ei, le-am facut pizza, le-am dat limonada, apa rece cu gheata. Scarile au iesit bine, barbatului ii plac, desi eu am niste nelamuriri ... de ex piatra aia, un dreptunghi, avea o margine drepata, de la taietura probabil ...si latura celalta parea nefinisata ...si au pus-o cu partea nefinistata in exterior ... eu le-am spus cand lucrau si mi-au spus ca asa se pune ...si aparent au dreptate. Uite daca va uitati si la poza care am pus-o eu, scarile pe margine nu sunt drepte, sunt asa zgrumturate ... dupa mine, ar fi aratat mult mai bine drepte, dar ce stiu eu ? Dupa aia, caramizile nu par noi ... eu nu cred ca erau noi noute. Mie imi par second-hand, adica refolosite, luate de la alte constructii si curatate de mortar ... iar am intrebat si mi-au spus ca asa se pune. M-am uita in stanga, in dreapta ...au dreptate, vecinii mei au aceleasi caramizi, deloc imaculate ...dar eu am crezut ca sunt asa, pentru ca au scarile vechi asa cum erau si ale mele. Acum ma uit iar la poza pe care v-am pus-o si daca o mariti, o sa vedeti ca si caramizile din poza par "patate".

 

Probabil atat marginea ciobita a scarilor, cat si aspectul de second-hand al caramizilor sunt special facute pentru a da un aer vintage acestei verande sau cum o numiti voi. Trebuia sa fie un tot unitar cu coloanele, cu acoperisul lui canopy, samd. Albanezii n-or fi la prima lucrare de genul asta, stiu care e trendul, ce materiale se folosesc, cum se monteaza, samd.

Arata bine lucrarea facuta de ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...