Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

8 ani, prea mare pt balet?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La 8 ani e foarte bine pentru a incepe baletul. Nu e mare.

Cauta o scoala la care ai acces relativ usor daca esti in Bucuresti pentru a merge de cateva ori pe saptamana nu doar o data sau de doua ori daca vrea ceva serios. 

Ceea ce se face la 4 ani nu ar trebui sa se numeasca balet de fapt  .

 

Am citit mai demult pe DC un subiect in care la 7 ani ii pusese deja poante la o scoala de balet din Bucuresti unei fetite. Fereste -te de asa ceva . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Nu este tarziu nici la 8 ani.Eu stiu o fetita care face balet de la 5 ani si a castigat multe premii pe tara pana la varsta de 12 ani. Iti dai seama ca nu poate ajunge la aceeasi performanta la varsta de 12 ani, dar nici tarziu nu este. Am o prietena care are fetita la dansuri,la scoala stop&dance,la dansuri moderne si are rezultate bune si participa la diverse concursuri unde a obtinut numai premiul 1.Din cate vad,au si cursuri de balet clasic ( http://stop-and-dance.ro/cursuri-balet-clasic-copii.html ) la toamna vreau sa-mi inscriu si eu fetita la aceasta scoala,dar inca nu m-am hotarat ce stil de dans ar caracteriza-o.                  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai cind sa-i puna poante? Balentul nu se face pe poante?

 

Sunt nocive sanatatii piciorului copilului mic (nu mai stiu limita de varsta, dar peste 7 ani sigur).

 

(am auzit o profesoara de dansuri explicand asta unei mame de fata)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Altceva dans, prebalet,dans modern, gimnastica sau notiuni de dans clasic si altceva balet. Daca se danseaza la varste mici cu poante si exercitii de balet clasic se pot face deteriorari ireversibile ale piciorului . Chiar daca a inceput la 5 ani fetita respectiva prebaletul sau dansul(pentru ca ma indoiesc eu ca au scris pe vreo hartie cuvantul balet la varsta asta la acele concursuri castigate la nivel de tara) poate fi egalata la 12 ani de un copil ce a inceput la 8ani.

Depinde de alti factori nu de cati ani a dansat inainte de balet. I -au cultivat urechea, ca a invatat sa si cunoasca corpul etc dar nu e obligatoriu.

Pepco, e flexibila sau nu e . daca nu e poate incepe si la 2 ani ca tot se lasa la 14.La fel cu proportiile oaselor sau cu urechea muzicala  nu ai ce face.

 Munca e foarte importanta si un antrenor bun dar nu ajung in balet..

La 8 ani e perfect si pentru ca e maicapabila pentru  a intelege corect ce i se cere  sa execute.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...