Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

zona de langa bloc


ioana

Recommended Posts

Pepco, de ce îndoiești? Mianda a spus că ea a acționat pe cale legală și preopinentul s-a potolit.

 

Eu nu înțeleg ce ar putea face ”baba” dacă un părinte continuă să joace bedminton cu copilul său pe o alee, chiar dacă baba zice că nu-i convine. Vine și le pune piedică? Face scandal? Dacă da, îi spun frumos că sun la poliție și chiar o fac (atenție, nu la 112, la poliția locală, de proximitate).

 

Legea 61 din 1991 e cea care se referă la liniștea publică.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu știam că genul celui ”mereu deranjat” contează :). Pot fi la fel de bine niște ”moși” deranjați de orice. 

Asa e. La noi, cand eram mici, oamenii "de bine" erau de ambele sexe. Toti la fel de agresivi in limbaj si cu acelasi placi. Ii aveam atat la bloc (ambele scari) cat si la casele de vis a vis (acestia deranjati de cei ce jucau pe strada tenis de picior sau "patratelul").

Atunci era pana in revolutie sau imediat dupa, n-a chemat nimeni niciodata politia locala, convietuiam... ei dadeau din gura, noi, copiii ne faceam ca-i ascultam si tot ca noi faceam...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca poti intreba!

 

Din intamplare, in cazul nostru, toate (3) sunt femei, plus fiul unei dintre ele, care se ocupa cu taierea copaceilor/tufisurilor ornamentale pe care se poate intampla sa aiba cineva initiativa sa-i planteze la o distanta respectuoasa de bloc, ca sa nu deranjeze. Nu conteaza, sa-mi pun salcam la etajul 2, nu pe spatiul de langa bloc!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voiam sa stiu,,legat din spatiul acesta de 1 m din fata blocului, care e in general cu iarba, etc, cine trebuie sa se îngrijească de curatenie? Eu m am mutat de curand, si stau la parter, gardul viu din fata blocului mai are putin si intra pe geam, intre acest si bloc gasesc pampersi, servetele, pungi, chistoace, toate cum ar fi, la nasul meu. Deunazi aveam aduse pe pervaz 2 servetele baby folosite. .. ma rog, pe mine ma doare cel mai tare de gardul ala ca e in focar de urechelnite si alte gânganii care mai razbat pana in apartament. ..

E responsabilitatea noastră, fiindca stam chiar la parter pe partea cu gardul acesta, sa ne ocupam de tunderea lui si de curatenie in spatiul acesta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

curatenia ar trebui s-o faca persoana care face curat pe scara blocului. ca doar mizeria e produsa tot de locatari, nu de trecatorii de pe strada :-).

gardul viu e in grija celor de la spatii verzi, trebuie sa dai telefon sau sa faci o solicitare (pe mail, in scris). sau il rogi pe administrator s-o faca.

in locul tau le-as pune niste "scrisorele de amor" (listate la imprimanta + un exemplar pus la avizier/in lift) tuturor vecinilor de deasupra. in care le-as reaminti ca traim in mileniul 3, nu in pestera sau comuna primitiva, ca s-a inventat cosul de gunoi si sacul de pus gunoiul, iar folosirea ghenei/containerelor e foarte indicata, ca nu esti tu obligata sa suporti sub geam mirosul gunoiului lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...