Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Test legislatie auto


Recommended Posts

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Dar celor care fac stânga în intersecție li se recomandă să meargă pe banda din stânga, nu pe cea din dreapta. Și asta se întâmplă și în alte țări, de ex aici:

http://www.halton.ca/living_in_halton/roads_transportation/roundabouts/how_to_use_a_roundabout/

 

 

Sunt doua chestii diferite: ce se recomanda si ce este legal.

In caz de accident, e vorba de lege.

Trec zilnic printr-un astfel de giratoriu, cu trei benzi...si nu va dati seama ce agitatie e pe acolo. Testul asta mi-a picat cum nu se poate mai bine...

Va mai las putin sa dezbateti...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, legal nu e reglementată decât intrarea în giratoriu :) (când trebuie să acorzi prioritate tuturor vehiculelor care circulă în giratoriu).

 

Punctual, poate fi reglementată încadrarea pe benzi prin marcaje pe carosabil. Dar nu sunt tot timpul marcaje.

 

Înăuntrul giratoriului trebuie să respecți regulile de la schimbarea benzilor, atunci când le schimbi.

 

Ce spuneam eu sunt recomandări pentru că doar asta sunt, nu sunt reglementate legal. Uite și aici, pe o pagină din RO:

http://www.festina-lente.ro/circulatia-in-intersectia-cu-sens-giratoriu

 

Încadrarea pentru pătrunderea în intersecție se face de la o distanță de cel puțin 50 metri, astfel:

§  - când circulația se desfășoară pe benzi (delimitate prin marcaje), cu respectarea săgeților direcționale în funcție de direcția de mers dorită.

§  - când circulația se desfășoară pe rânduri, cei care vor să vireze la dreapta, ocupă rândul din dreapta, cei care vor să vireze la stânga sau să întoarcă ocupă rândul din stânga, iar cei care doresc să circule pe direcția înainte ocupă oricare dintre cele doua rânduri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Edit: Daniela, explicatia de mai sus pusa in engleza  este pentru intrarea in sens nu pentru iesire. Masina galbena trebuia intre prima si a doua iesire sa schimbe banda si sa ajunga pe prima banda la a doua iesire unde vrea dreapta. Altfel, reface sensul cum spuneam. La fel e pe autostrada ( nasol acolo ca nu mai ai ce reface:) Nu esti bine incadrat, nu ai voie sa iesi. 

Mamica11, dacă editezi mult după ce scrii e posibil să nu se vadă că ai editat.

 

Textul pe care l-am pus nu este despre ieșirea din giratoriu, ci despre ce bandă să alegi în funcție de direcția în care vrei să ieși. Nu înțeleg partea în care spui că mașina galbenă trebuia să schimbe banda la a doua ieșire și apoi să iasă tot la a doua ieșire. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doua chestii diferite: ce se recomanda si ce este legal.

In caz de accident, e vorba de lege.

Trec zilnic printr-un astfel de giratoriu, cu trei benzi...si nu va dati seama ce agitatie e pe acolo. Testul asta mi-a picat cum nu se poate mai bine...

Va mai las putin sa dezbateti...

Ziceam de presemnalizarea pentru încadrare. Căutând un exemplu am văzut că semnele de pe benzi nu te ajută să te încadrezi pe o anumită bandă dacă vrei să faci stânga :). Un exemplu din București:

 

post-19501-0-20578100-1466696498_thumb.jpg

 

E greu de crezut că în giratoriul din poză toate cele trei benzi au obligatoriu înainte :). Semnalizarea ajută doar să nu intre niște deștepți pe contrasens, mă gândesc. Mai departe în giratoriu nu e nici un semn pe banda 3, de exemplu, de obligatoriu la stânga.

 

post-19501-0-91514100-1466696892_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

E greu de crezut că în giratoriul din poză toate cele trei benzi au obligatoriu înainte :). Semnalizarea ajută doar să nu intre niște deștepți pe contrasens, mă gândesc. Mai departe în giratoriu nu e nici un semn pe banda 3, de exemplu, de obligatoriu la stânga.

 

[batcap]

Ajungem la vechea disputa si anume aceea ca in sensul giratoriu nu mergi niciodata la stanga. Directia de mers e totdeauna, fara exceptie, doar inainte. Cand iesi din giratoriu semnalizezi dreapta si iesi. Nu semnalizezi stanga decat daca vrei sa schimbi banda.

 

Respectivul s-a incadrat gresit. Pentru a iesi din giratoriu trebuie sa-l mai faca inca o data, apoi sa se incadreze pe banda din dreapta, sa semnalizeze si sa iasa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Respectivul care dintre ei? Nu se înțelege din ce zici dacă te referi la cel verde sau la cel galben. 

 

Oricum, discutăm pe legislații diferite. În legislația românească nu este reglementat nimic despre ieșirea din giratoriu, doar despre intrare. Înauntrul giratoriului ai doar regulile de schimbare de bandă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles  Mianda asta tot spun Galbenul are o singura posibilitate legala Sa mai faca o data rondul si pe portiunea dintre iesirea dorita si anterioara ei sa treaca pe banda unu dupa care iese. Eu nu vad ce nu se intelege. Orice altceva este taxabil. Verdele nu este in neregula.

 

Edit:) ce sa fac daca vad tarziu :)  cum adica nu e reglemantat nimic in Romania? Nu se respecta  astave altceva.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...