Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prieten fals...


Pepco

Recommended Posts

 ba e fix copilarie. ei vor, isi iau, apoi incearca sa ascunda. daca te deranjeaza tare vorbeste cu parintii.

E deranjanta chestia asta, cu luatul lucrurilor tale de catre altcineva, pe motiv ca i-au placut... Nici voua nu cred ca v-ar place sa va ia colegul de serviciu ceva de pe birou pe motiv ca i-a placut si sa si-l insuseasca...

Stiu, acum este copilarie, e vorba de jucarii.... dar mai tarziu nu mai e asa. Aici parintii trebuie sa intervina, sa explice ca nu trebuie sa ne insusim ceea ce nu e al nostru, ca un lucru poate fi imprumutat o perioada de...,  cerem voie samd.

Or daca parintii tac, copilul nici nu afla ca nu e bine ce face...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu e o jucarie si gata. Copilul meu are un hobby pe care il cultiva de cativa ani. Cu sustinerea mea (emotionala si financiara), in primul rand, ocazional cu sustinerea tatalui si a altor persoane (zi de nastere, Craciun, 1 iunie, de-astea). Hobby-ul a crescut si a tot crescut. Jucaria aceea, ca si celelalte doua vizate, erau parte din acest hobby.

 

Copilului vecin i-a placut interesul lui al meu si a zis ca incepe si el asa o colectie.

 

Daca era doar o jucarie si gata, nu mai eram interesata sa reintregresc colectia, urmarind 1 an daca mai apare sau nu.

 

Suntem diferiti, avem perspective diferite asupra atasarii de obiecte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mi-am mai amintit c-a mai patit-o si intr-a 5-a cand colectiona stickere cu fotbalisti pentru campionatul mondial si le ducea la scoala ca sa schimbe intre ei. Un coleg i-a  luat cateva din ghiozdan, fara stirea lui. I-a zis altul in drum spre casa. N-a mai vrut sa faca circ si investigatii la scoala. Al meu nu e lipsit de incredere in el, dar are oroare de scandal si de situatii dintr-astea. Acasa a ajuns nervos si mi-a zis exact ce stickere ii lipsesc si, bineinteles, din nou se necajea ca nu are dovezi (in afara de un martor). Atunci am vrut sa rezolv pe loc situatia si i-am comandat pe ebay exact stickerele lipsa. S-a dus apoi la colegul furacios cu catalogul si cu ele deja lipite ca sa-i arate ca le are. Si altele in plus pe care celalalt nu le avea. Asa s-a simtit razbunat  [:)] .

 

Unii parinti reactioneaza ciudat cand le atragi atentia, chiar daca tu de fapt vrei binele copilului lor. De asta eu ma gandesc intotdeauna bine daca intr-adevar merita sa incep o discutie mai delicata.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, ai dreptate...si asupra problemelor reale de viata...

 

Pai, in lumea copiilor, in care se presupune ca ne aflam aici, pierderea unui prieten din cauza a ceea ce am spus este o problema reala de viata. Mai ales pentru un copil sensibil.

 

Asa ai spus-o, de parca este imperativ sa creasca repede si sa constientizeze adevaratele probleme din viata...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...