Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cu adolescentii in vacanta


Recommended Posts

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hai, sa va dau niste impresii la cald, de la locul de vacanta, cit mai am acces la PC. Deocamdata toate bune. Am fost intr-un bar in centrul vechi in Bucuresti sa vedem meciul Fr-Islanda, tare meseriasa experienta. Ce le-a placut cel mai mult a fost o sala de jocuri de societate. E drept ca e foarte faina, pt 5 lei/pers poti sa joci ce jocuri vrei si...in special sa incerce jocuri de realitate virtuala. Asa entuziati au fost ca nu-i mai luam de acolo>

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am renunțat sa ma duc in concedii pe care sa mi le strice ei. Pana la urma, ce e mai important ? Sa ma relaxez in concediu, sau sa vizitez diverse târând dupa mine doi pre-adolescenti ciufuti ?

 

Prin urmare, destinatiile au in vedere numai distractia lor ...

 

Am fost in Mexic, intr-un resort plin de activități pentru ei ...minigolf, sporturi, intreceri, parc de apa. A fost cel mai relaxand concediu ever ...nici nu am stiut ca am copiii cu mine.

 

Am fost la Disney, cu ei si pentru ei ...pana si acolo au reușit sa ma dezamăgească, dar m-am consolat ...in Epcot, in zona aceea cu restaurante din toata lumea, numai ochi peste cap si pufaieli. Toate experimentele alea științifice, mda, le-au placut dar criteriul lor de evaluare cuprinsea gradul de "sinucidere" al roller-coasterelor si mult mai putin știința si viitorul din Epcot.

 

La anul planificam sa mergem la Universal, cu ei si pentru ei.

 

In Romania, au fost in tabara ...la Hateg, la Herculane ...tot ce le-a placut a fost bazinul de la hotel. Au vazut mai multa Romanie decat mine ...si a trecut totul pe langa ei. Chiar nu inteleg de ce taberele astea pentru copiii sunt pline de obiective de vizitat cand ei isi doresc numai joaca si discoteca seara ? Cred ca asa, ca sa inchida gura părinților.

 

Concluzia mea este ca ...nu merita efortul, banii si nervii sa ii plimbi, in copilarie, pe unde ne place noua adulților. Nu merita nici cand sunt mici, ca nu pricep nimic, nici cand sunt mari, ca nu ii interesează. O sa se plimbe ei singuri, cand o sa fie adulti, si atunci o sa le placa. Si noi o sa ne plimbam, cand nu o sa mai trebuiasca sa ii caram dupa noi ...Pana atunci, ori le înghițim figurile, ori planificam concedii unde ei au ce face in primul rand.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah ...si eu pentru masina am DVD Playere portabile si o tona de filme pentru varsta lor. Nici nu le aud gura ...

 

Marox, de ce nu ai GPS ? Poti folosi telefonul ca GPS ...este o aplicatie bestiala ...se numeste Waze. O instalezi pe telefon si gata ...eu nu as mai putea merge la drum fara GPS.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma consider norocoasa ca ai mei inca vor sa mearga in vacante cu noi...cred ca daca i-as lasa acasa as avea o revolta :)

 

La 15 ani si 18 ani doar ce am revenit dintr-o vacanta de 10 zile...in afara manifestarilor corespunzatoare virstelor si care le prezinta si acasa zilnic, nu avem alte probleme. Le place la muzee, le place la castele, le place la restaurante (si inca ce), merg km pe jos fara ifose. Normal, ochi peste cap, oboseala si alte talente le au si acasa...ca doar nu o sa se lase de aceste sporturi...dar trebuie sa recunosc ca ne distram pe cinste. Au prins si ei saminta calatoritului si le place sa invete chestii noi, sa vada culturi diferite, etc.

 

In general, cadem de acord asupra destinatiei, ii intreb dinainte ce vor sa faca si daca nu vin cu idei, atunci fac eu programul. Ii cam alerg ce-i drept dar nu cricnesc. Noi am facut toate vacantele cu copiii de cind erau de citeva luni, si dupa cum bine zice si Buflea, cind erau mici aplicam varianta plaja sau parc de distractii dar de pe la 7-8 ani am inceput sa crestem in pretentii. 

 

Eu am plecat si singura cu ei in vacante (fara sot)...am facut o vacanta de neuitat cu masina...1500 de mile: Las Vegas, Los Angeles, San Simeon, San Francisco. Dadeam voie 15 min pe zi de verificat e-mail si Facebook, in rest, fara electronice. A fost incredibil de frumos. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi distractia ochilor dati peste cap a inceput pe la 12 ani. Pana atunci toate bune si frumoase. Vacanta anului trecut, petrecuta intr-o insula relativ mica din Grecia, a fost putin placuta pentru toata lumea.

 

Pe scurt - nu, nu nu. Nu intrat in apa, nu plimbare, nu vizitare, ochii dati peste cap, nu vorbit cu noi, pufnit...am avut tot repertoriul. A vrut doar sa stea in camera cu ochii in tableta/telefon (norocul lui ca a avut internet la hotel).

Si anul acesta ne-a anuntat ca daca mai mergem in Grecia, el ramane acasa cu bunicii.

Asa ca decat sa imi ratez concediul mult asteptat, am hotarat sa mergem undeva de comun acord. Si am ales o destinatie cu parcuri de distractie, muzee si magazine.

Astept cu interes...

Cat priveste drumurile cu masina, la noi maximul este de 3 ore. Petrecute exclusiv cu ochii in tableta si cu castile pe urechi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am fost o norocoasa.

Nu stiu daca a tinut de noi sau de structura intima a copilei, a felului ei de a fi si a dorintei ei de a vedea tot si de a nu pierde nimic.

 

Prima oara am plecat din tara cand avea 9 ani. I-am cumparat o harta si un marker. Urmarea si pe GPS-ul masinii drumul si citea si indicatoarele si trasa drumul nostru pe harta. Nota fiecare rausor peste care treceam, fiecare orasel, satuc. Faceam opriri din 2 in 2 ore si daca era ceva de vizitat, vizitam si cumparam "chestii". Si o rugam sa ne povesteasca carti citite, sa ne spuna povesti si ascultam muzica.

 

Inainte de plecare i-am spus ce urma sa vedem, ce urma sa vizitam si faceam tururi virtuale ale muzeelor si ale altor locuri. I-am povestit atunci de Louvre si Gioconda.

 

cum ajungeam intr-o tara ii cumparam un tricou si o sapca cu steagul/insemnele tarii respective pe care le purta tot timpul.

O zi din vacanta noastra ii era dedicata ei.

 

In rest faceam km intregi pe jos, seara la hotel marcam pe harta ce am vizitat, drumul si ii faceam masaj la talpi pana adormea.

La Paris nu am ratat niciun muzeu, a rezistat in Louvre 10 ore si s-a zgaiit la Gioconda vreo juma de ora.

In Elvetia isi purta cu mandrie tricoul si sapca rosie cu crucea alba si ii spuneau oamenii "Miss Swiss"

Mancam mancarea locului, traduceam meniuri, ii aratam diferente, ii vorbeam, citeam pliante.

Cand nu mai stiam unde sa mergem si ce sa vizitam urmaream grupurile de japonezi.

==

Cand avea12 ani am plecat prima oara in America. Nici aici nu am avut probleme, am batut California, Nevada, Arizona, Utah, in lung si in lat. 

si tot asa ii povesteam, ii aratam, ii starneam interesul. Notam pe harta. Seara la hotel aceleasi gesturi, aceleasi talpi (ceva mai mari) pe care le masam.

 

La un moment dat m-a intrebat: americanii nu au muzee? Si asa am ajuns la Getty.

 

La 14 ani am inceput sa parcurgem Romania in lung si lat. Harta, markerul. Urcat pe munti, vizitat pesteri, rauri involburate, diverse pensiuni, manastirile din Moldova, case memoriale, muzee de tot felul.

 

Apoi din nou in America, alte trasee, singure, iar Universal Studio, Disneyland.

 

La 16 ani ne-am gandit sa scapam de ea si sa o trimitem in tabara. Abia am convins-o sa mearga fara noi 2 saptamani in 2 tabere.

 

Acum la 18 ani, vrea sa plece cu niste prieteni pe nu stiu unde si cu NOI la Londra, ca cica ii facem cele mai frumoase vacante.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu recunosc ca nu sunt asa larga incat sa imi stric concediul pe parcuri de distractii. nu imi plac si nu imi placeau nici macar când eram copil. adica pardon, e si concediul meu.

deci la mine merge cu o zi pentru noi, o zi pentru voi. punem ZOO, punem acvarii, punem ce o mai fi. mai un muzeu de istorie naturala care le place întotdeauna, mai unul de stiinte.

deci incercam sa impacam si caprele si verzele.

 

si când isi dau ochii peste cap si fac mutre mai tai si macaroana scurt si zic ca mai fac si ce imi place mie. când or fi mari sa faca ce or vrea in concedii :)))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...