Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Structura anului scolar 2016-2017


Recommended Posts

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dar in 1 septembrie mai este sezon pentru mare? Nu se cam inchid toate? Nu se raceste vremea? Nu se intuneca mai devreme?

 

 

nu, e totul bine merci. normal ca depinde de vreme, dar la fel de bine poate sa ploua si in iulie. nu mai zic de alte mari, unde e cald pana in octombrie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu, e totul bine merci. normal ca depinde de vreme, dar la fel de bine poate sa ploua si in iulie. nu mai zic de alte mari, unde e cald pana in octombrie.

 

N-am stiut. Prin parc aud numai de "saptamana viitoare plecam la mare". Adica sfarsit de iunie - inceput de iulie. O colega de clasa si-a petrecut week-endul dinaintea ultimei saptamani de scoala la mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ar fi mai bine si pentru parinti si pentru copii ca vacanta de vara sa fie de maxim 2 luni astfel incat numarul orelor pe care le petrec zilnic in scoala elevii din ciclul gimnazial si liceu sa fie mai mic. De asemenea faptul ca materia nu ar mai fi atat de condensata nu poate fi decat in beneficiul elevilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ar fi mai bine si pentru parinti si pentru copii ca vacanta de vara sa fie de maxim 2 luni astfel incat numarul orelor pe care le petrec zilnic in scoala elevii din ciclul gimnazial si liceu sa fie mai mic. De asemenea faptul ca materia nu ar mai fi atat de condensata nu poate fi decat in beneficiul elevilor.

oricum ai suci-o, ar insemna ca elevii si profesorii sa fie in scoli fie la inceputul, fie la sfarsitul verii. ceea ce inseamna canicula, egal chin pentru ca multe scoli nu sunt dotate cu aer conditionat.

plus ca intr-o vacanta atat de scurta, stabilita fix pe varful de sezon al preturilor de la mare sau munte, va duce la imposibilitatea multor parinti de a merge in vacanta cu copilul (unele familii au 2-3 copii). va fi o problema si in cazul firmelor/institutiilor, se vor comasa/suprapune cererile de concediu pentru parinti intr-o perioada relativ scurta, cu problemele de rigoare - imposibilitatea de a gasi inlocuitori, frustrari sau scurtarea perioadei de concediu.

ca sa nu mai spun iarasi de eterna canicula din perioada de vara, cand la mare cel putin e imposibil sa mai stai pe plaja intre orele 10:30-17:00. ce faci cu copiii, ii tii in camera, sa se urce pe pereti de plictiseala ? ca doar stim cu totii ca litoralul romanesc sta foarte prost la capitolul facilitati si posibilitati de distractie pentru copii, amenajate la interior, pentru zilele caniculare sau ploioase.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca primeaza interesul copilului.

 

Intr-adevar nu multe scoli au aer conditionat dar in aceeasi situatie sunt si multe familii. In zilele cu temperaturi foarte ridicate se pot face mai putine ore de exemplu sau se pot suspenda orele. Daca materia nu este condensata atunci se poate recupera foarte usor. 

 

In Romania preturile sunt oricum mai mari in perioada vacantelor fie ele de iarna, vara sau toamna iar calitatea serviciilor lasa de dorit indiferent de sezon. Poate ca cei cu venituri foarte mici /mici isi pot planifica din timp vacanta avand astfel si reduceri.

 

In ceea ce priveste institutiile acestea oricum functioneaza la ''cote de avarie" incepand cu jumatatea lunii iunie - perioada de serbari, concedii, canicula, etc. 

 

Ma gandesc totodata ca nu toti parintii isi pot permite sa trimita copiii in tabere. Daca tin eu bine minte cea mai ieftina tabara este in jur de 800 RON in zone de deal/munte pentru o perioada mai mica de 10 zile. Cand incepi sa adaugi banii de buzunar suma creste. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

ca sa nu mai spun iarasi de eterna canicula din perioada de vara, cand la mare cel putin e imposibil sa mai stai pe plaja intre orele 10:30-17:00. ce faci cu copiii, ii tii in camera, sa se urce pe pereti de plictiseala ? ca doar stim cu totii ca litoralul romanesc sta foarte prost la capitolul facilitati si posibilitati de distractie pentru copii, amenajate la interior, pentru zilele caniculare sau ploioase.

 

 

mai eu când citesc astea... nu stiu ce sa zic. sunt curioasa ce fac familiile cu copii in alte tari, in statiunile de la malul marii. cate lucruri de facut in interior sunt?? ca am fost si eu si in turcia, si in grecia, si zau daca sunt atatea lucruri in plus! in afara de o piscina in interior (care nu e la toate hotelurile)... nu e nimic. iar canicula, slava domnului, e mai rau ca in Romania.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca primeaza interesul copilului.

 

Intr-adevar nu multe scoli au aer conditionat dar in aceeasi situatie sunt si multe familii. In zilele cu temperaturi foarte ridicate se pot face mai putine ore de exemplu sau se pot suspenda orele. Daca materia nu este condensata atunci se poate recupera foarte usor. 

 

In Romania preturile sunt oricum mai mari in perioada vacantelor fie ele de iarna, vara sau toamna iar calitatea serviciilor lasa de dorit indiferent de sezon. Poate ca cei cu venituri foarte mici /mici isi pot planifica din timp vacanta avand astfel si reduceri.

 

In ceea ce priveste institutiile acestea oricum functioneaza la ''cote de avarie" incepand cu jumatatea lunii iunie - perioada de serbari, concedii, canicula, etc. 

 

Ma gandesc totodata ca nu toti parintii isi pot permite sa trimita copiii in tabere. Daca tin eu bine minte cea mai ieftina tabara este in jur de 800 RON in zone de deal/munte pentru o perioada mai mica de 10 zile. Cand incepi sa adaugi banii de buzunar suma creste. 

Pai tocmai asta primeaza. Dupa un an intreg de lectii si treziri de dimineata ce bine ii prinde sa se trezeasca la orice ora vrea si sa faca ce vrea, in loc sa fie expediat la scoala sa faca acolo ceva obligatoriu.

Asa cum noi acem nevoie de CO asa au si ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...