Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Structura anului scolar 2016-2017


Recommended Posts

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mai eu când citesc astea... nu stiu ce sa zic. sunt curioasa ce fac familiile cu copii in alte tari, in statiunile de la malul marii. cate lucruri de facut in interior sunt?? ca am fost si eu si in turcia, si in grecia, si zau daca sunt atatea lucruri in plus! in afara de o piscina in interior (care nu e la toate hotelurile)... nu e nimic. iar canicula, slava domnului, e mai rau ca in Romania.

 

de exemplu, la unul dintre hotelurile din turcia la care am fost si ma duc din nou anul acesta, exista papyland, cu incaperi climatizate, unde copiii pot desfasura diverse activitati sub supravegherea animatorilor : decupaje, colorat, pictat, insirat margele, confectionat masti, pictat tricouri, cani sau mici statuete; in alta sala, pentru cei mai marisori, play-station; inca una sau doua mini-sali de cinema (cu desene animate pentru pici si filme de animatie pentru cei mai marisori). tot in acest mini-orasel exista sala de mese unde li se poate aduce copiilor de mancare sau gustari intre mese, exista si grupuri sanitare.. plus ca exista un sistem de supraveghere video si parintii pot accesa de pe smartphone sau tableta, pe baza unui user si parola, pentru a vedea ce face copilul.

in alta zona a hotelului, tot la interior, exista automate de jocuri, masa de fotbal, simulatoare de nu's ce curse, sala de internet ...

samd...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi suna bine 1 septembrie - 31 mai, in iunie nu se putea respira in clasa copilului meu, dar inteleg ca 1 septembrie - 15 septembrie e sezon de reduceri pentru mare... E bine pentru cei care isi pot lua concediu si atunci, pentru altii, e indiferent...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai asta primeaza. Dupa un an intreg de lectii si treziri de dimineata ce bine ii prinde sa se trezeasca la orice ora vrea si sa faca ce vrea, in loc sa fie expediat la scoala sa faca acolo ceva obligatoriu.

Asa cum noi acem nevoie de CO asa au si ei.

 

De acord cu tine. Doar ca eu nu cunosc prea multi adulti care au CO 3 luni. 

 

Pentru cei care au bani sa trimita copiii in tabere sau bunici la care sa-i expedieze, aceaste 3 luni sunt pretioase. Celor care nu sunt in aceasta categorie le este ceva mai greu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine. Doar ca eu nu cunosc prea multi adulti care au CO 3 luni. 

 

Pentru cei care au bani sa trimita copiii in tabere sau bunici la care sa-i expedieze, aceaste 3 luni sunt pretioase. Celor care nu sunt in aceasta categorie le este ceva mai greu. 

 

Si cand au facut copiii s-au gandit din start ca-i trimit la scoala non-stop ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine. Doar ca eu nu cunosc prea multi adulti care au CO 3 luni. 

 

Pentru cei care au bani sa trimita copiii in tabere sau bunici la care sa-i expedieze, aceaste 3 luni sunt pretioase. Celor care nu sunt in aceasta categorie le este ceva mai greu. 

 

stai putin, ca nu inteleg.

pana la urma in vacanta este vorba de a acoperi in plus un interval de 3-4-5 ore, cat statea copilul la scoala. pentru ca daca invata dimineata, fie mergea la un after-school, fie cineva il lua de la scoala si statea cu el pana veneau parintii de la job. bunici, bone, vecine, etc.

exista scoli de vara si pe timpul vacantei, pentru cei care isi permit financiar (presupun ca e mai ieftin decat in tabara). iar cei care au o persoana care are grija de copil, fie ca e vorba despre cineva din familie, fie ca platesc pentru asta, in general continua sa apeleze la ajutorul acestora.

daca e vorba despre copii mai mari care invatau dupa-masa (clasele 5-8 si liceu), presupun ca dimineata stateau singuri acasa, de ce nu ar putea sta singuri si dupa-masa, pe perioada vacantei ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact ce spune CD , pana la urma scoala e 4-5 ore / zi. Nu inteleg de unde asa o problema in a avea 3 luni vacanta.

 

chiar si asa, vorba lui firicel :-)

se invata pe sistemul acesta cu vacanta de 3 luni de cand ma stiu eu ( de peste 40 de ani) si uite ca suntem bine-merci cu totii, de ce sa strici o chestie care functioneaza normal ?

altele sunt bubele si hibele din sistemul de invatamant, acelea ar trebui reparate mai intai, ca dupa aceea sa ne punem problema si in privinta vacantelor si a modului de umplere a timpului liber al copiilor.

si pana la urma si cadrele didactice au nevoie de o bine-meritata pauza, oameni buni.

buni, prosti, asa cum sunt, oamenii care lucreaza in invatamant au parte de o uzura psihica mult mai mare fata de multe alte joburi normale. nu-i deloc usor sa strunesti o clasa cu peste 30 de copii, nu mai vorbesc despre cei din clasele mai mari (5-8).

le trebuie si lor timp sa-si intinda nervii, sa se odihneasca, sa se pregateasca pentru urmatorul an scolar, samd.

exista falsa impresie ca si cadrele didactice stau acasa 3 luni. nu-i intrutotul adevarat, fie merg in tabere cu copii (1-2 saptamani, depinde), fie mai au activitati la scoala, dupa terminarea scolii sau inainte de inceperea anului scolar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...