Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ah, Michellino ... acum faceti voi succesiunea ? Am impresia ca daca e facuta la mai mult de 1 an de la deces, costa mai mult.

 

Eu m-am dus special in Romania anul trecut ca sa fac succesiunea dupa tata ... o intreaga alergatura, dosar, bunuri declarate, impratite in procente, intre mine si mama ...in conditiile in care au nu am frati. Cred ca ieseai mai bine si mai repede daca te duceai acolo, in persoana.

 

Carolino ... ce sa spun, nu ma distrez in nici un fel pana acum ... cand sa mergem si noi la party de 4 iulie, s-a intamplat accidentul, s-a anulat petrecerea. A doua saptamana am mers la pomenirea care au facut-o aici ...urmatoarea au lucrat albanezii la scari.

Am vrut sa mergem la visine, le-am ratat ... nici macar la ocean nu am fost, duminica trecuta am reparat cu barbatul patul Flaviei ...ca parca v-am spus cand am cazut eu si Flavia cu el pentru ca s-a rupt platforma pe care statea salteaua.

Weekendul asta am in plan sa reparam o usa glisanta de la debara ...pur si simplu s-a dezlipit, sa vedem daca ne pricepem noi, macar sa o lipim la loc ... apoi ar trebui sa vopsesc niste lambriuri de lemn ...habar nu am care sunt pasii, daca trebuie slefuiti inainte ...

 

Dar parca un masaj corean nu mi-ar strica ...sau macar un spectacol.

 

Apropo, se pare ca bunica decedata in accident ajunge in Romania pana sambata, cand va fi inmormantarea oficiala. Asigurarea de calatorie platita in Romania s-a ocupat de tot, acte, transport, cheltuieli ...va spun asta ca informatie administrativa, desi de multe ori pare inutila, cateodata asigurarea asta face toti banii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, in August, matusa mea, sora maica-mii, implineste 80 de ani ... se va aduna multa lume, din toate colturile lumii si ale tarii, va fi o petrecere mare ...in primul rand pentru ea, pentru ca acum 40 de ani, nimeni nu ar fi pariat pe cei 80 de ani pe care ii are acum, pentru ca a avut tot felul de probleme medicale, caner la san, la coloana, pacemaker la inima, hepatita C, luata de la schimbarea pacemakerului acum 10 ani ...etc.

 

In fine ...  este persoana la care am stat toate vacantele de vara de la Neamt, este aerian de optimista, aerian de aeriana [:)] , tulburator de "pe alta planeta", molipsitor de "cu pluta", incantator de zambitoare, fermecator de primitoare, fantastic de familista, este a doua mea mama ...si trebuie sa ii cumpar ceva de ziua ei, de 80 de ani.

 

Eh ? Ce ? ... chestii din astea, bluze, rujuri, parfumuri mi se par asa prea comune, prea anonime ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Eh ? Ce ? ... chestii din astea, bluze, rujuri, parfumuri mi se par asa prea comune, prea anonime ...

Eu I-as lua un tree(ori alta figurina) mare din ala de pus pe perete si cu pozele voastre. Pt batrini pozele inseamna mult.

 

ps. lambriul trebuie smirgheruit(asa se schrie?) daca e dat cu vopsea treb sa dai cu primer ianinte de vopsea...daca e cu lac...dai cu lac...citeva rinduri...te invata cei de la home depot. sa le spui cu ce e dat acum.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ne costa f mult succesiunea, habar nu am avut de ea...lui tata ii treb procura de la mine.

la ambasada nu pot sa o fac, ca nu mai am pasaport valid...plus ca e la 7 ore distanta.

 

notara din tara accepta si procura facuta dar la avocat/judecator si apoi cu apostila. avocatii pe aici nu fac asta...habar nu au de procedura...la apostila ma trimit la notar...toate cu fundu'n sus.

 

noroc ca am o prietena /vecina judecatoare...si mi-a promis ajutor. sper ca vineri sa ma duc la ea la tribunal si apoi la state sa o apostilez.

nu ma mai gindesc la bani, vreau sa se termine mai repede...si cu tata pe picioare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua de la amiaza

 

Am racit in toiul verii. Dar rau de tot. Ieri pe la 3 nu ma mai rineam bine pe picioare si am plecat acasa, direct in pat. Am mai iesit din el abia azi dimi.

 

Si azi sunt ametita si infundata, m8-am luat sick day. Dar nu mai ma alint in pat ca am tot soiul de appointments cu alex. Acum suntem la controlul anual de ochi. Cum e ultima zi in care imi e valabil permisul vechi si cel nou nu a venit inca,toata seara am alergatura si drumuri cu mama si copiii prin oras.

 

Si ma termina aerul rece din clinica, imi vine sa tusesc non stop...

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut gagici. Am ajuns si eu, sint deja la servici azi. Am fugit de caldura (cu aer conditionat) a Romaniei si am ajuns la caldura, (fara aer conditionat) a UK-ului.  Au fost 33 de grade ieri, care se simteau ca 43! Si o caldura in dormitoare, de groaza groazei!!! Noroc ca noaptea se racoreste, putem dormi cu geamul deschis, dar pe la 5 a trebuit sa ma scol sa inchid geamul ca e prea lumina. Am ventilatore care isi fac cumva treaba. Mai rau e la servici, unde aerul si=a dat duhul in cea mai calda zi din Anglia ever!

 

In Romania a fost mai bine decit m-am asteptat, am fost la munte cu socrii si cumnatii pentru 3 zile, apoi in Iasi parintii mei au stat in apartamentul vecinului (apartament pe care vecinul il inchiriaza unui grec, dar grecul era plecat in vacanta), iar noi ne=am lafait in apartamentul parintilor, cu aerul conditionat din dotare.

 

La munte a fost fain, racoare, curat, case frumoase construite de cind n-am mai fost eu acolo, conditii super la vila la care am stat.

 

Vila avea 8 camere maaaari (cu baie proprie fiecare), dintre care 2 apartamente. Noi si cumnatul am avut apartament, in lounge a dormit printul, in dormitor noi, dormitorul avea an suite binenteles. O sa va pun o poza cu vederea din balconul nostru.

 

Singura problema a fost internetul, care e mai mult non-existent, dar cica le pune fibra optica foarte curind, deci si din punctul asta de vedere o sa fie ok. Vila e nu departe de Vatra Dornei si o recomand cu caldura daca aveti drum pe acolo.

Dupa munte am revenit in Iasi unde am reusit sa ne vedem cu toti prietenii si rudele.

 

Va las citeva poze.

post-16401-0-72504600-1469094186_thumb.jpg

post-16401-0-30361200-1469094197_thumb.jpg

post-16401-0-56544800-1469094216_thumb.jpg

post-16401-0-89034900-1469094222_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va zic ca de 2 seri urmaresc un film fain. E vechi, din 2005 dar eu nu l-am mai vazut. Ma uit seara in pat, inainte de culcare si cum e foarte tirziu, vad cite putin din el. Azi il termin. E cu jonathan rhys-meyers (The Tudors) si scarlett johansson si se numeste Match Point. L-ati vazut? Regizat de Woody Allen. Imi place tare mult cum e realizat si jucat. 

 

http://www.imdb.com/title/tt0416320/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, se pare ca ti-a mers mai bine decat ti-ai imaginat! Bravo, ma bucur pt tine. Simt ca nu prea-ti place sa mergi in Ro si empatizez f bine cu tine [flo2]

 

N-am vazut Match Point, dar pare relaxant.

 

Buflea, zau asa! Nu esti deloc, dar deloc, cuminte! Ai neaparat nevoie de un plan de vacanta, relaxare in 2! Asa se repara fisurile din casnicie (nu zic ca ar exista la voi, doar fac pe inteleapta [batcap] ). Noi abia asteptam sa plece fetele 10 zile la sora-mea sa ne dam in barci [:-)))] .

 

Cadou wise si eu cred ca ar fi fain sa le iei ceva pt poze. Doar ca probabil ca toata lumea ii va lua asa ceva. Poate gasesti ceva (chiar si imitatie) din anul cand s-a nascut ea. Sau un poster/CD/DVD cu ceva formatie de muzica de pe vremea ei si care ii placea. Sau niste ochelari faini intr-un etui, daca foloseste. Sau daca stii ca foloseste, o perna sau o patura electrica pt fotoliul preferat.

 

Aqai, stii cum se spune, numai oamenii destepti racesc vara [soricel] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...